Erkan Kiraz's Memoires

Cuma, Temmuz 29, 2005

Bilgisayar & Internet-Sorular-Yanitlar-Computer & Internet; Questions-Answers

Belgeler [Documents] Menüsünü Temizlemek: Uzun bir süre Windows 95/98 kullandıktan sonra en son kullandıgınız programların yer aldığı belgeler (Documents) menüsünü temizlemek isterseniz Başlat (Start) menüsünden Ayarlar (Settings) den Görev Çubuğu (Taskbar & Start Menu) yü secin. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Başlat Menüsü Programları (Start Menu Programs) bölümüne gidin. Temizle (Clear) düğmesine basın. Belgeler (Documents) menüsü temizlenecektir.
Yahoo Çocuk İstismarını Önlemek İçin Özel Sohbet Odalarını Kapattı: Dünyada en fazla ziyaret edilen Internet sitesi Yahoo, küçük yaştaki çocukların cinsel istismarının önüne geçmek için sitede kullanıcılar tarafından açılan bütün özel sohbet (chat) odalarını kapattı. Sitedeki özel sohbet odalarını kapatan ve yenilerinin açılmasını engelleyen Yahoo, site tarafından açılan ve kontrol edilen sohbet odalarını ise işler durumda bıraktı. Internet sitelerinin istismarcılar tarafından kullanılmasını kınayan Yahoo’nun, söz konusu kararı, PepsiCo gibi büyük şirketlerin reklamlarını, çocuklarla seks içerikli uygunsuz sohbet odalarında görülmesi nedeniyle çekmesi üzerine aldığı ifade edildi. Bu arada, Yahoo’da sohbet odaları aracılığıyla çocuk pornografisine maruz kalan bir çocuk ve ailesinin Mayıs ayında Yahoo aleyhine 10 milyon dolarlık bir dava açtığı kaydedildi. Söz konusu dava dolayısıyla bir soruşturma başlatan FBI’ın bugüne kadar Yahoo Groups kullanıcılarından en az 100 kişiyi tutukladığı bildirildi. [Milliyet Gazetesi, Kayıt: Erkan Kiraz, Email: erkankiraz@yahoo.com, 24.06.05, Şirintepe-İzmit].
Bilgisayarda Disket Sürücüsünün [Disket Deriver] Sürekli Kontrolünü Kaldırmak: Windows 98 e girerken, çıkarken sürekli disket sürücüsünü kontrol ediyor ve bu da sizi rahatsız ediyorsa, yapacağınız şey control panelden (denetim masasından) system iconunu klikleyin.Gelen pencereden üstten Performance(Başarım)'ı, ve de File Systemi (Dosya Sistemi) seçin.Tekrar gelen pencereden üstten Floppy Diski (disket) seçin.Ve settings deki kutu işaretli ise işareti kaldırın, ve OKeyleyin.
Bloke Olan Programı Kapatma: Bazen başınıza gelir. Bir programı çalıştırırsınız, ancak kullanım esnasında program bloke olur. Programı ne kapatabilrsiniz, ne de çalıştırabilirsiniz. Ya da bir programı veya oyunu install ederken bir çıkmaz sokağa girersiniz. Ne ileri, ne de geri gidebilirsiniz. Bu tür durumlarda programı kapatabilmek için ilk olarak programın çalıştığı pencere içindeyken Ctrl-Alt-Del tuşlarına aynı anda basın. Bu aşamada ekrana "Programı Kapat" penceresi gelecektir. Bu pencerede seçili olan program, kapatmak istediğiniz program değilse, kapatmak istediğiniz programı seçip "Görevi Sonlandır" düğmesine basın. Ancak kapatmak istediğiniz uygulamada kaydedilmemiş bilgiler varsa öncelikle bunları kaydetmeye çalışmalısınız. Eğer "Görevi Sonlandır" düğmesi işinize yaramazsa hemen yanındaki "Oturumu Kapat" düğmesini kullanarak bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.
Boot [Kök, Başlatma]: Her partition'ın başlangıç adresi olarak verilen adreste bulunur. Buradaki bilgi Partition'daki kod tarafından belleğe alınır. Buradaki program önce root dizine bakar. Burada IO.SYS, IO.COM isimli dosyalar aranır. Burada eğer bulunursa FAT'teki başlangıç noktasına gidilir. Buradan bir sonraki devam edeceği yer tespit edilir. Ve okunan Fat başlangıç adresinden data bloğu üzerindeki bilgi okunarak belleğe alınır. Sonrasını ise IO.SYS halleder.
Çalıştır Kutusuyla İlginç Bir Hareket; Çalıştır kutusu pek bir işe yaramıyor gözüksede birçok işlevi vardır. Başlat menüsünden çalıştıra basın. Daha sonra masaüstündeki bir exe dosyasını kutucuğun üzerine getirip bırakın. Şimdi anladınız mı?
Camera Recorder [Kamera]: Görüntü Kaydedici. Görüntüyü ektriksel işaretlere çeviren sistem.
CD-Rom'unuz Autorun Yapmıyor mu?: Eğer CD-Rom'unuz Autorun yapmıyorsa merak etmeyin bozuk değil. Sadece ufak bir işlemle bu özelliği etkin hale getirebilirsiniz. Bunun için Başlat [Start]'dan Ayarlar [Settings]\Denetim Masası [Control Panel]\Sistem [System]\Donanım Profilleri [Device Manager]'den CD-Rom'unuzun Özellikler’ine [Properties] girip Ayarlar [Settings]'dan Auto Insert Notification'ı seçili hale getirin.
Coding [Kodlama]: Gizleme işlemini yapma.
Daha Hızlı Döküm Almak İçin: Windows'unuzdan yazıcıya bir doküman gönderdiğinizde window'sunuz baskı işlemlerini arka planda yapmaya başlar ve sizin çalışmanızı kesintiye uğratmaz. Ama daha hızlı döküm almak istiyorsanız yazıcı ayarlarınızla biraz oynamanız gerekiyor. Bu işlem için yapmanız gereken Başlat mönüsünden Ayarlar/Yazıcılar komutunu çalıştırın. Ekranda bir pencere içerisinde sisteminize yüklü olan yazıcılar görüntülenecektir. Kullandığınız yazıcı simgesinin üzerine gelin ve sağ fare tıklaması ile Özellikler komutunu çalıştırın. Bu bölümünden Kuyruk Ayarları düğmesine basın. Doğrudan Yazıcıya Yazdır seçeneğini aktif yapın. Bu seçeneği aktif hale getirdiğinizde baskı işlemleri için windows'unuz öncelik verecek eğer bu seçimi yaparsanız baskı sırasında windows tüm görevi printerlere vereceği için başka bir işle uğraşamayacaksınız.
Data [Veri]: Burada diske kayıtlı dosyaların ve dizinlerin içerikleri kaydedilir. Dos'ta diske erişim için int 25h ve int 26h kullanılır. Sector No verilerek herhangi bir adrese ulaşılır. Bunun dışında diske erişmek için Int 13h kullanılır. Bu servis BIOS tarafından hazırlandığından Dos'tan bağımsız olarak kullanılabilir. Bunun dışında CD'ye erişmek için MSCDEX (Microsoft Compact Disk Extention)'in hazırladığı Int 2Fh kullanılır. Bu arada Int 2F çok amaçlı bir servistir. Bu servis içerisinde microsoft'un undocumented (Saklı) servisleride mevcuttur.DOS'ta iken bir dosya açılması için gereken aşamalar aşağıdaki gibidir. x Int 21h Servisi üzerinden dosya aç komutu çalıştırılır. x Int 25h Servisi üzerinden diskten directory entry okunur. Buraya bir dosya kaydı açılır. Bu kayıt 32 byte boyundadır. Öncelikle directory'deki bilgiler okunur. Sonra en alta dosya ile alakalı bilgi eklenir. x Int 25h kullanılarak FAT okunur buradan boş olan bir Fat hücresi seçilerek bu seçilen hücreye ilkin (EOF) bilgisi kaydedilir. Sonra int 26h ile yazılır. x Directory entry'e eklenen satıra başlangıç fat hücreno kaydedilerek Int 26h ile yazılır. x Seçilen başlangıç Fat hücresinin işaret ettiği Data bölgesine dosyanın içeriği yazılır. x Eğer bu hücrenin belirttiği yer yeterli gelmezse Fat üzerinden tekrar boş bir hücre aranır. Bu hücreye (Eof) ifadesi yazılır. Başladığı fat hücresine de buranın adresi yazılır. Bu hücrenin işaret ettiği yerde kullanılır. Dosyayı kapat komutu gelir. Bu komutla dizindeki dosya kaydındaki dosyanın boyu güncellenir. Bütün bu işlemler esnasında INT 25h ve INT 26h BPB (Bios Parameter Block)'taki bilgilere uygun olarak adres hesaplamasına gider. Hesapladığı adrese göre INT 13h'ı çağırarak buraya yazma işini gerçekleştirir. INT 13h diske erişmek için gerekli programa sahiptir. Diskin I/O adresine gerekli bilgileri vererek diskin bu adresteki bilgileri okumasını ve aktarmasını sağlar. x WIN 95 ve NT 4.0 diske erişimi kısıtlamak amacıyla INT 13h'ı kendi üstüne alır ve çağrıları kendisi değerlendirir. Eğer sakatlık yapacak bir çağrı alırsa bunu engeller. Bunun dışında 95 DOS modunda açıldığından uzun dosya isimlerini korumak için diske doğrudan erişimi engellemiştir. Bu engeli kaldırmak için LOCK komutu kullanılır. Engeli tekrar koymak için UNLOCK komutu vardır.
Dosya Sıkıştırma Formatları [File Zipping]: En İyisi Hangisi?: Dosya sıkıştırma olayına hemen hemen herkes aşinadır. Dosyaları bir yerden bir yere taşırken veya arşivlemek için genelde onları normal boyutundan daha küçük hale getiririz ve işlerimizi yapmaya devam ederiz. Dosyaları sıkıştırarak, orijinal boyutundan daha ufak yapmak için mühendisler program çıkartıyorlar ve biz bunları kullanıyoruz. Yani demek istediğimiz, farklı sıkıştırma standartları bulunuyor. Her sıkıştırma formatının kendisine göre artıları, eksileri bulunuyor ve kullanım alanlarına göre farklılık gösterebiliyor. Internet’ten dosya çekenler bu konuya biraz daha yatkındır. İndirdiğiniz dosyaların uzantıları genelde .ZIP uzantılı olur. ZIP sıkıştırma formatı, bu konuda standartlaşmış diyebiliriz. Dolayısı ile bu yazıda karşılaştıracağımız sıkıştırma formatlarını, kendi kullanımınızda yapmanız daha mantıklı olacaktır. Mesela, arkadaşınıza birkaç dosya götürmek istiyorsunuz. Bunları ACE sıkıştırma formatı ile sıkıştırdınız. Arkadaşınıza götürdüğünüzde, bu formatı açan programı bulamayabilirsiniz. Fakat her bilgisayarda hemen hemen WinZIP programının yüklü olduğunu ve Windows ME ve Windows 2000 gibi yeni işletim sistemlerinin ZIP sıkıştırma formatını tanıdığını da düşünürseniz, başkalarıyla dosya alışverişi yaparken, eğer dosyaları sıkıştıracaksanız, ZIP sıkıştırma formatını seçmeniz mantıklı olacaktır. Buna birazdan değineceğiz.
Dosya Sıkıştırmanın [File Zipping] Yararları: Dosya sıkıştırmanın en temel yararı, bir çok dosyayı tek bir dosya halinde bulundurabilmek ve orijinal boyutundan daha ufak bir boyutunda dosyaları “saklayabilmek”. Dosya sıkıştırma; adı üzerinde dosyanın boyutunu ufaltmak için kullanılıyor. Mesela 1 MB boyutunda olan bir Word dosyası, sıkıştırılarak, 200 KB civarı bir boyuta getirilebilir. Fakat, dosyayı sıkıştırdığınız anda, artık ona normal olarak ulaşamaz olacaksınız. Yani, 1 MB’lık bir Word belgesini sıkıştırdıktan sonra, bu sıkıştırılmış dosyaya, Microsoft Word gibi yazı programınız ile erişemeyeceksiniz. Demek istediğimiz, dosya sıkıştırmanın esas amacı, dosya transferinde kolaylık sağlamak ve verileri toplu halde saklamak. Dosya sıkıştırmanın bir diğer mükemmel faydası ise, bir klasör altında bulunan onlarca, hatta yüzlerce dosyayı tek dosya altında saklayabilmeniz. Örneğin, arkadaşlarınızla bir tatile çıktınız ve tatilde en babasından 100-150 tane resim çektiniz. Tatilden döndünüz ve diğer arkadaşlarınıza hava atmak amacıyla, resimleri onlara mail ile göndermek isteyeceksinizdir. Ama mail atarken, resimleri tek tek eklemek çok kasar hem de bütünlüğü bozar diye düşünüyorsunuz. Peki ne yapıyoruz? Bu resimlerimizi sıkıştırarak tek dosya haline getiriyoruz. Mesela ismini “kayak_resimleri_2001” koyun. Arkadaşınız bu dosyayı aldığında tüm resimlere dert etmeden kolaylıkla ulaşacaktır.
Dosyaya Şifre Verme: Word ve Excel dosyalarınıza kaydetme işlemi anında şifre verebileceğiniz gibi sonradan da şifre verebilirsiniz. Bunun için şifre vermek istediğiniz dosya açıkken sırasıyla "Tools-Araçlar", "Options-Seçenekler" ve "-Save As-Kaydetme" menülerine tıklayın. Açılan pencerinin altında "-PasWord-Parola" ve "PW For Write-Only-Yazma Hakkı Parolası" kutularını göreceksiniz. Bu kutulardan "PW-Parola"ya şifre yazıp "OK-Tamam" derseniz parolayı bilmeyenler bu dosyayı açamaz. "Yazma Hakkı Parolası" kutusuna şifre girerseniz isteyen bu dosyayı görebilir, ancak şifreyi bilmiyorsa dosya üzerinde değişiklik yapamaz. Eğer şifreyi unutursanız bu kurallar tabi ki sizin için de geçerli.
Ekran Çözünürlüğünü Değiştirme: Ekran Çözünürlüğünü Değiştirmek için ilk olarak Masaüstünde boş bir yerde Mouse'un sağ tuşuna basıp, açılan menüden "Özellikler"i seçin. Daha sonra açılan pencerenin "Ayarlar" bölümünden ekran çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz. Çözünürlüğü değiştirdikten sonra "Uygula" düğmesine basarak yeni çözünürlüğü deneyin. Eğer yeni çözünürlük hoşunuza giderse ekrana diyalog kutusu geldiğinde "Tamam" deyin. Çözünürlüğü değiştirdikten sonra ekranınızda bir karmaşa göreceksiniz. Bu karmaşa yaklaşık 15 saniye sonra son bulacaktır.
