Erkan Kiraz's Memoires

Pazar, Temmuz 10, 2005

Çanakkale Savaşı Yıldönümü

Çanakkale Savaşı Yıldönümü
Tarih Ne İşimize Yarar

Nedense erken kalkmak istemedim. Arabayla gideyim işe dedim. Kalkıp duş alıp kendime geldim. Evden çıkmadan önce arabanın ruhsatını aldım. Hanife’nin hazırladığı içi kaşar dolu ekmeği cebime koydum. Dışarıda hafif bit pus ve sis vardı. Kuruçeşme’ye dek sisler arasından güneş çıkmış ve sis dağılmıştı ama ileride değişen bir şey olmadı. Sis etkindi ta Köseköy ışıklarına dek. Otoyola girmek niyetim yoktu yoğun sisi görünce D-100’den gitmenin çekiciliği kalmamıştı (1).

Sis Sakarya gişelerine dek sürdü. Öğleye doğru sis dağıldı ve güneş çıktı. Bir haftadır yeni modelle ilgili olarak bir çok kişi şirkette. Bugün İngilizler ve Japonlar var. Bu arada bir sürü yan sanayi firması temsilcileri. Kerem Dedeler’in yemeği beğenmemsi nedeniyle erkekler diğer departmandaki arkadaşlarla Köfteci İsmail’e (2) gidiyoruz.

YTCK [Yeni Türk Ceza Yasası] 1 Nisan’da yürürlüğe giriyor. Basını ilgilendiren ve inanılmaz sınırlamalar getiren maddelere ise basın camiası yeni tepki gösteriyor. AKP Hükümeti’nin ise basından yükselen itirazla aldırdığı yok diyorlar. Yada Türk Basın Toplu’mu yeni aydı, durumun vehametini yeni yeni görmeye başladı. Sesini yükseltip protesto gösterileri başlattı. İzmit’te dün yaşanan bir olayda ise hırsızlıktan yakalan bir adam yeni yasaya göre resmimi çekemezsiniz diye itirazda bulunmuş. Hırsızlar dahi bilinçli ama basın yetkilileri ise şimdiye dek kulaklarının üzerine yatmışlar (3).

Yeren yönetimlerinin şimdiye dek sürekli olarak Hazine Garantili aldığı Dış Borçlar’ının neredeyse tamamı ödenmemiş. Borcu alan ve ödemeyen belediye yetkililerine de bir şey olmamış. Borçları da devlet üstlenmiş. Borçların tasfiyesi için zorlamalar da işe yaramamış. Başta İzmit Belediyeleri aldıkları paranın üzerine yatmış. Paraların nerelere harcandığı hesabı ise sorulmamış. Kim soracak ki! (4). Eşitlik, sosyal adalet, vatan millet, Allah kitap diyenler ülkeyi bilerek ve hesapsız ikinci bir Genel Borç Yükü [Duyun-u Umumiye] altına sokmuşlar. Ellerini kollarını sallayarak da gezinip duruyorlar.

Öğle paydosunda benim arabada Alp Yıldırımalp vardı. Erdem Peren Kerem Dedler ile Öykü (Arıkan) Kırımlı’ların arabasını sürüyordu. Yolu Alp Yıldırımalp tarif ediyordu ama anlamam ve kavramam zordu. Labirent benzeri yerlerden geçiyorduk. Vagon Fabrikası, Tank Palet Fabrikası, demiryolu hattı geçitleri, Sakarya Stadyumu, Atatürk Lisesi ve Çark Deresi. Giderken Kazımpaşa Yolu ile gitmiştik. Maltepe denilen semtin kuzey taraflarından dolanan yol ilerlemiş Sapanca Gölü’nün bir tür boşaltma çayı olan Çark Deresi üzerindeki köprüden önce sağa dönüp ilerlemiş ve bir sürü yer gitmiştik. Köfteci İsmail’in yeri Çark Deresi’nin hemen batı tarafında kalan bir yerdeydi. Büyük bir otoparkı vardı. İki katlı bir yapıydı ve bahçesi de genişti.