Ekran Koruyucuya Şifre Koyma: Ekran koruyucuya şifre vermek için sırasıyla "Bilgisayarım", "Denetim Masası", "Görüntü" ve "Ekran Koruyucu" menüleri tıklanır. Bir ekran koruyucu seçilir. "Parola Korumalı" seçeneği aktif hale getirilip "Değiştir" düğmesine basılır. Ardında belirlediğiniz şifre girilerek tamam denir. Artık ekran koruyucusu devreye girdiğinde bilgisayarı tekrar açabilmeniz için şifreyi girmeniz gerekecektir.
Email Virüsleri: Soru: E-mail mesajlarimi okumak için Hotmail kullaniyorum. Gelen e-mail mesajlarini Hotmail'den okursam bilgisayarima herhangi bir virüs girer mi?. Cevap: Bu soru bugünlerde e-mail ile bulasan virüsler ve e-mail mesajlari ile gelen "aman dikkat, bilmem ne konulu mesajda virüs var!" gibisinden kimisi sahte kimisi gerçek uyarilarin çogalmasina koşut olarak artti. E-mail virüsleri konusunda bir açiklama yapalim. E-mail ile gelen virüsler, mesajin metin bölümünü okumakla bulasmaz. Ancak bildiginiz gibi e-mail ile gelen mesajlar ile bir de attachment adi verilen ek dosyalar gönderilebiliyor. Örnegin bir Word belgesini veya bir Zıp dosyasini mesajiniza ekleyip arkadasiniza gönderebiliyorsunuz. Dikkat edilmesi gereken de bu ek dosyalar. Bu ek dosyalari açtiginizda eger örnegin belgenin içerisinde bir Word makro virüsü varsa sisteminize bulasabilir. Veya bir program gelmistir, örnegin bir oyun programi. Ve bu programin içerisinde de sinsi bir virüs gizleniyor olabilir. Bu tür tehlikelerden korunmak için size bes adet önemli kural verelim, bunlari uygulayin, rahat erin: 1. Tanimadiginiz kisilerden gelen mesajlarin içerisinde Attachment adi verilen dosyalar varsa, bu Attachment adi verilen dosyalara sahip mesajlarin içinde ne oldugunu merak etmeyin, hemen silin. Ne olursa olsun. 2. Mutlaka ve mutlaka sisteminize bir anti-virüs koruma kalkani olusturun. Kullandiginiz virüs programinin en son sürümüne sahip oldugunuzdan emin olun. Virüs veri tabanlarini Internet üzerinden sik sik güncelleyin. 3. Kimden gelirse gelsin, eger bir mesajdaki ek dosya sizin için önemliyse (örnegin bir arkadaşınızdangelmis bir Excel tablosu veya Word raporu) bu ek dosyayi açmadan önce sabit diske çekin, virüs taramasindan geçirin, ondan sonra açin. Dosyanin arkadaşınızdan gelmesi içerisinden virüs olmayacagi anlamina gelmez. 4. Çok yakin tanidiginiz olmadikça IRC veya ICQ ile sohbet ederken gelen dosyalari kabul etmeyin. Kabul ettiginiz dosyalari da önceden virüs taramasindan geçirin. 5. Son bir not, Crack, Warez sitelerinden kirilmis program almayin. Kötü niyetli bir webmaster dosyalarin içerisine virüsçükler, truva atlari yerlestirip ortaya salmis olabilir. Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayin.
FAT [File Allocation Table]: Dosya Tahsis Tablosu. Burası tüm diskin yerleşim planını içerir. Bir kodla başlar bu FAT'in özelliğini belirtir. Genelde 0F8h değerini taşır. Buna Media Id Byte denir. Herhangi bir sakatlık durumuna karşı FAT 2 kopyadır. Silinen dosyanın adının ilk harfi alt-229 (sigma) yapılır. Dos baktığında eğer ilk harfi sigma ise dosyanın silindiğini kabul ederek bunu listelemez. Silinen bir dosyanın geri getirilmesi işlemi ise şu şekildedir. Dosyanın kaydındaki Fat'teki başlangıç noktası bilgisi alınır. Bu noktadan itibaren dosya boyunu kapsayacak sayıdaki Fat hücresi eğer boş ise dosya geri getirilebilir. Değilse getirilemez. Eğer dosya bölük pörçük yani dosyanın bölümleri diskin bir kaç bölgesinde yer alıyorsa dosya bozuk olarak undelete yapılabilir. Aşağıda örnek bir Root yapısı ve dosyaların yerlerini gösteren bir FAT görülmektedir.
Geri Dönüşüm Kutusundaki [Recycle Bin] Dosyayı Kurtarmak: Bilgisayarınızdaki bir dosyayı sildiğinizde bu dosya geçici olarak Çöp Tenekesi (Recycle Bin) diğer bir ifadeyle Geri Dönüşüm Kutusu'ndasaklanır.Silinen dosyalar siz onları silene veya sabit disk bir miktar dolana kadar orada bekliyor. Siz Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltmadığınız takdirde, bu dosyaları istediğiniz zaman geri alabilirsiniz. Sakın unutmayın, Geri Dönüşüm Kutusundan silinen bir dosyayı kurtarmanın yolu yok!
Graph Area: X veya Y yayları arasında bilinen bir grafiğin yaratıldığı alan.
Graphic [Grafik]: İletişim; kelimelere bağımlı kalmaktansa değişik biçimler, boyutlar ve renkler kullanılarak zenginleştirilmektedir. Multimedya grafik kavramının içinde tanıdığımız iki unsur bulunur. Bunlardan birincisi fotoğraf, ikincisi resimdir. Bu iki unsur multimedyaya anlaşılırlık ve görsel zevk katarlar. Yerinde kullanılan nitelikli bir grafik, yazı veya sözle verilebilecek mesajlar taşıyabilir. Teknik Bilgi: Çözünürlük: Grafiğin ekranda hangi büyüklükte ve ne kadar net görüneceğini belirler. Grafik ne oranda büyütülürse veya aynı büyüklükte ne kadar daha net gösterilmek istenirse diskte kaplayacağı yerde o kadar büyük olur. Renk bilgisi: Bir grafiğin içinde bulundurduğu renk sayısını belirler. Gerekli yöntemler doğru olarak uygulanırsa genelde 256 renk yeterli olur. Grafikler binlerce veya milyonlarca renkten oluşursa diskte kapladıkları yer çok daha büyük olur. Objelerin kelimeler olarak değil de resim olarak görüntülenebilmesini sağlayan hardware / software özelliği. Bu işlemlerde çizgi çizebilme ve çeşitli işlemleri uygulayabilme özellikleri vardır.
Graphic Adapter: Bir bilgisayarda bütün görüntü yaratan fonksiyonları yürüten devreler.
Graphics [Grafikler]: Daha büyük olmaları ve yavaş yüklenmelerine rağmen grafiklerin görsel çekiciliği her zaman web servislerini onları bolca kullanmaya itmiştir. Günümüzde Internet üzerinde sıkça kullanılan ve güçlü sıkıştırma algoritmalarına sahip iki grafik formatı vardır: GIF ve JPEG. Grafikler hakkında ipuçları istiyorsanız bir UseNet haber grubu olan comp.infosystems. www.authoring.images adresine bağlanabilirsiniz.
Graphics Display: İş dünyasında kullanılan grafikleri görüntülemek gibi özel durumlar için dizayn edilmiş yüksek performanslı bir gösterim terminali.
Grayscale: Beyaz ve siyah arasındaki gri tonların eşitliği. Siyah/Beyaz dökümanları tarama modu.
Group Ware: Aynı bilgiler üzerinde çalışan, aynı binada, odada veya ağ üzerinde çalışan bir grup insan için tasarlanan programlara denir.
GUI [Graphical User Interface]: Grafik Kullanıcı Arabirimi. Karaktere dayalı bilgisayar ınterface'leri ve DOS için kullanıcıya kolaylık sağlayan bir alternatif. Kullanıcıya karakterlere dayalı bir kumanda klavyesinde yazmak yerine bir dizi kumanda seçeneğinden istediğini vurgulama imkanı verir.
Günün Tarihine Bakma: Günün Tarihini öğrenmek için Mouse imlecini görev çubuğundaki saatin üzerine getirip 1 saniye beklemeniz yeterlidir. Eğer Tarih ve Saati değiştirmek istiyorsanız görev çubuğundaki saatin üzerine çift tıklayın ve ardından açılan pencerede istediğiniz değişikliği yapın.
Güvenli Kip Nedir?: Bilgisayarınızda bazen Windows 95'in açılmasını önleyen bir problem oluşabilir. Örneğin bir proramı install ederken işlem yarım kalıp bilgisayarınız bloke olabilir. Tekrar açtığınızda yine aynı sorunla karşılaşırsınız ve bilgisayarınız yarım kalan install işlemini tamamlamaya çalışırken yine bloke olabilir. İşte bu gibi durumlarda Windows'u Güvenli Kip'te çalıştırıp sorunu çözmek gerekir. Yukarıda değindiğimiz olayda Windows'u Güvenli Kip'te açıp install işlemi yarım kalan programı kaldırabilirsiniz. Örneğin yanlış bir donanım sürücüsü Windows 95'in açılmasını önlüyorsa Windows'u güvenli kipte çalıştırıp bu donanım sürücüsünü silebilir ve Windows'u tekrar başlatıp doğru sürücüleri yükleyebilirsiniz. Bilgisayarı Güvenli Kip'te çalıştırmak için açılışta "Windows 95 başliyor" mesajını gördüğünüzde "F8" tuşuna basmanız ve karşınıza çıkan menüden "Güvenli Kip'i" seçmeniz gerekir. Ancak şunu bilmelisiniz ki bazı sürücüler Güvenli Kipte çalışmaz.
Hacker: Bilgisayar hastası. Bilgisayar sistemleri ve iletişim ağlarının yapısını derinlemesine anlamaktan zevk duyan kişi. Bu terim bazen yanlışlıkla cracker yerine kullanılır. Sistem Kırıcı [Cracker].
Ham: Odio Frequency sistemlerinde bulunan gürültü, kalın sesli vızıltı.
Hard Diskinizde Yer Var mı?: Hard Diskinizin ne kadarının dolu olduğunu öğrenmek için ilk önce "Bilgisayarım" simgesi üzerine çift tıklayın. Ardından Hard diskin (C sürücüsü) üzerine sağ tıklayıp açılan menülerden "Özellikler" menüsünü seçin. Açılan pencereden "Genel" menüsünü seçtiğinizde Hard diskin ne kadarının dolu olduğunu hem grafik, hem de Mb olarak göreceksiniz.
Hard Disk, HDD, [Hard Drive Disk] [Sabit Bellek]: Disklerin üzerindeki dairesel izlere Track veya cylinder denir. Birden fazla disk kullanılırsa bunlar üzerindeki okuyucu kafalara ise head okudukları yüze Side denmektedir. Bir dairesel iz açısal olarak eş bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümlere ise Sector denmektedir. Bütün bunlar göz önüne alındığında bir bilginin adresini vermek için kafa veya yüz numarası, izin numarası ve sektor numarası verilmelidir. Genel olarak bir track üzerinde bir sektörün belirlediği alan 512 byte'tır. Ancak bazı SCSI disklerde bu boyut değişebilmektedir. Sektör_Sayısı = (Kafa_Sayısı x Silindir_Sayısı x Sektor_Sayısı). Bu rakamla bir sektörün boyutu çarpıldığında diskin kapasitesi bulunur. Diske erişimi kolaylaştırmak için sektörler gruplanarak Cluster'lara bölünür. Cluster sektörden farklıdır. Ve formatlama esnasında bir cluster'ın kaç sektör olacağı belirlenir. Mesala bir cluster 8 sektörden oluşuyorsa cluster boyutu 4 KB olarak belirlenir.Diskin üzerinde belli bloklar vardır.
Hardware [Donanım]: Bilgisayar sisteminin sahip olduğu cihazların tümü.
Head: Kafa, video cihazında bandı okuyan ya da kayıt yapan ve bir tambur içine gizlenmiş hareketli parça iki üç ya da dört adet olur.
Heading [Başlik]: HTML dökümanlarında genellikle yazının başlığının ve genel tanımların bulunduğu bölgedir ve takıları arasına yazılır.
Hexadecimal: Taban olarak 16'yı kabul eden sayı sistemi. Bu sistemde, 0-9 arası sayılara ilave olarak A, B, C, D, E ve F harfleri sayı olarak kullanılır.
HHTP [Hyper Text Transport Protocol]: Internet üzerinde HTML sayfalarının aktarılması için HHTP isimli standart bir protokol kullanılır. Hiç şüphe yok ki World Wide Web üzerinde en çok kullanılan (ve en önemli) protokoldür.
Hidden File [Gizli Dosya]: Normal directory araştırmasında görülemeyen dosyalar. Normal DOS komutları ile bu tür dosyalar üzerinde işlem yapılamaz.
High Grade: Yüksek manyetik özelliğe sahip video bant.
Hiss: Teypte band hışırtısı.
Histem Adı: Bir bilgisayara verilen isim. Tam Tanımlı Alan İsmi [Fully Qualified Domain Name].
Holl: Oyuk, boşluk.
Home Page [Ana Sayfa]: Bir Web hizmet biriminin kimlik ve içindekiler bilgilerini içeren başlangıç sayfası.
Horizantal Resolution [Yatay Çözünürlük]: Ekran üzerinde yatay olarak bulunan pixellerin sayısını belirtir.
Horizontal Scan Rate [Yatay Tarama Oranı]: Elektron ışın taramalarının bir CRT'nin ekranındaki hızını belirtir.
Host Name: İnternet bağlantısı olan bir bilgisayara verilen isim.
Host Number: Sistem numarası.
Host: Grafik teminatını kontrol eden video sinyalini bilgisayar veya diğer kaynağı.
Host: İletişim ana sistemi kullanıcıların diğer iletişim ana sistemleriyle haberleşmesini sağlayan bilgisayar. Kişiler iletişimi elektronik posta, telnet ve FTP gibi programlar vasıtasıyla yaparlar.
Hot Java: Sun Micro Systems tarafından tasarlanmış Mosaic-tipi web tarayıcılarına alternatif olarak tasarlanan yeni bir Java destekli web tarayıcısıdır. Özellikle "etkileşimli" web sayfaları geliştirmek isteyenler için tasarlanan bu tarayıcının yapımı henüz bitmemiştir.