Siparişleri önceden söylemiştik ama ben sonradan Karışık Köfte’me yarım Sucuklu Köfte ve Soğansız Piyaz da eklenmesini rica ettim. İstediğimiz Coca Cola da şidede gelmişti. Yediğim Kabak Tatlısı’nı da beğenmedim. Piyaz ise ne yazık ki ne Köfteci Mustafa Amca’nın (5) ne de Sakarya Sanayi Dörtyol’daki Ramazan Köfetcisi’nin (6) piyazına benziyordu. Hesabı Kerem Dedeler ödedi. Biz ise toplam hesabı altıya böldük (7).

Eskiden Toyota PCD’de çalışan ve şimdi Toyota Tsusho’da çalışan Bülent Akoğlu beklenmekte olan olası İstanbul Depremi ile ilgili bir ileti gönderdi. İleti sonunda Dr. Osman Görgülü diye birisinin adı vardı. İleti içinde yer alan bilgiler inanılmaz korkunçtu. Aslında bu korkunçluğu herkes biliyor ama Türk milletinin her konudaki toplam duyarsızlığı hiç bir şeyi değiştirmiyor ne yazık ki. Yazıda sözü edilen şiddette bir deprem İstanbul’da bir gün olacak. Sonuç yazıdaki gibi mi olur yoksa daha az zayiatla mı atlatılır bilinmez. Zamanı ise kestirmek olanaksız. Ama olasılıkları göz önüne alınca sıradan vatandaştan en yukarıdaki Türk yöneticisine dek herkes duyarsız, duyumsuz ve kayıtsız. Bu kayıtsızlığı ne oynatabilir yerinde Türkiye’de? Bence hiç bir şey. Örnek önümüzde. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi. Onca kayıptan sonra Kocaeli, Adapazarı, Bolu ve Düzce’de ne yapıldı ki! (8). Bu iletiyi İstanbul İsviçre Hayat Sigorta’da çalışan İnternet’ten tanıştığım Semra Taşdemir’e iletince onun yanıtı ilginç oldu. Onun söz ettiği ise Türkiye’nin bir başka yüzüydü aslında (9).

İş saatlerinin son dakikalarında Özge Koç’un Blue müzik gurubunun öyküsü anlatan yazısını İngilizce’ye çevrilmiş biçimini annesi Ülkü Koç’un Çelik Halat email adresine gönderdim.

Akşama doğru Hanife telefon edip gelirken çarşıya uğramamı rica etti. Evde beyaz peynir kalmadı. Bir de ceviz içi alman gerek dedi. Tamam dedim. Kerem Dedeler ile birlikte çıktık. Bankamatikten para çekerken Murat Özön telefon etti. Nerede olduğumuzu sordu. Biz çıkarken o Alp Yıldırımalp ile konuşuyordu ve bize aldırdığı yoktu. Para çekip ilki paket Muratti Ambassador aldım şirket kantininden.

Arifiye üzerinden Sapanca’ya gidip Kerem Dedeler’i Ziraat Bankası köşesinde bırakıp biz yolumuza devam ettik. Murat Özön çoktan uykuya dalmıştı bile. Ben radyomla baş başa kalmıştım. Otoyol girmeyip devam ettim. Sapanca otoyola girişi sapağından sonra İzmit Uzunçiftlik’e dek dar bir yol var. Bu dar yol oldukça tehlikeli akşam karanlığı çöktükten sonra. Yolun iki yanında da dar birer şerit var. Yayaların ve bisikletle gidenlerin kullandığı bir yer. Ama düzensiz ve yürüme için uygun olmadığından yayalar zaman zaman yola çıkıyorlar. Onları gidiş-geliş trafiğinde görmek olanaksız. Yürüyenler ve bisikletliler canlarını tehlikeye atıyorlar. Hem yayalar hem de sürücüler için inanılmaz tehlikeli. Her an kaza oluşabilir.