Hot Line [Sıcak Hat]: Sadece iki telefon abonesine hizmet eden özel bir hat. Bu hatta bağlı bir abone ahizesini kaldırınca diğer abonenin zili kendiliğinden çalmaya başlar.
Howtek: Tarayıcı ürün gruplarından ilki olan Howtek'de A4 ve A3 değişik çözünürlüklerde flatbed tarayıcılar yer almaktadır. Ayrıca 400 dpi'lık durum tarayıcıda da mevcuttur.
HP Desk Jet 320: Notebook PC'ler için tasarlanan HP DeskJet 320, notebook bilgisayarın yarısı oranında ve renkli ve siyah/beyaz baskı olanağı sunuyor. 2kg'lık ağırlığı ile ev ve büro dışında rahatlıkla kullanılabiliyor.
HP LaserJet 4L [Lazer Yazıcı]: Kullanımının kolay, hafif ve ekonomik oluşu ile dikkat çeken HP LaserJet 4L, dakikada 4 sayfa basma özelliğine sahip ve 300 dpi olmasına karşın, çözünürlük iyileştirme teknolojisi sayesinde çıktı kalitesi oldukça yüksek.
HP Vectra XU 5/90C: Yüksek performansı, gömme Ethernet desteği ve kolay sökülüp takılabilmesi özellikleri ile diğer Pentium işlemcili bilgisayarlar arasında dikkat çekiyor. Ayrıca, bakımı kolaylaştıran kolay sökülebilmesi özelliğiyle iyi bir tasarıma sahip.
HR [High Resolution]: Yüksek Çözünürlük. Yüksek çözümlü bant.
HSL [Hue, Saturation and Lightness]: En geniş renk spektrumudur. Hem RGB, hem de CMYK renk dünyasını içine alır.
HTML [Hyper Text Markup Language]: Web sayfalarının düzenlediği ve Web bilgilerinin dağıtıldığı ortam için kullanılan bir kısaltma. Bir birleşik döküman formatı.
HTR: Yüksek ısıya dayanıklı direnç.
HTTP: Servis sağlayan bilgisayardan döküman aktarmak için kullanılan bir yöntem. Kullanıcılar ve tarayıcılar için hizmet veren servis biriminin adı.
Hyper Link: Bir bilgi parçası ile diğeri arasındaki bağlantı. HTML sayfasında bir takı (tag) kullanılarak başka bir dosya ile oluşturulan bağlantıdır.
Hyper Media: Az kullanılan bir terimdir. metin, grafik, ses, hareketli görüntü gibi Internet üzerinde iletişimi mümkün olan her türlü medyayı ifade eder.
Hyper Text: HyperText, dökümanları biçimlendirmek, resim ekleme, bağlantılar yaratmak için kullanılan yöntemdir. Anında etkileşimli sorgulama fonksiyonuna sahip bir metin dosyası tipini tanımlamak için kullanılır. Metin içine yerleştirilmiş kelime ve kelime gruplarının kullanıcı tarafından (fare tıklamasıyla) seçilmesiyle bağlantı kurarak, ilişkili olduğu bilgi ve multimedya malzemesinin anında görüntülenmesini sağlar.
IBM Lexmark 2381 Plus: Yüksek hızı, Win Word ve grafik uygulamalarındaki kaliteli baskı özelliği, yine dört yerleşik fontu, barkot basabilme özelliği ile 94 yılının dikkat çeken ürünleri arasına girmiştir.
IBM ThinkPad 755C: Güçlü Intel DX4 ve DX2 işlemcileri ile çifte taramalı renkli ekranlar kullanılıyor. CD Rom sürücüsü, ses kartı ve iki speaker sayesinde Multimedya olanaklarından rahatlıkla faydalanma imkanını sağlıyor.
Icon [Küçük Resim]: Kullanıcını istediği işlevini yerine getirebilmesi için seçtiği yazılım; işlemlerini sembolik imgeleri.
ICQ-Mirabalis: Bu Yazı Bir Teknoloji Sitesinden.. İsrail'li Mirabilis şirketine ait olan ICQ programı aslında bir ajandır. ICQ programı kendi serverina bağlandığı anda bilgisayarınıza tam erişim hakları kazanmaktadır. Bunun gerçek olduğunun ıspatı ise şudur: bir arkadaşım ICQ98 açıkken İnternet’e gönderilen paketleri bir çeşit 'Sniffer' programıyla görüntülemiş, bilin bakalım ne çıkmış? Bilgisayarındaki .doc uzantılı dosyalardan bazıları! ICQ2K ile de .doc dosyalarının headerları! Hatta daha da emin olmak için bilgisayarında, içinde “terör”, “başkan”, “Yahudiler” gibi 'anahtar' kelimelerin geçtiği bir dosya hazırlamış. Yem atmış bir anlamda. bir kaç ağ hizmeti programı hariç, bilgisayarında İnternet’i kullanan bütün programları kapatmış. Belli aralıklarla İnternet bağlantısının çıldırdığını, “gönderilen paketler”in sayısının aşırı arttığını fark etmiş. Aralık olmasının sebebi de bence fark edilmemek ve “büyük boyutlu dosyalar”ı göndermek için. Hatta bu arkadaş bununla da yetinmemiş, bilgisayarına Softıce kurarak İşletim Sistemi’ni debug etmiş. Dehşetle fark etmiş ki “dosya gönderme işlemini yapan” kod Ring-0'da çalışıyormuş! Yani İşletim Sistemi ve sürücü önceliklerine sahip! Buradan da Windows’un İnternet’e bir şeyler gönderen gizli bir protokole sahip olduğunu ya da ICQ'nun 'anahtar' kelimelerin bulunduğu dokümanı aramak için Windows’a ait bir servis kullandığı anlamı çıkarılabilir, ki cevap a şıkkı ise bu büyük bir skandal demektir. Fakat her iki durumda da ICQ'nun bir ajan olduğu açıktır. Mossad ajanı! Ha unutmadan Almanya ve Rusya devlet dairelerinde Windows kullanilmasi Yasaktir!! [Kaynak: İnternet, Kayıt: Erkan Kiraz, Email: erkankiraz@yahoo.com, 18.05.05, Şirintepe-İzmit]
IFF []: Standard dosyalama formatları.
İletim Kontrol Protokolü: Gönderilen paketlerin hedefe eksiksiz varmasını sağlayan bir protokol.
Image Map: Imagemap birçok bağlantı barındıran bir grafiktir. Bu grafik değişik yerlerine basıldığında sizi farklı URL adreslerine veya bağlantılarına götürecek biçimde bölümlerine ayrılmıştır. Böyle bir tekniği gerçekleştirmek için öncelikle ilgili GIF dosyasını yaratmalı sonra da "harita dosyasını" yaratmak için http://www.boutell.com. mapedit/ adresinden bulabileceğiniz MapEdit gibi bir program kullanmalısınız. bu tip programlar CGI dilini kullanarak görüntünün içine değişik bağlantılar yerleştirir.
IN-Band Signaling: Bant içi işaret gönderme. Normal olarak ses iletimi için kullanılan bir taşıyıcı kanal içinde bulunan bir frekans veya frekanslarda işaretleşme bilgilerinin iletilmesi.
In-Point: Edit'in başladığı yer. Ayrıca start ponit deyimi de kullanılır.
Input [Girdi]: Merkezi bir işlem ünitesine veya ünitesinde bilgi transferi için gerekli işlemler.
Input Form: Bir iş yönetimi grafiği programında kullanıcının programa data vermek ve bir tablo ortaya çıkarmak amacıyla cevaplandırması gereken sorunlar gurubu.
Input/Output [Girdi-Çıktı]: Bilgisayarlar ile haberleşme yapan cihazlar için kullanılan genel terim. Bu terim için I/O kısaltması kullanılır.
Insert Editing: Audio veya videounun önceden kaydedilmiş malzemeye sanki beraber alınmış gibi geçirildiği video edit tekniği. Hem kaynak hemde master video bandında control track'i veya zaman kodu gerektirir.
Instruction [Komut]: Bilgisayara bir sonraki işlemde ne yapacağını söyleyen program adımıdır. Instruction, sık sık command (komut) ile karıştırılır.
Integer [Tam Sayı]: Tam büyüklük. Bölüntüsü olmayan, doğal sayıların tamamı. Örnek olarak 60 bir integer (tamsayı)'dır. 60,5 ise değildir.
Interactive [Etkileşimli]: Etkileşimli televizyon ekranda resim izlenirken bir köşede kayıt tarihi band uzunluğu program süresi vs. gibi bilglerin yeralması. [İzleyicinin etkin olarak Televizyona müdahale edebilmesi].
Interface [Ara Birim]: Bilgisayarın bir bölümünden başka bir bilgisayara veya harici bir cihaza (printer, monitör veya modem gibi) bilgi iletişiminin kanalize edildiği yer.
Interlaca [Kaydırma]: Titreşimleri azaltmalk için her 'frame'in iki komple şebeke gurubuna bölündüğü, bir tarama metodu...Veya elektron ışığının her geçişinde ekranın sadece yarısının tazelendiği bir monitör tipi.
Interlaced Fields [Kaydırma Alanları]: Görüntü ekranındaki kamaşmayı en aza indirmek için testler tarama gösterim sitemlerinde bulunan bir teknik.
Interlaced GIF'ler: Normal bir GIF resmi HTML sayfası yüklenirken yukarıdan aşağıya doğru yüklenir. Eğer GIF veya JPEG formatındaki resminiz "Interlaced" özelliğine sahipse. HTML sayfanız yüklenirken kademe kademe, çözünürlüğü gittikçe artarak görülecektir. Böyle GIF dosyaları kullanıcıya, dosya daha hızlı yükleniyormuş hissi verir. (Aslında daha hızlı yüklenmez, sadece bir göz yanılmasına neden olurlar.) GIF'lerinizi bu formatta kaydetmeniz aynı zamanda kullanıcıya nasıl bir resmin yükleneceğini önceden bilme şansı verir.
Interlock: Bir cihazın yalnız önceden belirlenmiş şartlarda çalışabilmesine imkan veren güvenlik tertibatı.
Internet Address [İnternet Adresi]: İnternet üzerindeki bir düğümü ifade eden adres. Internet’te IP adresi [IP Address].
Internet Aktarmalı Sohbet: Kişilerin gerçek zamanda birbiriyle konuşmalarını sağlayan dünya çapında "parti hattı" protokolü. Dünya üzerindeki IRC hizmet birimleri [IRC Servers] kendi aralarında bir ağ oluştururlar, ve IRC kullanıcı programlarının [client-istemci] bağlantı taleplerini kabul ederler.
İnternet Nedir?: İnternet: International Network’ün kısltmasıdır. Dünya üzerindeki bilgisayar ağlarının birbirleri ile bağlanması sonucu ortaya çıkmış olan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan "International-Uluslararası" bir bilgisayar ve bilgi iletişim ağıdır. Günümüzde İnternet üzerinde yaklaşık olarak 5.000.000 Bilgisayar [host'yani ana sistem olarak] fakat kişisel olarak 100 miliyonu geçmektedir. Bu kadar büyük bir ağın başlangıcı nasıl ortaya çıktı diye düşünecek olursak, ilk olarak Amerikan Ordusu’nun birimleri arasında iletişimi sağlamak için düşünülmüş olan Arpanet gösteriliyor. Günümüz İnternet’ine göre daha yavaş ve basit bir altyapıya sahip olan Arpanet 1969'da ilk kurulduğunda işlerin bu kadar büyüyeceği kimsenin aklına gelmemişti. Ancak Ordunun bilgisayar merkezleri arasındaki iletişimi bu kadar kolaylaştıran sistem bir sistemin uzun zaman sadece orduya bağlı çalışmayacağı anlaşılıp ihtiyaç duyulunca çok kısa sürede bu sistemin alt yapısını genişletilerek Hükümet ve Eğitim kurumları da bilgi paylaşımı için bu ağ sistemini kullanmaya başladılar. Üzerindeki bilgi yoğunluğa veya yüke uzun süre dayanamayan Arpanet, bir süre sonra ikiye bölünmek zorunda kaldı. Bir bölümü ordu adına Milnet işlendi diğer bölümü de Arpanet olarak bir süre devam etti. Sonra büyük firmalar ve şirketle, belli bir katkı payıları ile Arpanet'e üye olarak altyapısını geliştirerek ve şirketler çoğalarak Amerika'yı bir baştan bir başa Ağ sistemi ile donatmaya başladılar. Ve hemen hemen Amerika'nın her kesimine girmeye başlandı. Tam bu sırada İletişim Protokolllerinde bir devrim olayı yaşandı. Ve Arpanet üzerinden TCP/IP protokolüne geçiş başlandı. Bu protokol Hem çok daha esnek bir protokol hem de bilgi paylaşımında değişik metodların bir arada kullanmasına imkan tanıyordu. UNIX Sisteminin ağlar üzerinde popülerliğinin artması ile Arpanet'in Abone sayısı bir anda beklenmeyen ilgiç sayılara ulaştı. Ve doğal olarakta, ikinci Arpanet de belli bir süre sonra şişmeye ve üzerinden yapılan bağlantıların yükünü taşımamaya başladı. Amerikalıların Tübitak'ı NSF bu şişmeye (doluluğa) karşı önlem alarak daha geniş bant kapasiteli bir global ağ sistemi olan Nsfnet'i geliştirdi. Arpanet'e yapılan bağlantılar kısa sürede Nsfnet üzerinden transfer edilmeye başlandı ve Arpanet bitmiş oldu. Böylece büyük Bilgisayar Firmaları kendi global ağlarını kurmaya başlayarak daha geniş bantlara sahip oldular. Kulanıcı, server ve biribirine bağlı ağ sayısı bir anda katlanan rakamlarla büyümeye başladı. Bir ara sadece E-mail [İleti] iletişimi FTP dosya Transferi kullanılan İnternet üzerinde uygulamalar bir anda değişik alanlara kaymaya başladı. TCP/IP protokolünün esnek olması, ortaya internet üzerinde bilgi paylaşımında bir devrim olan www (World Wide Web) oluşumunu çıkardı. Ve İnternet bir anda Bilgisayar Grupları’ndan evdeki vatandaşın kullanabileceği bir sistem olma yoluna girdi. Basitlik anlaşılabilirlik ve kullanım kolaylığı Internet'i popülerliğini artırdıkça arttırdı ve böylece 2000'li yıllara doğru kendini hazırlamış oldu. Artık İnternet'e "Bilgi Otobanı" da diyoruz.Günümüzde bilgi paylaşımın en kolay , en pratik ve en hızlı yolu da İnternet'ten geçmektedir. İnternet üç bölümden oluşuyor. İnternet Kullanıcıları, İnternet üzerinde kullanıma hazır olan sayısal bilgi ve İnternet'i oluşturan Server, ağlar, Bilgisayarlar vb. gibi altyapılar diyebiliriz. Kısaca dünyanın en ücra köşesinde ulaşmak istediğimiz bir bilgiye en kısa sürede ve en kısa yol'dan İnternet Sistemiyle ulaşabiliyoruz.