İnanılmaz olduğu kadar beni şaşırtan yanı ne yerleşiklerin yolun kenarında bir yürüme yolu yapılmasını istiyor olmaları ne de belediye başkanlarının hizmet vermek için oy istedikleri halkı düşünüyor olmaları. Sapanca’dan İzmit’e dek kaç belediye var bu yol üzerinde? Sapanca Belediyesi, Kırkpınar Belediyesi, Kurtköy Belediyesi, Acısu Belediyesi ve Uzunçiftlik Belediyesi. Kaç belediye saydım? Belediyeler bu tür düzenlemeleri yapmazsa ne işe yararlar? Gerçekte belediyeler halka ne tür hizmetler getiriyor diye düşünen ve onların işlevselliğini sorgulayan vatandaşlar mıyız biz! Bize hizmet edilmesini isteyen ve edilmediğinde bunun sorgulamasını yapabilecek bilince erişmiş vatandaşlar mıyız acaba!

Murat Özön’ü Yahya Kaptan Mahallesi trafik ışıklarında indirdim. Kocaeli Trafik Şube Müdürlüğü’ne yaklaşırken yoğunlaşmaya ve karmaşaya dönmeye başladı. Uğur Mumcu Parkı yanındaki ışıklardan Ankara Caddesi’ne girdim. İleride uygun bir yer bulup arabamı park ettim. Ara yolla Eski Demiryolu’na çıkıp Fethiye Caddesi’ne ulaştım. İlkin caddeyi çıkarken sağ koldaki Ünsallar Gıda adlı çerezciden ceviz içi ve kuru kayısı aldım (9). Aşağıya inip İstiklal Caddesi üzerindeki Çetin Gıda’ya gidip iki kalıp beyaz peynir aldım (10). Hanife’ye telefon edip başka bir şey istiyor musun diye sordum. İstemiyordu. Tekrar Fethiye Caddesi’nden yukarı çıkmaya başladım. Amacım Çınar Pastanesi’nden tatlı almaktı. Geçerken Kalyoncular Ekmek Fırını’na uğrayıp ekmek aldım (11). Tatlımı da Çınar Pastanesi’nden alıp çıktım (12). Kapıda Celal Tuzcu ve eşine rastladım. Nuh Beybi’den çocuklarına ayakkabı alıp çıkmışlar.

Caddeden aşağıya doğru inerken cep telefonum çaldı. Arayan Alp Yıldırımalp’ti. TRT2 kanalında Savaş Karakaş’ın Çanakkale Belgeseli oynuyor dedi. Sağ olsun ilgilenip beni bilgilendirdi. Savaş Karakaş. Harika bir adam. Adı her geçtikte gurur duyup övündüğüm bir birey. Ülkesi ve insalık için üretebileceği yaşlarda, etkin, etli canlı olduğu çağlarında çalışıyor. Üretiyor. Yılmıyor. Bize böylesine atak, etkin ve üretken gençler gerek. Onunla Türk Savaş Esirleri hakkında İnternet’te araştırma yaparken tanışmıştık. Kısa da olsa bir gün birlikte olmuştuk Berlin-Bağdat Demiryolu Begeseli’nin İzmit ayağı çekimlerde. İzmit Eski Gar Yapısı çevresi, Derince Demiryolu Hatları, Hereke Gar Yapısı ve Kayzer Wilhelm Köşkü ve Darıca Eski Demiryolu Köprüsü Taş Ayakları çekimlerinde.. Eve erişince hemen TRT2 kanalını açtım. Belgeselin sonlarını yakalamıştım. Savaş Karakaş’ın Avustralyalı ve Yeni Zelandalılarla ortaklaşa çektiği Çanakkale Belgeseli’ydi ekranda izlediğim sanırım. Üç anlatıcı vardı öyküyü aktaran. İkisi yabancı diğeri ise Savaş Karakaş’tı. Filmin sonunda hızla geçen bilgilendirme kısmından Avustralyalı Dr. Peter Stanley ve Yeni Zelandalı kameraman Steve Aubourne adlarını yakalayabildim. Belgesel Deniz Kuvvetleri’nin izni ve desteğiyle TRT’nin de katkıları ve işbirliğiyle çekilmiş. Çanakkale Savaşı’nın yıldönümü kutluyorduk.

TRT2’de program bitince kanalları dolaşırken NTV’de Okan Bayülgen’in programına rastladım. Harika programlar yapıyordu bu kanalda Okan Bayülgen. Savaş Karakaş gibi sonradan ciddi konulara yönelen, takdir edip beğendiğim başka bir gençti Okan Bayülgen. Harika konular seçiyor ve ilginç kişileri konuk ediyordu kamera karşısına. Çanakkale Savaşı’nın yıldönümü nedeniyle emekli bir general ve iki üniversitenin tarih bölümlerinden iki öğretim görevlisi ve tarih bölümünde okuyan bayan bir öğrenci davet edilmişti. Öğrenci göz doldurmadı. Onun Türkiye gibi bir ülkede sosyal yaşama tarih mesleği ile nasıl tutunacağım endişesi vardı. Bayan öğretim görevlisi de pek katılımcı olmadı. Ablaşılan ürküp çekindiği bir yerler vardı, düşüncelerini açıkça ifade edemiyordu. Ama emekli general ile Sabancı Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Doç. Dr. Cemil Koçak harikaydılar.

Emekli general bizim tarihe önem vermediğimizi, tarih öğretmenleri ve öğretim görevlilerinin Çanakkale Gelibolu dışında ne Sakarya ve Afyon’a ne de özellikle Ankara Polatlı’da kurulu tarihimize ye ilgi gösterdiklerini söylüyordu. Belçika’ya gidenlerin mutlaka Waterloo’ya gittiklerini ama Türkiye’de nedense yabancılar ilgi göstermedikçe hiçbir şeye hele tarihe ve tarihi olayların yaşandığı yerlere ilgi duymadığımızı söylüyordu buruk bir ses tonuyla.

Okan Bayülgen Türk milletine tarihi sevdirmek için geçmişte yaşananları tersinden ele alamın yararı olup olmadığını sordu. Ardından da sözgelimi dedi, “Şayet Çanakkale Savaşı kazanılmamış olsaydı ne olurdu?”. Bayan öğretim görevlisi bu konuda farklı düşündüğünü ve ama konuşmak istemediğini belirtip sadece dinlemede kalacağını belirtti (!). “Türkiye’de Resmi Tarih söylemi dışına çıkılamıyor” demek bu mu acaba diye düşünenlerden oldum. Emekli generalle Doç. Dr. Cemil Koçak ise olayı yalın biçimde ele aldılar. Onların çekinip ürktükleri makam ve beklentileri yoktu demek.

Kısaca dediler ki kazanılmamış olsaydı Rusya’da Ekim İhtilali olmaz ve SSCB doğmazdı, Almanlar Avrupa’nın içinde galip gelirlerdi. Türkler Kurutuluş Savaşı’nda galip gelemezlerdi, Erkim Devrimi ardından Rusların Türklere parasal ve askeri desteği olmadan. Çarlık Orduları’na destek sağlamak, Almanları Avrupa’da durdurmak için yüklenen iki emperyalist ülke İngiltere ve Fransa, Osmanlı Ordusu’nu en alt düzeyden en üst düzeye dek yöneten ve savaşa komuta eden diğer emperyalist ülke Almanya’ya karşı savaşıyorlardı. Savaşı yöneten Prusya Ordu taktikleri ve savaşta kullanılan Alman teknolojisi ürünü silah gereç ve gemileriydi. Almanlar Batı Cephesi’ni rahatlatmak için savaşı doğuya hatta ta Kafkaslar’a dek yaydılar. Bunda da başarılı da oldular. Osmanlı Ordusu’nu sevk ve idare eden Almanlar savaşlarda Türkleri cepheye sürdüler. Kırılıp dökülen Türkler hedef ve amaçlarında başarıya erişenler ise Almanlar oldu. Sonuçta farura Türklere çıkartıldı. Bize analtılan tarihi, tersinden okumak yada yaşanılan olaylardan ders almak aslında bu olmalı.