Interpolation: Bilinen iki nokta arasındaki bilinmeyen üçüncü noktanın bulunması tekniği, matematiksel işlem türü.
Interpreter: Bir bilgisayar dili ile yazılmış programı okuyan, tercüme eden ve işleten program. Öte taraftan Compiler, programı okuyup işletiminden önce tercüme eden programdır.
Interrupt: Bir G/4 [1/10] cihazından veya bir yonga'dan MPU'ya gönderilen ve hizmet isteyen bir işaret. Kabul edildiği zaman, kesilme işareti MPU'nun mevcut durumunu [program sayacı, dahili rejisterler vb.] korumasını sağlar ve uygun bir işlem birimine dallanması temin eder. Kesilme işareti çalıştırıldıktan ve istenen hizmet tamamlandıktan sonra korunmuş olan duruma yeniden dönülür ve çalışması kesilen programın icrasına devam edilir. Birden fazla sayıda kesilmelerin sözkonusu olması halinde ise bunların öncelik sıraları belirlenmelidir.
IP [Internet Protocol]: Sistemler arasında bilgi birimleri geçişini tanımlayan İnternet Protokolü. Bir bilgisayardan diğerine veri paketi aktarma işlemiyle ilgili bir protokol. Tanımı STD 5 ve RFC 791'de bulunabilir. Yorumlar İçin Rica [Request For Comments], TCP/IP Protokol Ailesi [TCP/IP Protocol Suite]. 1. Internet Protocol- İnternet'in temel işletme protokolüdür. 2. Internet Provider- ya da İnternet Access Provider. Kendi servisleri üzerinden başka kullanıcıları İnternet'e bağlayan, genellikle ticari amaçlı kuruluşlardır. IP adress Internet üzerindeki her makine sadece bir tane IP numarasına sahip olabilir. Buna karşılık kullanıcıların servis isimlerini daha rahat hatırlamaları için makinelere bir ya da daha fazla "Domain Name" atanabilir. IP adresi noktalarla bölünmüş 4 sayıdan oluşur. [Sözgelimi: 1977.255.223.203].
IP Address [IP Adresi]: Bir hizmet birimine atanmış 32 bit'lik Internet protokol adresi. IP adresi bir ağ bileşeni ve bir servis birimi bileşenine sahiptir. İnternet Protokolü tarafından tanımlanmış 32 bit'lik adres, STD 5 ve RFC 791'de tanımlanmış olup genelde noktalı gösterimde ifade edilir. Örneğin 128.45.67.255 gibi. noktalı adres (dot address), Internet adresi (internet address), Internet Protokolü (Internet Protocol), ağ adresi (network address), sistem adresi (host address).
IP Numaramızın Ne Olduğunu Öğrenmek: Eğer bir Network [Ağ] üzerinde çalışıyorsak ve bilgisayarımızın IP Numarası’nı öğrenmek için 2 yol vardır. Başlat [Start] +Programlar [Programs] + MS-Dos Komut İstemi'ni [Commond Prompt] tıkladıktan sonra karşımıza siyah bir ekran açılır. Burada Ipconfig yazıp enter tuşuna basarsak IP bilgimize ulaşabiliriz. Yada Masaüstündeki "Ağ Komuşuları" simgesini farenin sağ tuşuyla bir kez tıklarız açılan pencereden en alttaki Özellikler [Properties] bölümüne gireriz. Karşımıza bilgisayarımızdaki yüklü bulunan ağ özellikleri çıkar. Bu pencereden "TCP/IP" seçeneğini 2 kez tıklarız ve IP Address: 10.135.45.45 şeklinde gördüğümüz bilgi bize ait IP Adresi’dir.
IRC [Internet Relay Chat]: İnternet Bağlantılı Sohbet. Kişilerin gerçek zamanda birbiriyle konuşmasını sağlayan, dünya çapında bir sohbet hattı protokolü.
ISDN [Integrated Systems for Digital Network]: Tümleşik Sayısal Şebeke Hizmetleri. Dijital ses, data ve video sinyallerinin aynı devreler üzerinde taşınmasına imkan verir. Eşzamanlı ses, veri ve görüntü bilgisinin birkaç kanal üzerinden yüksek hızlı iletimi.
IVIA: Çok yönlü video Sanayicileri Birliği.
Jaggies: Şekillerin bilgisayar grafiğindeki köşeleri. Aynı zamanda "Alasing" diye de adlandırılır.
Jamming: Bir işletim sistemini istenemeyen sinyallerle kasten bozma.
Java: Sun Microsystems'in yarattığı kolay kullanılır, güvenli, nesneye yönelik ve güçlü bir programlama dilidir. HTML dilinin eksiklerini kapamaya yöneliktir. Bu dil Netscape 4.0 veya Sun Microsystems'in HotJava web tarayıcısıla görüntülenebilir. Ayrıca bir derleyiciye gerek yoktur. Dil hakkında daha çok bilgi ve örnekler için http://java.sun.com adresini deneyin.
Jilter Free Still Play: Ekrandaki resmin donması sırasında görüntü parazitlerini azaltılması . Genellikle üç ya da dört kafalı sistemler bu özelliğe sahiptir.
Joy Stick [Oyun Çubuğu]: Bir edit kontrolü için kullanılırlar. Tek tek VTR'lere ulaşmak amacıyla yukarı aşağı haraket etirilir (Playback VTR için yukarı VTR'si için aşağı). Bandı öne veya arkaya sarmak için sağa veya sola oynatılır. Bilgisaylar oyunları ve animasyon için bir çeşit uzaktan kumanda cihazıdır.
JPEG [Joint Photographic Experts Group]: 1.) Sözcüklerinin kısaltılmasından meydana gelen grafik formatıdır. Çözünürlüğü ve renk sayısı çok fazla durağan grafikleri yüksek oranda sıkıştırıp saklayabilen bir formattır. JPEG formatı grafik dosyalarında sıkıştırma yaparken "tolerans oranları" kullanır. Bu oranlar dosyanın gerçeğe yakınlık derecesini belirtir. 2.) Bu uzmanlar grubu, 24 bit renkli resimleri kayıpla sıkıştıran bir dosya formatı yoktu, zira sadece sıkıştırma metodu belirlenmişti, bu da bazı kullanıcıların, başka programlar tarafından üretilen resimlerin okunmasında problemler yaşamasına neden oldu. Sonradan JPEG, belirgin bir dosya formatı tanımlandı, JPEG File Interchange Format (JFIF). Standart dosya uzantısı olarak JIF (ya da JFIF)'i öngörüyor, ancak ne yazık ki birçok program buna uymuyor ve eski uzantı olan JPG'yi kullanmaya devam ediyorlar. 3.) Fotoğrafik görüntüleri sıkıştırmada kullanılan yaygın bir yöntem. Web tarayıcılarının çoğu, resim dosyalarını görmek için standart dosya formatı olarak JPEG'i kabul ederler.
Justification [Her İki Yana Yatık]: Bir alandaki yazı veya baskının konumu. Sağ baştan başlayıp sol başta bitirmek için ayarlanmıştır.
Kermit: Kolombiya Üniversitesi tarafından geliştirilmiş popüler bir dosya aktarma protokolü. Kermit bir çok işletim sisteminde çalıştığı ve kullanımı kolay olduğu için oldukça yaygınlaşmıştır. Kermit FTP ile aynı değildir. Dosya Aktarma Protokolü [File Transfer Protocol].
Key [Anahtar]: Video imgesinde bir delik açarak [elektronik olarak] bir görütü veya bir renk eklemek suretiyle elde edilen özel bir efekt. Anahtar deliği bir video kameranın veya bir CG'nin sinyalleri ile elde edilebilir. Sonuç süper empozisyona yakın, hatta daha temiz ve parlatılır. Anahtar genellikle "title'ler [jenerik] için kullanılırlar.
Key Frame: Cel animasyonunda bir sekansın başlangıcını ya da sonunu belirten görüntü.
Keyer: Bilgisayar grafiklerinin görüntüsünü, video görüntüsünün üstüne almak için kullanılan bir cihaz. Genelde bir genlock parçasıdır.
Kilo: Yunanca 1000 demektir.
Kilobyte [K veya Kb]: 1.024 Bayt.
Kilohertz [kHz]: 1000 hertz.
Kiosk [Köşt, Türkçe]: Kiosk bir PC ve dokunmatik ekrandan oluşan bir sistemdir. Kullanıcı klavye ve fare kullanmadığı gibi bilgisayar da görebileceği zarar ve estetik nedenlerden ötürü bir kutu içinde saklanır. Küçük bir yazıcı ekiyle kioskların yazılı materyal verebilen mekanizmalar şeklinde kullanılmaları da mümkündür.Basit bir PC ve dokunmatik ekrandan oluşan bu sistemin kullanım alanlarına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Firmalar kioskları satış ve pazarlama desteği, tüketici enformasyon merkezi, araştırma merkezi olarak veya reklam amaçlı kullanabilirler. Kiosklar; tüketicinin, herhangi bir faaliyete bilet alma, rezervasyon yapma hatta sipariş verme gibi isteklerine cevap veren sistemler olarak da kullanılmaktadır. Kolay taşınabilmesi, düşük kurulma bedelleri ve kapladığı alanın küçüklüğü nedeniyle istenilen yere (alışveriş merkezi, süpermarket, tiyatro, otel vs.) konulabilir.Kioskların bu iletişim ağı aracılığıyla birbirleriyle haberleşmesi mümkün olduğu gibi, şirket bünyesinde kurulan bir merkez birim aracılığı ile istenilen aralıklarla bilginin güncelleştirilmesi de mümkündür. Bilgilendirme veriminin yanısıra, kullanıcıya sordukları sorularla kiosklar birer data toplama merkezi olarakta kullanılabilir. Toplanan bilgiler yine bir ağ aracılığıyla ana merkeze aktarılabilir ve analiz programları sayesinde istenilen çerçevede raporlar alınabilir.
Klasörlere Özel Simgeler Koymak; 1. Önce masaüstünde, simgesini degistirmek istediginiz bir klasör olusturun. Bunu, masaüstünde bos bir yere sag fare dügmesine tiklayip ekrana gelecek menüden Yenı * Klasör komutunu çalistirarak yapabilirsiniz. Klasörün adini örnegin Deneme yapin. 2. Klasörün içine girin, Dosya menüsünden Yenı * Metın Belgesı komutunu çalistirin. Olusturulacak olan yeni metin belgesinin adini Desktop.ini yapin. 3. Desktop.ini dosyasinin üzerine çift tiklayin. Notepad açilacaktir. Belgenin içerisine asagidaki satirlari aynen yazin [.ShellClassInfo], IconFile=C:\Windows\System\shell32.dll, IconIndex=41, InfoTip=bu klasör için eger bir açiklamaniz varsa buraya yazabilirsiniz. 4. Dosyayi kaydedin ve Notepad uygulamasindan çikin. 5. Dosya menüsünden Çalıstır komutunu çalistirin. Command yazip Enter tusuna basin. Bir Dos penceresi açilacak. Burada, C:\Windows\Desktop klasörüne gelin. Asagidaki komut satirini yazin ve Enter tusuna basin. Attrib +S Deneme. 6. Dos penceresini kapatin, bilgisayari kapatip açin, masaüstünde bu klasörün simgesinin sirin yesil bir agaca dönüstürüldügünü göreceksiniz. Simdi Desktop.ini içerisindeki yazdigimiz satirlara bakalim. Aslinda en önemli satir ikinci satir. Burada, kullanacagimiz simgeyi içeren Dll veya Ico dosyasinin adresini ayarlamamiz gerekiyor. Örnegin C:\Windows klasöründe Simge.Ico adinda bir simge dosyaniz varsa ve klasörün simgesini bu simge dosyasi ile degistirmek istiyorsaniz bu satirda IconFile=C:\Windows\Simge.Ico, Yazmaniz gerekecektir. Bu durumda alttaki IconIndex satirina gerek yoktur. Çünkü bu satir, eger simgeyi içinde bir çok simge bulunan bir DLL dosyasindan aliyorsaniz kaçinci simgenin kullanilacagini Windows'a anlatmak için kullanilmaktadir. Attrıb komutunu çalistirdiginiz Dos satirinda Deneme yerine olusturmus oldugunuz klasörün adini yazmaniz gerekli. Internet üzerinde arastirma yaparak isinize yarayacak pek çok beles simge paketi bulabilirsiniz. Bu simgeleri gönül rahatligi ile klasörlerinizde kullanabilirsiniz.
Klavye Düzenini Değiştirme: Bilgisayarınızın klavye düzenini değiştirebilirsiniz. Örneğin Q klavyeden Türkçe F klavyeye çevirebilirsiniz. Bunun için sırasıyla "Başlat", "Ayarlar" ve "Denetim Masası" menülerine tıklayın. Daha sonra ekrana gelen pencerede "Klavye" simgesinin üzerine çift tıklayın ve açılan yeni pencerenin "Dil" bölümüne girin. Burada sisteminizde yüklü olan klavye dillerini göreceksiniz. Seçtiğiniz dilin üzerine çift tıklayın. Ekrana gelen pencerede bu dil için kullanılabilecek klavye düzenlerini göreceksiniz. Bu aşamadan sonra listeden istediğiniz klavye düzenini seçip ve "Tamam" düğmesine basın. 10 -Programları Simge Durumuna Küçültme: Eğer birden fazla program ekranınızda açıkken tüm programları simge durumuna küçültmek isterseniz başvurabileceğiniz yollar şunlardır. 1- Klavyenizdeki Windows 95 ve M tuşlarına aynı anda basın. 2- Yada klavyenizde önce Ctrl+Esc, sonra da Alt+M tuşlarına basın. 3- Yada Mouse'un oku görev çubuğunun üzerindeyken sağ tuşa basın ve ardından da "Tüm Pencereleri Simgeleştir" seçeneğine tıklayın.
Knowbot: Deneme safhasında bir rehber hizmeti. beyaz sayfalar (white pages), WHOIS.
Kullanıcı Adını Değiştirme: Kullanıcı adını değiştirmek için "Başlat" ve ardından "Çalıştır" menülerine tıklayınız. Açılan pencereye "Regedit" yazıp "Tamam" tuşuna basarak "Kayıt Düzenleyici"yi çalıştırınız. Ardından her seferinde çift tıklamak suretiyle HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion bölümüne kadar gelin. Bu bölümde "RegisteredOwner" anahtarını bulup üzerine çift tıklayın. Daha sonra açılan pencerede kullanıcı ismini değiştirebilirsiniz. Eğer firma ismini değiştirmek isterseniz "RegisteredOrganization" anahtarına çift tıklamanız gerekir.
Kurtarma Disketi Yaratma: Kurtarma disketi yaratmak için öncelikle sürücüye boş bir disket takılır. Ardından sırasıyla "Başlat", "Ayarlar", "Denetim Masası" ve "Program Ekle-Kaldır" menülerine tıklanır. Ekrana gelen pencerede "Başlangıç Disketi" bölümüne gidilir ve "Disketi Yarat" düğmesine basılır.
LAN [Local Area Network]: Yerel Alan Ağı. Yerel bilgisayar ağı. PC'lerin terminallerin, ara Frame'lerin ve periferal cihazların enterkonekte edip bilgi dosyaları alışverişinde kullanımlarını sağlayan bir cihaz.
LCD [Liquid Crystal Display]: Sıvı kristal ekran. 1.) Sıvı Kristal ekran. Her ekran noktası bir matriksle yöneltir. 2.) Kesişme noktalarında piksel aydınlanır. Kristal uygulanan elektrik akımında değişme prensibine göre çalışır. Akım görme kristal açık veya opak olabilir. Kendi kendine ışık üretmediğinden iyi aydınlatılmış bir ortamda kullanılabilir. Dizi ekranlı (Fat screen) göstergesidir. 3.) Bilgisayara kablo ile bağlanarak aldığı görüntüyü perdeye yansıtan bir projeksiyon aletidir. Bilgisayardan gelen video sinyalini sağlıklı bir şekilde yansıtamaz. Geniş bir topluluğa yapılacak, içinde video bulunmayan basit prezantasyonlar bir LCD yardımıyla perdeye yansıtılabilir.
LCD Paneli: Bir PC'den alınan metin veya grafik bilgilerini, ışık kaynağı olarak standart bir transmissif tipi projeksiyon cihazı kullanarak büyük bir ekrana veya duvara yansıtmayı yaratan bir panel. Büyük insan gruplarının bilgisayar gösterimi ve imgelerini bir karede izlemelerini sağlar.
LD-ROM: Bilgisayardan alınan talimatların, 12 inçlik diske video ve audio trackleri olarak kayıt edilmelerini sağlayan yeni bir kompact disk.
Lexmark Winwriter Ailesi: Yılın sonuna doğru çok yeni tanıdığımız ürün ailesi; Winwriter 200, Winwrite 400, Winwriter 600 ürünlerinden oluşuyor. Yazıcının en önemli özelliği üzerinde Mikrosoft logosu bulunan ilk yazıcılar olması. "Mikrosoft at work" anlayışından yola çıkılarak hazırlanmış Windows Printing System yazılımı sayesinde, bilgisayarın yazıcının yükünü paylaşması ve basım süresini benzerlerinin yarı zamanında gerçekleştiriyor.
Light Source Shading: Bilgisayar grafiklerinde, bir 3-d nesnesinin üstüne vuran bir ya da daha fazla ışığın efektleri.
Line Chart: Birbirine bağlanan data noktalarından oluşur.
Line Drawing, 2-D: Düz bir imge üstünde çizim yapılmasından oluşan gösterim metodu. (bir yapının zemin planı veya çift yaylı bir grafik gibi) Derinlik öngörülmemektedir.
Line Drawing, 3-D: Üç boyutlu bir nesnenin iki boyutlu bir görüntü düzeyinde projeksiyonunu açıklar. Gerçek bir nesnenin bir lensten geçerek bir kameranın düz camına projeksiyonuna benzeyen, perspektif projeksiyon teknikleri uygulanmaktadır.
Line Drawing: Bir nesnenin imgesini yüzeylerin çizgilerine girerek göstermek.
Line Trafo: Hat trnasformatoru.
Lineer: Doğrusal, çizgisel.
Link [Bağlanti]: 1.) HTML bağlantıları döküman içinde sizi başka bir konuma, aynı serviste başka bir dosyaya veya bambaşka bir servise yollayabilir. Not: Bağlantılar genellikle mavi ve altı çizili metinden oluşur. 2.) CD'den teybe kayıtta kalan boş sürenin değerlendirilmesine imkan veren özellik. 3.) Bir haberleşme kanalı veya devresini diğer kanal ya da devrelere bağlamada kullanılan sistemdir. Otomatik anahtarlamalı merkez kontrol sisteminin iki anahtarı arasındaki geçişi sağlayan sistemdir. Bağlantı. 4.) Bir haberleşme kanalı veya devresini diğer kanal ya da devrelere bağlamada kullanılan sistemdir. Otomatik anahtarlamalı merkez kontrol sisteminin iki anahtarı arasındaki geçişi sağlayan sistemdir.
List-Serv: 1.) E-posta listelerindeki dosyaların otomatik olarak dağıtımı ve yönetimi için kullanılan ücretsiz yazılım programıdır. Çok değişik konularda mektuplaşmak için listeler vardır. Bazı listeler "açık", bazıları ise "kapalı"dır. Açık listenin anlamı, herhangi bir kişi, listedeki herkese bir mesaj gönderebilir. Kapalı listelerde ise belirli kişiler birbirleriyle mesajlaşabilir. 2.) Çok kullanılan bir e-mail programıdır. Kullanıcılara posta listelerine abone olma, katkıda bulunma ve çıkma şansı verir. 3.) Bitnet/EARN iletişim ağı için tasarlanmış bir otomatik posta listelerine dağıtım sistemi. Avrupa Akademik ve Araştırma Kurumları Arası Bilgisayar Ağı (European Acadamic Research Network), posta listesi (mailing list).
Loop [Döngü]: 1.) Track üzerine yazılmış icranın kopya ile bellek kullanılmadan tekrar track üzerinde geri dönmesini sağlar. 2.) Devamlı olarak bir dizi bilgisayar instructionu (talimatı)'nı tekrarlayan ve bu işlemi belli bir sonuç elde edilene veya önceden belirlenen bir şart gerçekleşene kadar sürdüren program bölümü.
Lotus Notes: Lotus Notes, rakiplerinin olanca ataklarına rağmen, bu kadar çok değişik platformda, bu denli ayrık çalışma tarzlarına sahip kişiler arasında çalışma sırasında görüşme ve fikir alışverişi sağlama adına şimdilik daha gelişen program.
Lycos: 1.) Altavista tarafından zirvedeki yeri tehdit edilen Lycos, popüler web tarama ilk servislerinden biridir. Lycos "backlinking (bkz. backlinking)", Java animasyon desteği, 8 milyon URL adresi ve her ay eklenen 700.000 yeni adres ile çok güçlü bir veritabanı oluşturmaktadır. Siteye http://www.lycos.com adresinden ulaşabilirsiniz. 2.) Adres: http://a2z.lycos.com/ Bu karşılaştırmalı katalog, Internet üzerinde ne ararsanız saniyeler içinde karşınıza getirir. Text, grafik, ses, video... Lycos, PC Magazine magazin tarafından ilk 11 Web servisi arasına girmeye hak kazanmıştır.
MAC: Renk, aydınlık, ses ve eşzamanlama işaretlerinin sıkıştırılarak bir satır boyunca ayrı ayrı zamanlarda gönderildiği yeni TV yayın sistemi.
Machine Language: Makine dili.
Mailing List: Elektronik mektuplaşma listesi. Aynı ilgi alanındaki kişilerin bilgisayar ağı üzerinden mektuplaştıkları ortak tartışma listesi servisleri.
Main Frame [Ana Bilgisayar]: Ölçüleri ve kapasitesi itibarı ile büyük bir bilgisayar.
Majordomo: En çok kullanılan listeleme ve e-mail programıdır. Kullanıcılara posta listelerine abone olma, katkıda bulunma ve çıkma şansı verir.
Map Chart [Harita]: Belirli bir coğrafi bölgenin yerlerini gösteren bir grafik.
Map: Web tasarımında kullanılan, yüklenen grafiğin belirli bölgelerine basıldığında değişik bağlantıları çağırmak için kullanılan sistemdir.
Markers Window: Performer programının en kullanışlı pencerelerinden biri de Markers Windowdur. Burada parça üzerinde sık dönüş yapılacak ya da defalarca dinlenip karşılaştırma yapılacaksa, üzeri belli ölçüde ya da yerlere etiket konulup listelenir. Liste yanında bulunan sürgülü işaret, önüne getirildiği yerden çalmaya devam eder.
Markup Language: İnternet üzerinde dökümanlara biçim kazandırmak üzere hazırlanmış mark-up karakterlerini deşifre eden dile denir. Bilgisayara okunan dosyanın ekranda nasıl biçim alması gerektiğini anlatır. HTML Web sayfaları hazırlamak için geliştirilmiş bir mark-up dildir.
Mass Memory: Yığın bellek.
Mass Storage [Yığın Yedekleme]: Büyük kapasiteli (megabayt, gigabayt) ikinci depolama sistemleri. Tipik büyük depolama cihazları ise kayıt bantları ve manyetik disklerdir.
Master [Ana Kayıt]: Bir kayıt işlemindeki esas kopya.
Master Keyboard: Bilgisayar tabanlı sequencer programlarında step ya da realtime olarak müzikal icraların girilmesi için kullanılan klavyeli ve MIDI OUT portu olan enstürman.
Matrox MGA VLB/4: 4MB belleğe sahip ve bu bellek miktarı ile mümkün olan yüksek çözünürlük ve renk sayılarındaki ekran modlarını titreşimsiz ekran tazelemesinde destekliyor. Auto CAD sürücüsünün sağladığı özel pencerede geçek-zamanda pan ve zoom yapmanız mümkün kılan görüntü kartı.
MBS [Mutual Broadcasting System]: Karşılıklı radyo yayın sistemi.
MCGA [Multy Color Graphic Adaptor]: Çok renkli grafik adaptörü.
MDS [Microprocesor Devellopment System]: Mikro İşlem Birimi, mikro işlem birimi sistemleri için program geliştirme ve donanım arızalarını bulma işlemlerini sağlayan donanım ve yazılımı araçları ile donatılmış bir mikrobilgisayar.
Media [Ortam]: Bilgi saklama ve dağıtma ortamı (video kaset, disket, optik disk, vb.). İnsanlığın iletişimde bulunduğu her ortam.
Mega: Yunanca büyük, bilgisayar dilinde bir milyon demektir.
Megabyte [Mb]: Bir milyon bayt.
Megahertz [MHz]: Bir saniyede milyonlarca döngü. Hızı ifade eder.
Memo:. [Memory-Hafıza]’in kısaltması.
Memory [Bellek, Hafıza]: Bilgisayarda, bilginin depo edildiği, kopyalandığı ve yeniden kullanıldığı yüksek erişim hızına sahip bölüm. [RAM-Ramdon Access Memory- ROM -Ramdon Operating memory-vb.]
Memory Scan [Bellek taraması]: Tunerlerde hafıza taraması, önceden seçilip hafızaya alınmış istasyonların bir buçuk saniye süreyle dinlenmesine imkan veren sistem.
Memory Window [Bellek Penceresi]: Kullanılmakta olan ve kalan belleği gösterir.
Menu [Mönü]: Programlanmış bir seçenekler listesi. Genelde ekranda görüntülenir. Kullanıcı bilgisayarın yapmasını istediği işlemleri bu listeden seçebilir.
Menu Color: Çıkacak menünün renklerini saptamak için kullanılır.
Menu Item: Menüde kullanılacak seçenekleri belirtmek için kullanılır.
Message Format [Çağrı Biçimi]: Bildiri biçimi.Bir bildirinin başlık, adres, metin, metin sonu işareti ve hata bulma bit'lerinin nasıl yerleştirileceğini tanımlayan kurallar.
Meta Character: HTML dosyası içinde özel bir durumu gerçekleştirmek için kullanılan karakterlerdir. Bu karakterler parantez "()", ve "&", diyez "#" ve noktalı virgüldür ";".
Meta Crawler: Adres: http://metacrawler.cs.washington.edu:8080/ Coğrafik bölgelere ayırarak tarama yapan, tarama sırasında ne kadar beklemek istediğinizi belirttiğiniz bir tarama sayfası.
Metaballs/Blobs: "Damla formu". Bu çizimler sabit bir büyüklüğe sahip değildir, zira dinamik olarak kendilerini değiştirirler. Tek tek elemanlar bu sırada birbirlerini karşılıklı olarak etkilerler. Bloblar organik-yuvarlak formlar için çok uygundur.
MHz [Mega Hertz]: MHz. Megahertz. 1 Milyon Hz.
Mic [Mik]: Çeşitli mikrofonlardan veya diğer audio kaynaklarından alınan sesleri mono veya stereo olarak kayıt etmek için kullanılan cihaz.
Mic Level: Mikrofona gelen sesin düzeyi.
Micro Code: Mikro Kod. Merkez işlem veya kontrol birimindeki PROM veya RAM yongaları (chip) üzerinde bulunan çeviri dili tipinde bir sabit program. Bu program CPU komutunun (veya kontrol birimi fonksiyonunun) alt elemanları olan bir dizi yordamlardan oluşur. Örneğin, bir bilgisayar komutunun kodu kontrol birimi tarafından o şekilde çözülür ki her komut, kendini uygulayacak olan mikro kodun başlangıç yerini tayin eder. Böylece bir CPU komutunu, bu komutların kullanıcı programındaki bir işlemi uyguladığı biçimde yerine getirmek için bir dizi mikro kod komutları kullanılır. Bir mikrokod komutu CPU'da 64 bit genişliğinde bir yer işgal eder.
Micro Processor [Mikto İşlemci]: Microcomputer: Mikro bilgisayar.
Microphone [Küçük Konuşma Aygıtı]: Yun. Mikrofon, ses enerjisini elektrik enerjisine çevirin araç. Ses dalgalarının havada oluşturduğu basınç değişikliklerine uyabilen esnek bir diyafram içerir. Bu diyafram ya doğrudan basınçla ya da basınç değişikliği ile çalışır. Mikrofonlar, yapılarına göre, karbonlu (kömürlü), Kristal (seramik), elektrodinamik, band ve kondansatörlü olabilirler. Karakteristliklerine göre ise şu şekilde sıralanırlar: Yönsüz mikrofonlar (omnidirectional), tek yönlü mikrofonlar (unidirectional), çift yönlü mikrofonlar (bidirectional), Frekans dizilere (freguency response) 20Hz-20KHz ve empedansları 150 ohm civarında olur. Kutup düzenleri (polor pattern), tek yönlü (unidirectional-cardioid) ve çok yönlü (omnidirectional) olabilirler.