Doç. Dr. Cemil Koçak’ın bir sorunun ardından toplarladığı harika bir tanımlası vardı. Türkiye’de herkesin sorunu gibi görünen bir olay var. “Bir şeyi öğrenirsem bana yaşamımda ne yararı olacak. Bilgi sadece merakı gidermek içindir. Öğrenilen bilgi bireylerin yaşamında birebir bir şeylerle örtüşecek ve yarar sağlayacak diye bir durum yok. Tarih de öyle. Çanakkale Savaşı’nda neler olduğunu öğrenmemiz gündelik yaşamımızda hiç bir şeyimizi değiştirmeyecektir. Otobüs bekleyen kişilerin sıkıntılarını dindirmeyecektir” diyordu. “Ama bilen kişilerin yaşamlarıyla bilmeyen kişilerin yaşamları asla bir olmayacaktır” diye tamamladı anlatımını. Bizde genel yaklaşım olan “Para var mı para (!), “Bu kadar bileceksin de ulema mı olacaksın?” yaklaşımı Tarih Bilinci’nin oluşmamasına ne yazıkki etki eden etmenlerin en başında geliyor. Toplumsal Tarih ve Tarih ve Toplum gibi dergiler ne yazık ki sadece 4 bin adet filan satıyor ülkemizde..

Kanalları gezmeye devam edince TRT2’de tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı Bosna Hersek’i anlatırken buluverdim. Bilgili, anlatımı yalın ve akıcı olan bu kişi Türkiye’de tarihi bize sevdiren en canlı kişilerden birisiydi. Dağlık bir ülke olan Bosna Hersek’e yaşam veren Neretva Nehri ve onun tarıma nasıl hayat verdiğini, üzerine yapılan tarihi Mostar Köprüsü’nü Mimar Sinan’ın öğrencilerin bir mimarın yaptığını anlatıyordu. Balkanlar’da Osmanlı Mimarisi’nden kalan en güzel örneklerin bu ülkede olduğunu ve korunduğunu belirtiyordu. Palanka dediği küçük kalelerle ülkenin sarıldığını ve bunları yöneten bir oasmanlı zamanalrında Dale Dizdarı olduğunu, Adriyatik ve Dalmaçya kıyılarına bakan Dubrovnik’in Venedikliler tarafından alınıp yönetildiğini ve kentte mimari ve ticaretin Vendikli geleneğine göre sürdürüldüğünü Osmanlı’nın burayı Venediklilerden almasından sonra yönetimine dokunmadığını kendisine vergi veren bir yer olarak iç işlerine ve ticaretine karışmadığını aktarıyordu İlber Ortaylı.

Sivas’ın Koyulhisar kazasının Sugözü Köyü’nde bugün bir toprak kayması [heyelan] yaşanmış ve 17 konut toprak altında kalmış. Olayın olduğu bölge gösteriliyordu. Dağ aşağıya balçık biçiminde iniyordu. Belleğime geçen sene çıktığımız ve sonra benim tek başıma dolaştığım Yukarı Ereğli ve Saklı Göl geldi. 1985’lerde Yukarı Ereğli sırtlarından akıp gelen toprak derenin önünü kapatmış ve ortaya Saklı Göl çıkmıştı. Yukarılardan bakınca toprak kaymasının oluşturduğu tehlike görülüyordu. İzmit’in Bağçeşme sırtları ve Turgut Mahallesi’nden Bağyolu-Bostanlar sırtlarına kadar olan alanda çok tehlikeli heyelan alanı. Ama bu kesimde konutlaşma sürüyor ve insanlar bile bile yaşamlarını kayar göçer toprağın üzerinde kondurup sürdürmek istiyorlar. Ya belediyeler ne işe yarıyor!

Geçenlerde AKP’den istifa eden Erkan Mumcu ve diğer dört milletvekili ANAP’a geçmişler. Böylece ANAP Mecliste temsil yetkisine kavuşmuş. Türk siyasetinin erdem ve ahlaki hastalığı. Parti değiştirme. İstifa edenleri kabul olayı da ne tür bir erdem olarak adlandırılır bilinmez. Seçmene ihanet diye bir düşünce oluşur mu bu ilkede bir gün acaba?

İstanbul Ticaret Odası’nda yapılan seçimlerde AKP’nin desteklediği aday X Yalçıntaş oda başkanlığına seçilmiş. Yerel Yönetimler’de seçmenin güçlüden yana kayamsı gibi tüccar ve ticaret erbabı da benzer biçimde davranmış olmalı.

Açıklamalar & Dipnotlar
(1). TYL 1,5. İzmit Köseköy-Sakarya.
(2). Köfteci İsmail, Adapazarı,
(3). “Yeni yasalara göre resmimi çekemezsin”; 1 Nisan 2005’den itibaren uygulamaya girecek olan yeni yasal düzenlemeleri, hukukçular ve gazetecilerden önce pek çok kişinin ayrıntılarıyla öğrendiği anlaşılıyor. Dün Belsa karşısındaki bir işyerinden yankesicilik suretiyle cep telefonu çaldığı iddia edilen sanık, fotoğrafını çeken muhabirimize yeni yasalara göre fotoğrafını çekemeyeceği uyarısında bulundu. Dün saat 16.30 sıralarında Merve Giyim adlı işlerinden cep telefonu çaldığı iddia edilen Tacettin Yılmaz (43) işyeri sahibinin bağırması üzerine Belsa’nın özel güvenlik elemanları tarafından yakalandı. Saraybahçe Polis Merkezi ekiplerine teslim edildiği sırada gazetemiz muhabirini karşısında gören Tacettin Yılmaz, “Senin yeni yasalardan haberin yok mu? Benim bu şekilde fotoğrafımı çekemezsin. Seni savcıya şikayet edeceğim” diye çıkıştı. Sanık haklıydı, ancak söyledikleri 1 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacağı için şimdilik böyle bir haberi kullanmanın yasal sakıncası bulunmuyordu. Özgür Kocaeli Gazetesi, 16.03.05.”
(4). Başbakanlık’ta hazırlanan rapora göre, yurtdışından kredi kullanan yerel yönetimlerin sadece yüzde 56’lık bölümü borçlarını düzenli olarak ödüyor. Başbakanlık’ta hazırlanan rapora göre, 6.5 milyon dolarlık borcun 5 milyonluk bölümünü Hazine ödemek zorunda kaldı. Dış kredi kullanan yerel yönetimlerin sadece yüzde 56’sı Hazine’ye olan borçlarını düzenli olarak ödüyor. Başbakanlık tarafından hazırlanan rapora göre, son 20 yılda alınan 6.5 milyon dolarlık dış kredinin 5 milyon dolarlık kısmını Hazine üstlenmek zorunda kaldı. Borçlarını ödemesi için uzlaşmaya çağrılan 24 belediyeden 14’ü ile anlaşma sağlanmasına karşılık, yapılan tahsilat miktarı 2 trilyon lirada kaldı. Yerel yönetimlere son 20 yılda 6.5 milyon dolarlık Hazine garantili dış kaynak sağlanmasına karşılık, belediyelerin gerekli ödemeleri yapmaması sonucu borcun 5 milyon dolarlık bölümünü Hazine üstlendi. Dış kredi kullanan belediyelerin sadece yüzde 56’sı hazineye olan borçlarını düzenli olarak ödüyor. Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2002 yılyndan bu yana tahsilatlaryn arttığı gözlendi. Uzlaşılan belediye sayısı sadece 14 Hazine’ye vadesi geçmiç borcu olan 26 belediye bu kanunun çıkmasının ardından uzlaşmaya çağrılmasına karşılık, sadece 14 tanesiyle anlaşma yapıldı. Uzlaşma sonucu Hazine 2 trilyon liralık tahsilat gerçekleştirdi. Başbakanlık ve Dünya Bankası uzmanları tarafından birlikte hazırlanan rapora göre, dış borçlanmada ilk sırada İzmit, İzmir, Adana, Antalya ile Ankara Büyükşehir Belediyesi bulunuyor. Yerel yönetimlerin borçlanmalarına gelirleri ile orantılı olacak şekilde yasal sınırlama getirilmesine ilişkin kanun tasarısına Başbakanlık’ta son şekli veriliyor. NTV-MSNC”