Microwave: Mikrodalga. Frekansı 500MHz'den yüksek olan dalgalar.
MIDI [Musical Instruments Digital Interface]: Elektronik müzik enstrümanlarının birbirleri arasında bilgi gönderebilmeleri amacı ile geliştirilmiş bir ara birim.
MIDI Channels [Kanallari]: MIDI alışverişi bağımsız 16 kanaldan oluşur. Kanaldan maksat bilgilerin gönderilebileceği ve alınabileceği elektriksel yollardır. Ve bu 16 kanal 16 tane bilgi yolunun birbirinin trafiğini engellemeden aynı anda çalışmasını sağlar. Gönderilen veya alınan bilgiler meyanında, mikro işlemcisine göre, 1000 kanala kadar çıkar.
MIDI Configuration Window: Bu bölüm de, birlikte kullanılan MIDI'li enstürmanların kanal, port ve ses listelerinin girildiği tanımlama bölümüdür. Gerekirse Sysex formatında bilgiler girilebilir.
MIDI In [mıdı Girişi]: Gelen MIDI mesajlarını almak içindir.
MIDI Modlari: Omni-Poly-MonoMulti olarak bugün için dört tanedir. Omni Mode: Kısaca bir synthesizercının bir kaç aletle birden aynı melodiyi çalmasıdır. Aslında bir aleti çalıyordur da sanki birkaç alet aynı melodiyi çalıyor gibi olur. "Unison çalış" Poly Mode, Birkaç müzik aletiyle değişik melodiler çalmasını sağlar bu da Stüdyo kayıtlarında kolaylık yaratır. Mono Mode, Bu mode da Multi-Timbral (aynı anda birkaç sesi çıkarabilmek) bir müzik aletinin her sesine ayrı bir midi kanalı verir ki bu mode bugün kullanılmıyor. Multi Mode, En önemli özelliği Multi-Tımbral çalışmasında tek bir kanal hizmeti verir ayrı ayrı MIDI Kanalları gerekmez. Bu en iyi bağlantı Mode'u dur.
MIDI Monitor Window: MIDI portlarından giren ve çıkan bilgileri gösterir. Bu da programa işaretin girdiğini ya da çıktığını kullanıcıya belirterek herhangi bir arıza halinde ya da seslerin duyulmaması durumunda standart Hata bilgisayarda mı? Ses modülünde mi? sorusunu yanıtlamaya yardımcı olur.Bunlar Performer'ın ana kontrol menüleridir. Diğer menüler de EDIT menüleri olarak geçer. Bunlar Audio, Score, Step, Grid, List Edit menüleridir. Bu editörlerin biri ya da birkaçı, diğer sequencer programlarında da mevcut olmasına karşın, Performer'ın kendi pencere düzeni ve olanakları bir hayli farklıdır. Cubase yazımızda bu editör şekillerine değindiğimiz için bir kere daha anlatmak istemiyoruz. Bunun yerine programın, diğer sequencer programlarından ayrılmasını sağlayan profesyonel bölümlerinden sözedeceğiz. Örneğin Performer üzerinde accelerendo ve ritardando yapmak çok konforlu. Tempo ve zaman ölçülerinin not edildiği "Conductor Track" her zaman track ve window üzerinde yatay olarak görülmekte. Change menüsü üzerindeki "change tempo" penceresi üzerinde ölçü sınırları, başlangıç ve bitiş metronom değerleri verilip arada alacağı değerleri ve hızlanma şeklini bilgisayara hesaplatmak olasıdır.
MIDI Out [MIDI Çıkışı]: Giden MIDI mesajlarını vermek içindir.
MIDI Patch-Bay: Arada başka bir Midi arabirimi de almak koşuluyla MIDI'li enstürmanları sequencer ya da bilgisayara giriş çıkış olarak bağlayan cihaz.
MIDI Processor [MIDI İşlemci]: Midi işaretleri üzerindeki her türlü bilgiye ayrı ayrı erişebilen, değiştirebilen, midi kanallarını arttırabilen kendi mikro işlemcisine sahip ünite.
MIDI THR: Birkaç aletin birbirine bağlanması için gerekli komut.
MIME [Multipurpose Internet Mail Extensions]: 1.) Çok Amaçlı İnternet İleti Uzantıları. Internet üzerinde iletilere grafik, sıkıştırılmış dosya gibi dökümanların iliştirilmesini sağlayan standarda verilen addır. MIME sayesinde bir postaya eklenen metin tabanlı olmayan [Sözgelimi sıkıştırılmış bir dosya] bir dosya, ilişkisi bulunan program vasıtasıyla görüntülenir. 2.) Çok Amaçlı Internet Posta UzantılarıInternet e-postasının grafik, ses, fax gibi metin olmayan bilgileri de gönde-rebilen genişletilmiş hali.
Miro Crystal 32S: Titreşimsiz modda yüksek ekran tazeleme frekansları ve 4 MB VRAM belleğe sahip MicroCRYSTAL 32S'in 1024x768 çözünürlüğüne 16M renk görüntüleyebilmesi dikkatinizi çekecektir.
Mirror [Ayna]: Bir işlemin yansıtılması için ortaya çıkarılması efekti. Orijinal (özgün) imgenin baştan aşağı çizimi.
Mixer [Kasrıştrıcı]: Ses karıştırıcı cihaz. Genelde 4 kanallı olur. Birinci ve ikinci kanallar mikrofon, mono cihazlar gibi tek sesli (mono) girişlerde üçüncü ve dördüncü kanallar da stereo girişlerde kullanılır. Bu kanallara da pikaplar, deck'ler ve CD cihazları bağlanır. Üçüncü ve dördüncü kanallar arasında çift pikap kullanılarak "fade in" ve "fade out" ile bir parçadan diğerine yumuşak geçişler yapılabilir (Bilgisayarla da 1000 kanala kadar çıkarılabilir).
Mixing: Karıştırma.
MMS: Teypte önceden belirlenen şarkılar arasında istenen parçayı arayıp bulabilen bilgisayarlı seçici sistem.
Mode: Müzik setinin mono ve stereo konumu. Varsa bunlara "quadrophonic" (dörtlü ses) ve yankı (reverberation) konumları da eklenebilir.
Modem [MODulator-DEModulator]: Telefon hatları gibi analog iletim hatları üzerinden iletilen sayısal verileri alan arabirim donanımı. Bilgisayarın telefon hatları vasıtasıyla başka bilgisayarlarla iletişimde bulunmasını sağlayan cihaz. Bilgilerin sese dönüştürülmesi işlemini ve tersini yapar. Modilatör - Demodülatörun kısa yazılışı. Bilgisayardan gelen sinyalleri analog sinyal haline dönüştürerek telefon hattı üzerinden nakledilebilmesini mümkün kılar veya bu yolla gelen sinyalleri bilgisayarın kullanabileceği hale dönüştürür.
Monitor [Ekran, Monitör]: 1.) Video dilinde, video girdileri olan bir televizyon. Bir bilgisayar monitörü ise, genelde bileşik algılama yerine RGB kabul eder. 2.) Geniş bir topluluğa hitap etmeyecek prezantasyonları kendi toplantı odanızdaki bir bilgisayarın monitöründen yapabilirsiniz. Özel prezantasyonlar bu yolla çok daha ayrıntılı ve etkileyici bir şekilde gerçekleştirilebilir. Yapılan tasarım bilgisayara yükleneceğinden prezantasyon defalarca masrafsız bir şekilde gerçekleştirilebilir.
Mono Aural: Latince Tek ses.
Mono Croma: Latince-Yunnaca. Tek renk. Siyah/beyaz, renksiz.
Mono: Latince. ek.
Montage [Montaj]: Editing. Düzenleme.
Morphing/Morfen [Kesintisiz Dönüşüm]: Bilgisayar animasyonunda Morphing (metamorfozdan geliyor, dönüştürmek demek), iki obje arasındaki akıcı ve dikişsiz geçiş olarak tanımlanır. Burada 2D ve 3D objeler birbirlerinden ayırdedilmelidir. 2D metamorfozlar iki resmi dönüştürürler, 3-D varyasyonu ise bir animasyondaki iki üç boyutlu (3D) objeyi dönüştürür. Terminatör 2'deki efektlerin 2D ve 3D dönüşümleridir. Çoğu 3-D program sadece aynı nokta ve üçgen sayısına sahip objeleri dönüştürebiliyor.
Mosaic Screen Display: Görüntünün ekranda mozaik biçimi gösterilmesi. Video kameralarda "fade out/in" işlevi mozaik görüntü ile de yapılabilir.
Mosaic: NCSA tarafından tasarlanan Machintosh, Windows ve Unix ortamlarının tümünde birden çalışabilen ilk Web tarayıcısıdır.
Motion Blur: Hareket keskinliği video kamera sahibi olan ve bir video kaydın tek tek resimlerini inceleyen biri, hızlı hareket eden objelerin (eller, ayaklar, oyundaki top) silinmiş olduğunu görecektir. İnsan algılamasına uygun olan bu efekt (göz de hızlı hareketleri sadece silinmiş olarak algılıyor) iyi animasyon programları tarafından simüle edilebiliyor. Sonuç animasyonda gerçek gibi görünen hareketler oluyor.
Motion JPEG/MPEG: Motion JPEG hareketli resimler için geliştirilmiş videolar için bir JPEG sıkıştırma metodudur (Windows için Video tarafından kullanılır)Bu sadece JPEG formatıyla ilgili bir kompozisyonu olduğu için, başka bir uzmanlar grubu Motion Picture Expert Group (MPEG), başka bir metod buldu, bu metod ek olarak film sahneleri sıkıştırabiliyordu. MPEG1'den MPEG4'e kadar birçok basamak vardır, bunlar da değişik görev ve hedeflere sahiptir.
Motion Morf: Hareketteki dönüşüm. Normal olarak dönüşüm için bir başlangıç ve bitiş resmi kullanılır; ama uygun bir yazılımla mesela yürüyen bir insanı, yürüyen bir maymuna dönüştürmek mümkündür.
Motorbot: Alçak frekanslı gürültü.
Move: Track'lerin sıralamada yerlerini değiştirir (taşıma modu).
MPEG [Motion Picture Experts Group]: 1.) Hareketli görüntüleri sıkıştırmada kullanılan standart bir yöntem. 2.) Hareketli görüntüleri 200:1 oranına kadar sıkıştırmaya yarayan oldukça etkili bir grafik formatıdır. Format sadece bir sonraki karedeki değişen pixelleri gözlemlediğinden sıkıştırma oranı durağan görüntülerde daha da artmaktadır. Motion Picture Experts Group tarafından geliştirilen format PC'lerde oldukça çok kullanılmaktadır.
MS-DOS [Micro Soft Disk Operating System]: Microsoft disk işletim sistemi.
MSSS: Çok yönlü ses sistemi, çift hoparlör bağlantı terminalleri.
MTBF: Bir cihazın bozulmadan önceki ortalama kullanılma süresi.
MUD [Multi-User Dungeon]: 1.) Çok Kullanıcılı Oyun. 2.) Çok Kullanıcılı Ortam. Internet üzerindeki çok kullanıcılı macera oyunları ve simülasyonlara verilen isim. 3.) Çok Kullanıcılı OyunInternet üzerindeki macera, rol yapma oyunları ve simülasyonlara verilen isim. Bu oyunlar oynayanlar tarafından "metin tabanlı sanal gerçeklik" olarak nitelenmektedir. Oyunlarda hayali savaşlar, tuzaklar, büyüler vardır. Oyuncular gerçek zamanda oynarlar ve oyundaki "dünyayı" değiştirebilir. Çoğu MUD telnet protokolüyle çalışır. Telnet.
Multi Disc program: Tek disk alabilen CD player'larda çoklu disk programı yapma. Diskleri teker teker takıp çıkararak istenen şarkılardan bir konbinasyon yapılabilir.
Multi Protocol Interconnect: Frame Relay üzerinden başka protokollerin taşınması için düzenlemeleri kapsamaktadır.
Multi Scan Monitor: Bir çok frekansta tarama yapma yeteneği olan, aynı zamanda kullanıcıya çeşitli grafik adaptörleri imkân sağlayan bir monitör.
Multi Standard: Videonun PAL/SECAM/NTSC standartlarını bünyesinde bulundurma özelliği.
Multi Strobe: Aşamalı görüntü. Ekran dokuz eşit bölgeye ayrılır. Merkezdeki orijinal görüntü sesli olarak izlenebilir. Bu görüntülerin 0.1-1.0 saniye aralıklarla birbirini izleyen 8 aşaması, dondurulmuş resimler halinde merkezdeki görünütüyü çevreler.
Multi Timral: Birden fazla enstürman sesini aynı anda farklı MIDI kanallarından gelen mesajlarla değerlendiren enstürman.
Multi-Image: Programlanmış bir gösterim esnasında bir veya daha fazla slayt projeksiyonu kullanılan bir slayt gösterisi.
Multi-Screen: Çeşitli imge alanlarına imgelerin projeksiyonu işlemi.
Multi-Tasking: Aynı zamanda birden fazla iş yapabilen bir operasyon sistemi.
NCSA [National Center for Supercomputer Applications]: Mosaic web tarayıcısının yaratıldığı akademik bir kuruluşun kısaltılmışıdır. 2.) Ağ görgü kuralları, NETwork (ağ) ve etlQUETTE (görgü kuralı) kelimelerinin birleştirilmesiyle türetilen bu kelimeyle, bir ağ üzerinde uyulması gereken davranış kuralları ifade edilmektedir.
NEC Multisync 5FGe: Sonsuz sayıda renk gösterebilen, maksimum çözünürlüğü 1024x768 Non-Interlaced ve bant genişliği 80 MHz olan MultiSync 5FGe düşük enerji maliyeti ile de dikkat çeken bir Monitör çeşidi.