(5). Köfteci Mustafa Amca: İzmit Caddesi, Kurşunlu Camisi güney tarafları, Sakarya
(6). Ramazan Köftecisi; Necati Cevat Çobanoğlu. Dörtyol San. Çar. 10 Nolu Sk. No: 6, Tel: +90-264-275 23 41. Adapazarı.
(7). Köfteci İsmail’e Kerem Dedeler’in ödediği tutar YTL 52,75 idi. Adam başı YTL 8,80 tuttu.
(8). Depremi, İstanbul: Kandilli Rasathanesi, Marmara Deprem Araştırma Enstitüsü'nün 25 Nisan 2003 tarihinde Marmara Denizi fay yapılanması, deprem olasılık ve senaryoları adında ki araştırmayı tamamlayarak teslim etti. Fransız, Japon ve Türk bilim adamlarının ortak çalışmasında dehşet verici sonuçlar ortaya çıktı. Marmara Denizi’nde üç ana fay hattı üzerinde 117 adet İstanbul'a dikey atımlı fay tesbit edildi. Olası depremin büyüklüğü min: 7,2 max: 7,8 olacağı belirtilmiştir. Tüm ana ve yan fay hatlarının kırılma ihtimalinin % 84, tahmini deprem tarihi 2-9 yıl arası tahmin edilmiştir. Depreme alışık Japonları bile hayrete düşüren yaprak damarlarını anımsatan bu fay oluşumunun İstanbul Anadolu yakasına uzaklığı sadece 6 km. Yine aynı raporun deprem senaryo kısmında 80 saniye ile 3 dk. arasında sürecek. Depremden en fazla etkilenecek bölge İstanbul'un Anadolu yakasının tüm kıyı şeridi (Kartal, Maltepe, Bostancı, Erenköy.....) , Bostancı ile Çekmeköy başlangıcı arasındaki eskiden göl olduğu kesinleşen bölüm E5 karayolunun kuzeyinde kalan kısmın 4-8 km.lik bölümüde birinci dereceden etkilenecek. Sadece Anadolu yakasında tamamen yıkılacak konut sayısı 81,000, oturulamaz durumda olacak 217,000. Deprem sahasının yakınlığı nedeniyle yeni ve sağlam binalarında yüzde 70 oranında etkileneceği belirtilmiş. Bu nedenle konut yapımında çok sıkı ve özel kurallar getirilmesi istenmiştir. Depremde etkilenecek bir diğer yer ise Avrupa yakasının Büyükçekmece, Avcılar sahil kesimi. En güvenli yer neresi sorusuna Japon bilimadamının yanıtı korkunç. İstanbul'dan olabildiğince uzak her yer güvenli. Bu cümlenin nedeni raporda karşılık buluyor. Deprem anında enkaz nedeniyle ölü sayısı 85,000 ile 260,000 kişi olarak tahmin edilirken deprem sonrası salgın hastalıklar, intihar ve iç karışıklık nedeniyle ölenlerin sayısı, 300,000'den fazla tahmin ediliyor. Depremden hemen sonra İstanbul'un karantinaya alınması gerektiği, İstanbul'un kalabalık ve yerleşimindeki düzensizlik nedeniyle enkaz ve yardım bekleyenlerin % 35’ine ilk 2 ay ulaşılamayacağı, bu nedenle ölü sayısının ve kargaşanın artacağı ifade edilmiş. Sadece İstanbul değil, Türkiye ekonomisinin % 45’lik kısmının tamamen yok olacağı, dünya ekonomisinin kriz tehlikesi ile karşılaşacağı da rapora eklenmiş. Peki güvenli yerler nereler İstanbul’da (herşeye rağmen İstanbul’da kalmak isteyenler için)? Anadolu yakasının Karadeniz kıyısının batısı ve iç kuzey kısmı (Çekmeköy, Kozyatağı). Avrupa yakası, nisbeten biraz daha iyi. Özellikle Şişli, Maslak ve Sarıyer'in iç kesimleri, Sultan Çiftliği, Kemerburgaz ve Karadeniz kıyısının doğu kesimi etki açısından 4. derece olarak gösterilmiş. Dr. Osman Görgülü, İ.Ü. Yerbilimleri Ana Bilimdalı Öğr. Üy. AKOM (Afet Koord. Merkezi) eski danışmanı.