Nedir Bu Registry?: Registry, Windows X'in bütün ayarlarinin tutuldugu bir veri tabanidir. Bu veri tabanindaki bilgiler bilgisayarinizin Windows klasöründeki iki Gizli Dosya [Hidden File] içinde tutulur. Dosya isimleri User.Dat [Kullanici Bilgileri] ve System.Dat [Sistem Bilgileri] oluyor. Windows Türkçe’sinde adina "Sistem Kaydi" adi verilen Regiıstry'nin hiyerarsik bir yapisi vardir. Bu yapi bilgisayarinizin klasör seklindeki ağaç yapisina benzer. Registry düzenleyicisinin penceresinde görülen her dal bir klasör simgesi ile gösterilir. Bilgisayarinizin Registry ayarlarini yapabileceginiz Registry editörünü Başlat [Start] menüsünden Çalıstır [Run] komutunu çalistirip ekrana gelecek olan diyalog kutusunda Regedıt yazip Tamam [Enter] tuşuna basarak ekrana getirebilirsiniz. Registry editöründeki her dala Anahtar [Key] adi veriliyor. Her anahtarin altinda Alt-Anahtarlar [Sub-Keys] ve degerler yer alabiliyor. Bu alt anahtarlarin altinda da baska alt anahtarlar ve degerler bulunabilir. Bu degerler üç çesittir. Dize Değeri [Strıng], İkili Değer [Binary] ve DWord (bunun Türkçe'si yok) olabilirler. Bu değerler kullanım amacına göre değişiklikler gösterebilirler. Açınca göreceksiniz, Registry editöründe altı ana dal bulunuyor. Her dal, sistem kaydindaki bilgileri gruplamak için kullaniliyor. Bu ana dallari açiklayalim: HKEY_CLASSES_ROOT: Bu dalda dosya türleri ve Ole (Object Linking and Embedding - Nesne Baglama ve Gömme) hakkindaki bilgiler saklanir. Ole sistemini kullanan uygulamalar bilgileri bu dalin alt dallarinda alabilirler. HKEY_CURRENT_USER: Birazdan deginecegimiz HKEY_USERS bölümünün, o anki aktif kullanici için ayrilmis ve ayarlanmis olan değerlerine buradan erişebilirsiniz. HKEY_LOCAL_MACHINE: Bilgisayarinizda kurulu durumda bulunan bütün yazılım ve donanım bileşenlerinin bilgileri ve ayarları bu bölümde tutuluyor. Birden fazla donanım profili programlayabileceğiniz için o an aktif olan donanım ve yazılım ayarları HKEY_CURRENT_CONFIG bölümünde gösterilirler. HKEY_USERS: Bilgisayarin bütün kayitli kullanicilarinin özellestirilmis ayarlari (renkler, denetim masasi ayarlari vs...) bu bölümde kayitlidir. Windows 98 çoklu kullanici tarafindan özellestirilme seçenegine sahiptir ancak genelde Default adinda tek bir kullanicidan söz edilir bu bölümde. O anda bilgisayari kullanmakta olan kullanicinin özel ayarlari HKEY_CURRENT_USER bölümünde gösterilir. HKEY_CURRENT_CONFIG - HKEY_LOCAL_MACHINE: dalinin o anda aktif olarak kullanilmakta olan donanim ve yazilim ayarlarina gitmek için bu daldan yola çikabilirsiniz. HKEY_DYN_DATA - HKEY_LOCAL_MACHINE: Dalinda Windows 98'in dinamik olarak degisebilen Tak ve Çalıştır (Plug-&-Play) ayarlarinin ve degerlerinin gösterildigi bölüme ulasmak için kullanilir. Daha önceden de belirttigimiz gibi, Kayit Düzenleyicisi [Registry Editor] yani Regedıt.Exe Windows 98'in bütün Registry ayarlarini görüntüleme, silme veya degistirme seçenegi vermektedir. Kayit düzenleyicisini açtiginizda aynen eski Windows 3.x'lerdeki dosya yöneticisi veya yeni Windows'lardaki Windows Gezgini uygulamasinda oldugu gibi dikine ikiye bölünmüs bir uygulama penceresi ile karsilasirsiniz. Sol tarafta agaç yapisi ve klasörler, sag taraftaki bölümde ise o anda seçili durumda olan klasörün içinde yer alan degerler listelenir. Herhangi bir dali genisletmek alt dallarini görüntülemek için sol tarafindaki minik + isaretine tiklamaniz veya o dal seçili durumda iken sag ok tusuna basmaniz yeterlidir. Herhangi bir anahtarin içindeki degerleri görüntülemek için ilgili anahtarin klasör simgesine bir kere tiklamaniz yeterlidir. Düzen [Edıt] menüsünden Yeni [New] komutunu çalistirarak bir anahtarin altina deger ekleyebilirsiniz. Ayni komutu kullanarak yeni bir anahtar da ekleyebilirsiniz. Ayni dosya yöneticisinin veya Windows Gezgini’nin sistemini kullanarak anahtar veya degerlerin isimlerini de degistirebilirsiniz. Herhangi bir degerin içerigini degistirmek için de üzerine çift tiklamaniz ve ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde yeni degeri girip Enter tusuna basmaniz yeterlidir. Küçük Bir Deneme: Simdi küçük bir deneme yapalim, örnegin sik sik sorulan bir sorunun cevabini verelim. Mesele su: Pek çok kullanici bilgisayarlarindaki BMP formatindaki görüntü dosyalarin simgelerinin asil görüntünün küçük bir simgesi seklinde görüntülenmesini istiyorlar. Bunun için minik bir Registry ayari yapmak yeterli. Asagidaki adimlari takip edip Registry ayarlarini degistirerek bunu mümkün kilabilirsiniz: 1. Başlat [Start]menüsünden Çalıştır [Run] komutunu çalistirin. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda Regedit yazip Tamam [Enter] tuşuna basin. Kisa bir süre sonra Registry editörü ekrana gelecektir. 2. Ekranin sol tarafindaki listede HKEY_CLASSES_ROOT degerini bulun, onun solundaki + isaretine tiklayin. Bunu yaptiginizda listenin açilip asagiya dogru uzadigini göreceksiniz. Bu liste harf sirasina göredir. Asagiya dogru kayarak Paint.Picture anahtarina gelin, onun da sol tarafindaki + isaretine tiklayin. Liste yine açilacak. Buradan DefaultIcon bölümüne gelin ve üzerine tiklayin. Ekranda asagidaki gibi bir görüntü ile karsilasmaniz gerekli. 3. Sag taraftaki Default degerinin üzerine çift tiklayin. Ekrana gelecek olan diyalog kutusuna %1 degerini girin. TAMAM dügmesine basin. 4. Registry editörünü kapatin, Windows 98'i kapatip açin. Içinde BMP dosyasi olan herhangi bir klasörü açtigizda bu BMP dosyasinin içeriginin simge seklinde göründügüne sahit olacaksiniz. Iste böylece Registry ayarlarinin nasil yapilacagina da deginmis olduk. Simdi önemli bir not düselim. Registry ayarlari bazen karmasik olabilir, ilk denemelerinizde hatali islemler yapip istenmeyen degerleri degistirebilirsiniz. Bu yüzden ileride mutsuz anlar yasamamak için degistirmeden önceki Registry ayarlarini yedeklemenizde sonsuz faide görüyorum. Bunun için gelistirilmis yazilimlar var. Bu ay Çözümler kösemizde küçük bir kutu içerisinde gördügünüz Registry Backup yardimci programini kullanarak bu yedekleme isine kökten bir çözüm getirebilirsiniz.
Nerd World: Adres: http://www.nerdworld.com/ Gerçekten bulmak istediğiniz Web sayfalarına ya da haber gruplarına kolayca ulaşın. Kendi-Indexinizi-Yaratın özelliğine bir göz atın.Netiquette:Ağ görgü kuralıNetwork (ağ) ve etiquette (görgü kuralı) kelimelerinin birleştirilmesiyle türetilen bu kelime ağ üzerinde davranılması gereken biçimi ifade etmektedir.
Netscape: Netscape firmasının bir ürünü olan Netscape Navigator NCSA tarafından geliştirien Mosaic'in temeleri üzerine kurulmuştur. Şu günlerde 32 Bit sürümündeki Java eklemesiyle ve her sürümünde gelen yeniliklerle en çok aranan Web tarayıcısı durumuna gelmiştir. Mosiac'in asıl yaratıcısı olan Mark Andreessen NCSA firması tarafından kiralanarak Netscape'i yarattı. Firma ismini Netscape Communications Co. olarak değiştirip halka açıldı ve her biri milyarder oldu. Firma aynı zamanda Web sunucusu olmak isteyenler için de yazılım pazarlıyor. NCSA'ya bağlanıp Netscape'in son sürümünü edinmek için http://home.netscape.com/ adresine bağlanın.
Network [Şebeke]: 1.) Bilgisayar ağı. Birçok bilgisayarın çeşitli yöntemlerle birbirine bağlanarak bazı bilgileri paylaşabilmelerini sağlar. Newgen A3 ve A4 ebatlarında baskı yapan postscript multiplatform yazıcılar. 2.) Ağ Haberleri Aktarma Protokolü”
NIC [Network Information Center]: Ağ Danışma MerkeziAğ danışma merkezi (NIC) ağ kullanıcılarına bilgi, yardım ve diğer hizmetleri sunan yerdir.
NIC.DDN.MIL: Savunma Bakanlığı İletişim Ağı (DDN) Ağ Bilgi Merkezi'nin (NIC) alan ismi. Savunma Bakanlığı Bilgisayar Ağı için Ağ Danışma Merkezi, Alan İsmi Sistemi, Ağ Danışma Merkezi.
NNTP [Network NewTransfer Protocol]: Ağ Haberleri Aktarma Protokolü. Ağ Haberlerinin dağıtılması, incelenmesi, elde edilmesi, postalanması işlemleri için oluşturulmuş protokole verilen isim. Tanımı RFC 977'de bulunabilir (Usenet).
Node [Düğüm]: 1.) Bilgisayar ağına bağlı ve adresi verilerek erişilebilen cihazlara verilen isim. 2.) DüğümBir örgünün topolojik tanımında düğüm (halkaların) bir bağlantı noktasıdır. sözcük veri örgüleri kapsamında özellikle paket hat değiştirmede bir hat değiştirme merkezi olarak da kullanılagelmiştir.
Noise [Gürültü, Parazit]: 1.) Audio sitemlerinde bir elektirk karışıklığı ya da istenmeyen bir ses. Videoda elektrik enerjisinin "random spruts" veya karşılığı denir. Çok parazit snow (karlanma) da denilmektedir. 2.) Gürültü. Rasgele değişen bozucu işaretler. Gürültü seste hışırtı halinde, resimde ise karlanma olarak ortaya çıkar.
Noise Reduction [Gürültü Azaltma]: Stüdyoda mevcut dip gürültüyü bastıran ya da kaybetmeye çalışan cihaz.Noise reduction: Bandın ses kanalındaki parazitleri gideren sistem.
Noise Temperature [Gürültü Sıcaklığı]: Bir sistemde işarete eklenen gürültünün miktarını göstermek üzere kullanılan eşdeğer sıcaklık. Gürültü sıcaklığı ne kadar az ise eklenen gürültü o kadar azdır.
NoNoise: Sonic Solitions adlı firmanın Apple Macintosh bilgisayarlarında çalışan digital audio sisteminin önemli fonksiyonlarından biridir. Müzikal yapı altındaki her türlü gürültü (Noise) parazit ve çıtırdıyı filtreleyen özel sistem.
Novell Netware 3.12: Novell NetWare, hem küçük hem de orta boy iletişim ağları için mükemmel bir çözüm sunmaya devam ediyor. Yine, dosya ve yazıcı paylaşımı, hız, güvenlik ve çoğu işletim sistemi için iletişim.
NR [Noise Redictor]: Düşük seviyeli yüksek frekans sinyalindeki parazitleri otomatik olarak azaltan sistem (=Dolby)
NRC [ ]: İnorganik maddelerden yapılan ve pikabı istenmeyen vibrasyonlara, akusik beslemelere karşı koruyan devre.
NTSC []: ABD'nin kullanıldığı renkli yayın standardı. 525 satır ve 60 Hz frekans kullanır. Renkli yayını ilk deneyen ülke ABD olmuştur. Bunun sonucu olarak ABD'ye özgü bir renk sistemi ortaya çıkmıştır. Japonya, Kanada ve Meksika'da bu sistemi kullanır.
Otomatik Araç Çubukları?: Windows masa üstlerinde bir çok simgeniz kol geziyor ve ekranda düzensiz bir görünüm arz ediyorlarsa, bu görüntüyü biraz daha derli toplu hale getirmek için Windows 98 ile birlikte gelen klasörlerden otomatik araç çubugu yaratma seçenegini kullanarak bilgisayarinizin masa üstüne biraz bahar temizligi yapabilirsiniz. Bunun için bütün yapacaginiz masaüstünde herhangi bir klasör yaratmak ve bu klasörün içerisine sik kullanmakta oldugunuz kisayollari ve dosyalari tikistirmak. Daha sonra bu klasörü fare ile sürükleyip ekranin sag veya üst sinirlarindan bir yere getirip birakinca (sol ve alta da birakabilirsiniz ama burada kullanisli durmuyorlar) bu klasörün içeriginin otomatik olarak bir araç çubuguna dönderilmis olacagini göreceksiniz. Bu araç çubugunun üzerine sag fare dügmesi ile tiklayip ekrana getirebileceginiz menüden araç çubugunun bazi özelliklerini (örnegin otomatik gizleme, küçük simgeler gösterme, hep üstte kalma gibi) kendi kafaniza göre ayarlayabilirsiniz.
Partition [Bölümlendirme]: Partition disk üzerindeki bölümlendirme için kullanılır. Diskin 0. Sektör, 1. Cylinder, 0. Head'de bulunur. Burada bir kod bulunur. Bu kod üzerindeki bilgileri inceleyerek diskin üzerindeki boot sector bulunur. Boot sector belleğe yüklenir. Daha sonra buradaki kod sistemi yükler.