(8). "Semra Tasdemir"
semra.tasdemir@isvicrehayat.com.tr 18.03.2005 03:58, Konu: RE: istanbul depremi yeni bilgiler , Selamlar, Bu tür haberleri hiç dinlemedim-okumadım okumuyorum. Buraları terkedip gitmek gibi bir seçeneğim de bulunmuyor. Evimiz sağlam olursa deprem anında nerede bulunacağımız belli olmadığı için bu da çözüm değil. İşte alışverişte olabiliriz. Buna bir de arsa ve konut spekülatörleri eklenince bu haberlere de inanmıyorum. İstanbul yerleşimini kuzeye kaydırmaya kararlılar. Yeni inşaat bölgelerini sağlam zemin diye lanse edip duruyorlar. Yine televizyonlarda bu tip haberleri verenlerin, depreme karşı koruma sistemi şirketleri ile bağlantılarını da duyunca yaptıklarımın doğru olduğuna da inanıyorum. Moralim de bozulmamış oluyor... Herkese de bunu tavsiye ederim. Sevgi ve selamlar... Semra.
(9). Ünsallar Gıda San. Tic. Ltd. Şti: Fethiye Cad. No: 40, Tel:0262-322 41 06, İzmit. 17.03.05, saat: 19:16, Fiş o: 111, YTL 10.-. ½ kg ceviz içi ve ½ kg kayısı kurusu.
(10). Çetin Gıda; Sadun-Feridun Çetin, İstiklal Cad. No: 66, Tel: +90-262-321 11 127, İzmit. 17.03.05, Saat: 19:16, Fiş No: 728, YTL 11,75, iki kalıp beyaz peynir.
(11). Kalyoncular Lüx Ekmek Fab. Hakkı Kalyoncu ve Ort. Fethiye Cad. No: 39A, İzmit. Tel: 0262-321 28 71. 2 ekmek ve birer adet küçük yarım ekmek, YKr 90.
(12). Çınar Pastanesi; Hüseyin Çınar. İnönü Cad. Yasaer Pasajı Tel: +90-262-324 64 31. Fax; 0262-322 06 53. İzmit.17.03.05, Saat: 19:27, Fiş No: 86, YTL 4.-. ½ kg karışık tatlı.
(J). Hata ve yanlışlıklar müstesna.

Erkan Kiraz, 17.03.2005 Perşembe, Saat 24:00-02:00, Şirintepe-İzmit, erkankiraz@yahoo.com, erkankiraz@superposta.com
http://www.gezinotlari.net/ky_asp
http://community.webshots.com/user/erkankiraz
den başlayıp ardışık alarak devam edip
http://community.webshots.com/user/erkankiraz30
‘e kadar
http://www.mydalyan.com/erkankiraz
http://www.virtualtourist.com/erkankiraz
http://groups.yahoo.com/group/bilgisayarveinternetguvenlik
http://www.trainweb.org/demiryolu/
site: Jean-Patrick Charrey, contributions & translation into Turkish by Erkan Kiraz

© Copyright Hakkı Erkan Kiraz’a Aittir. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu yazı ancak kaleme alanın izni alınarak tekrar yayınlanabilir yada dağıtılabilir.

© Copyrighted to Erkan Kiraz. All Rights Reserved.
This study may be re-copied or re-distributed only with prior consent of its Author.
Written & Edited By Erkan Kiraz
erkankiraz@yahoo.com on 17.03.05.

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home