PC'de Modem'in Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarım? [Win95,Win98,Win ME]: Net'e girerken yada fax çekerken yaşadığımız sorunların modem kaynaklandığını düşündüğümüzde, modemimizin çalışıp çalışmadığını test etmek için yapmamız gerekenler; öncelikle modemimizin işletim sistemimize tanıtıldığından emin olmalıyız. Bunu anlamak için masa üstündeki Bilgisayarım simgesini sağ tuşla klikleyip, Özellikler’e (Properties) gireriz. Buradan Aygıt yöneticisi sekmesini klikleriz. Burası bizim sistemimize tanımlı tüm donanımların listesinin olduğu yerdir. Bizim dikkat etmmiz gereken modem seçeneğinin altında tanımlı bir modem olup olmadığıdır. Eğer burada tanımlı bir modem görebiliyorsanız, yüklü modemi sağ tuşla klikleyip özelliklerine giriniz. Burada aygıt durumu adlı çerçevede "Bu aygut düzgün çalışıyor." ibaresini gördüyseniz. Diğer aşamalara geçelim. Eğer sorun varsa modemi sisteminize tekarar tanıtmanız gerekecek. Eğer burada Düzgün çalışıyor dediği halde modemin nasıl cevap verdiğini test etmek için, Başlat [Start] +Ayarlar [Settins] +Denetim Masası [Control Panel] +Modem'i [Modem] tıklarız. Burada 2 sekme göreceksiniz. ("Genel","Tanı") Geneld’e iken listede modeminizin hangi seri porta set edilmiş olduğuna dikkat edin. (COM3, COM2 vs.) sonra Tanı sekmesine geçin. Burada modeminizi işaretleyip "Daha Fazla Bilgi" adlı butanı tıklayınız. Bu arada sistem modemle iletişime girecek ve aldığı cevapları size listeleyecektir. Modem'den yanıt alamadığı takdirde, size modemle haberleşilemediğini söyleyecek ve boş bir pencere açacaktır. Buralarda da bir sorun yoksa sorun yüksek ihtimalle tel. kablonuzda yada modemin soketinden kaynaklanabilir. Diğer yandan bazı sorunlardada tel kabalosunun yanlış yere takıldığını görmekteyiz. Bunuda hatırlatayım. Modemin arkasında (internal yada external) iki soket yeri vardır. Bunlardan biri Hattınız takacağınız sokettir. Yanında çoğu zaman Lıne yazar. Eski modemlerde Wall yazısıda gördüğüm oldu. Buraya hattınızı takacaksınız. Diğer soket ise Phone soketidir ki bu sokette olurda hattınızı direk takarsanız (paralel çekmeden) telefonunuzu modem'e paralel bağlamak içindir. Dolayısıyla yanlış yere takılmış bir hat kablosuyla alacağınız cevap, "Çevir Sesi Yok" (No Dial Tone) olacaktır. Bütün bu testleri yaptıktan sonra yine çalışmıyorsa ben yinede modemi kaldırıp tekrar yüklemenizi tavsiye ederim. Ayrıca modem demişken Conextant modemlerden uzak durmanızı ve modem alacaksanız Robotics yada Apachie modemlerden almanızı tavsiye ederim. Birkaç dolar fazla verin sorunsuz kullanın.
Program Ekle-Kaldır Listesi’nden Silinmeyen Programı Silme: 1- Bir programı sildiniz. Ancak Program Ekle-Kaldır bölümünde bu programın ismi hala görünüyor. Buradan da silmek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyin.Ancak öncelikle kendinizi güvenceye almanız için Registry'yi bu sayfada belirtildiği yedeklemenizi tavsiye ederim. a- Başlat menüsünden "Çalıştır" menüsüne tıklayınız. Açılan pencereye "Regedit" yazıp "Tamam" tuşuna basınız. Bu şekilde "Kayıt Düzenleyici'yi" çalıştırmış oldunuz. b- Her seferinde çift tıklamak suretiyle, Hkey-Local-Machine/ Software/ Microsoft/ Windows/ CurrentVersion/ Uninstall bölümüne gelin. c- İstadiğiniz programı işaretleyip "Düzen" menüsünü kullanarak silin.
Program Ekle-Kaldır’da, Silindiği Halde İsmi Kalan Programları Silme; Programı silerek kaldırdığınız halde Denetim Masası Program Ekle/Kaldır bölümünde ismi gözüküyorsa: HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Uninstall bölümünden istediğiniz programı silin.
Registry Nasıl Yedeklenir?: Registry bilgisayarın beynidir. Registry'den birşeyler silecekseniz mutlaka yedeklemelisiniz. Registry'yi kısmen de yedekleyebilirsiniz. Ancak "REG" uzantısını alacak olan yedek dosyanız zaten 2 - 3 MB yer kaplayacağından tüm Registry'yi yedeklemenizde hiçbir sakınca yok. Registry'nin tümünü yedeklemek için ilk olarak "Başlat" ve ardından "Çalıştır" menülerine tıklayınız. Açılan pencereye "Regedit" yazıp "Tamam" tuşuna basınız. Bu şekilde "Kayıt Düzenleyiciyi" çalıştırmış oldunuz. Daha sonra sırasıyla "Kayıt" ve "Kayıt Dosyası Yaz" menülerine tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede yedek dosyanıza isim (Örneğin "Regyedek") verin ve nereye kaydedeceğinizi belrtin. "Kaydet" dediğinizde işlem sonuçlanacaktır. Peki Registry'de örneğin bilgisayarınızdan kaldırdığınız programları silerken hata yaptınız. Yedeklediğiniz Registry kayıtlarını nasıl kullanacaksınız. Bunun için yukarıda belirttiğimiz şekilde "Kayıt düzenleyicisi"ne ulaştıktan sonra sırasıyla "Kayıt" ve "Kayıt Dosyası Al" menülerine tıklayınız. Ekrana gelen menüden daha önce yarattığınız yedek dosyanızın ismini bulup üzerine çift tıklayın. Ardından "Kayıt Düzenleyici"nin işlemi sonuçlandırmasını bekleyin. İşlem sonuçlandığında ekrana işlemin başarılı şekilde tamamlandığını bildiren bir mesaj gelir.
Root Entry [Kök Girişi] : Dosya Adı Dosyanın Fatteki Başlangıç Noktası Fat Hücre Sayısı: IO.SYS 14, MSDOS.SYS 51, COMMAND.COM 63, CONFIG.SYS 81, FAT: Fat Hücre No 1 2 3 4 5 6 7 8 9 İçeriği 2 3 4 0FFFFh (Eof) 0FFFFh (Eof) 0 0 0 0FFFFEh (Bad Sector). IO.SYS isimli dosya disk üzerinden okunmaya çalışıldığında öncelikle 1. Fat hücresinin işaret ettiği cluster okunur. Daha sonra 1. nolu fat hücresinin işaret ettiği 2 nolu Fat hücresinin işaret ettiği Cluster okunur. Arkasından 3. Hücre işlem görür. 4. Hücredeki EOF ifadesine istinaden okuma işlemi durur. MSDOS.SYS isimli dosya ise doğrudan 5. nolu fat hücresinin işaret ettiği cluster üzerinden okunur ve işlem sonlanır. COMMAND.COM ve CONFIG.SYS isimli dosyalar silinmiştir. Eğer en son config.sys dosyası kopyalanmışsa ve ilkin command.com dosyası undelete yapılırsa command.com dosyasının son bölümünde CONFIG.SYS olacak şekilde dosya bozuk olarak undelete yapılır. Eğer geri getirilmezde CONFIG.SYS dosyası istenirse bu durumda CONFIG.SYS dosyası başarıyla geri getirilecektir. Ama eğer COMMAND.COM tekrar undelete yapılmaya kalkılırsa undelete işlemin gerçekleştirilemeyeceğini söyleyerek çıkacaktır. 9 nolu fat hücresi ise o cluster'ın bozuk olduğuna işaret eder.WIN 95 ve NT 4.0 dosyalar silindiğinde Recycle.bin isimli görünmez bir dizine taşır. ve nereden attığını bir yere kaydeder. eğer dosya geri getirilirse aynen yerine yerleşir. Eğer Recycle.bin boşaltılmışsa dosyalar o zaman silinmiş demektir. Dosyaların güvenliği için ve daha hızlı erişmek için dosyaları bir bütün halinde tutmak tavsiye edilir. Bu işlem içinde en azından haftada bir defa DEFRAG programının çalıştırılması yeterli olacaktır. Elbette ki bu yapıda bir dosyayı okumak için diskin kafası bir ileri bir geri gidip gelecektir. Bunu hızlandırmak amacıyla smartdrv gibi programlar diskin çok okunup yazılan bölümlerini belleğe alır. Diske yazıyorum deyip kandırıp belleğinde bir süre saklar. Disk serbest kaldığı anda bunları yazar. Bu şekilde işlemler yaklaşık 2-50 misli hızlanmaktadır. Ancak bunların sakatlığıda eğer yazmadan makine kapatılırsa yazmak üzere olduğu bilgiler silinir. ve eski durumlarında kalır. Bundan korunmak için makineyi doğrudan kapatmak yerine CTRL-ALT-DEL tuşlarına basarak makinenin en tekrar açılma işlemini başlatmak daha sonra kapatmaktır. Smartdrv türü programlar bu tuşu kontrol ederek eğer belleğinde bir şey kalmışsa bunu diske yazıp ondan sonra makinenin kapanmasını sağlarlar.
Root: Ana dizin veya kök dizine Root adı verilir. Burada dosyaların isimleri ve bazı bilgileri tutulmaktadır. Yapısı şu şekildedir. İsmi Boyu Açıklama. Dosya adı 8 byte Dosyanın ismi burada tutulur. Uzantısı 3 byte Dosyanın uzantısı burada tutulur. Özellikleri 1 byte Dosyanın Read only hidden ve bunun gibi bilgileri burada tutulur. Ayrılmış alan 8 byte Bu alan DOS tarafından boş bırakılır. Burası NT ve WIN95 türü programlar tarafından uzun dosya isimlerinin kontrolü için kullanılır. Tarih ve Saat 4 byte Dosyanın son değiştiği tarih ve saat Başladığı Yer 2 byte Dosyanın FAT üzerinde başlangıç noktası Uzunluğu 4 byte Dosyanın kaç byte olduğu Toplam 32 byte Burada aynı zamanda diskin etiketide saklanır. dosya boyu 0, uzunluğu 0, saat ve tarih bos ve ozelliginde sadece Etiket bilgisi olduğu yazılıdır. Aslında dizinlerde dosyalar gibi disk üzerinde saklanır. ilk açıldıklarında bir cluster boyundadır. Daha sonra yetmediği zaman sanki dosyaya ek yapılıyor gibi eklentiler yapılır. Ancak özelliği Dizin olan bu dosyalar DOS tarafından farklı değerlendirilerek içinin gösterilmesi gibi fonksiyonlar yerine getirilir. Bunun dışında Root dizinin farklı bir özelliği boyu sabittir değişmez. Bu sebeble bazı virüsler kendilerini Root'un en alt kısmına yerleştirirler. Böylece kendilerini gizlemiş olurlar. Win 95 ve NT uzun dosya isimleri için silinmiş dosya kayıtları yaratırlar. ilk byte 0E5h değeridir. Dosya adı, uzantısı ve diğer bilgilerinin yerine dosyanın uzun adının bir kısmı tutulur.
Sıkıştırma Formatları [Üç Ana Biçim]: Günümüzde, ZIP, RAR ve ACE sıkıştırma formatları en çok kullanılanlar. Her biri dosya sıkıştırıyor ama farklı algoritmalar kullanarak. 1- ZIP : Günümüzde en çok kullanılan sıkıştırma formatı. Internet ile içli dışlı olan ve sürekli dosya indiren kişiler bir çok programın ve dosyanın ZIP formatında sıkıştırıldığını kolaylıkla fark edecektir. ZIP’in bu denli yaygın olmasının temel sebebi, sıkıştırma işlemini oldukça çabuk yapabilmesi. Çabuk yapıyor fakat, diğer formatlar ile karşılaştırıldığında dosya boyutu diğer formatlara göre biraz büyük kalıyor. 2- RAR: Sıkıştırma ve özellik bakımından, RAR formatının bir nebze de olsa, ZIP formatına göre daha gelişmiş olduğunu söylemek mümkün. RAR formatı ile sıkıştırılmış bir dosyanın boyutu, ZIP formatı ile sıkıştırılmış dosyanın boyutundan fark edilir bir şekilde az oluyor. RAR sıkıştırma formatında , multi-volume arşivleme, arşiv düzeltme gibi ek özellikler de sunuyor. 3- ACE: Bizim şu anda tartıştığımız 3 sıkıştırma formatına göre, en iyi sıkıştırma oranına sahip olan sıkıştırma formatı olarak kabul ediliyor ACE formatı. RAR ve ZIP sıkıştırma formatlarında yer alan özelliklerin hepsine sahip olmasının yanı sıra, diğer formatlardan fark edilir bir şekilde daha küçük boyutta dosyalar oluşturuyor.
UNI [User-to-Network Interface]: Kullanıcı-Ağ Arabirimi. Fiziksel bağlantı tanımları, veri transferi, tıkanıklık yönetimi ile PVC'lerin (kalıcı sanal devre) yönetimini kapsamaktadır.
Windows'da Herhangi Bir Dosyayı İstediğiniz Programla Açmak?: Bunun için yapmanız gereken şey çok basit. Önce dosyaya mouse'nin sol tuşu ile tıklayıp seçili hale getirin, daha sonra elinizi shift tuşuna basılı tutarak bu sefer sağ tuşla dosyaya tıklayın. açılan menüde Open with... / Birlikte aç...'ı seçerek listeden istediğiniz programı seçebilir ve dosyanızı onunla açabilirsiniz. Yanlız açılan bu pencerede en alttaki “Always use this program to open this type of file” Her zaman bu tip dosyaları bu programla aç seçeneğini seçmemeye dikkat edin.
Wındows'u Çift Tıklayarak Yada Bir Tuşa Basılarak Kapatılması; Masaustunde sag tıklayarak yeni bir kısayol oluşturun. Command Line (Komut Satırı) kısmına "RunDll32.exe user,ExitWindows"yazınız. Daha sonra Next’e tıklayıp kısayola bir isim verin. Finish (Son) secenegini tıkladıgınızda masaustunde yeni bir kısa yol oluşur. Bu kısayola tıkladıgınızda Windows hemen kapanır. Ayrıca bu kısayolu bir tuş ile çalıştırmanızda mumkun. Kısayola sag tuş ile tıklayıp ozellikleri seciniz. Daha sonrada tuş seçimini yapınız. Orneğin bu tuşun "F11" olması durumunda direk "F11" ile bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.
Wındows'un Açılış Logosunu Kaldırma; Windows 95 açılış logosunun görünmesini istemiyorsanız (çünkü arka planda yüklenen sürücüleri kapatır) bunu yapmak mümkün. C:\MSDOS.SYS dosyasını bulun. Üzerine sağ fare tuşu ile tıklayın. Özellikler komutunu çalıştırın. Öznitelikler bölümünde Salt okunur seçeneğinin işaretli olduğunu göreceksiniz. Bu işareti kaldırarak MSDOS.SYS dosyasını üzerinde değişiklik yapılabilir hale getirin: Sonra, Windows 95'in Not Defteri ile MSDOS.SYS dosyasını açın, [Options] bölümünün altında Logo=1 satırı varsa bunu Logo=0 olarak değiştirin; bu satır yoksa Logo=0 satırını kendiniz ekleyin. Dosyayı kaydedin; tekrar salt okunur hale getirmek istiyorsanız tekrar sağ fare ile açılan menüden Özellikler komutunu çalıştırın ve Salt Okunur seçeneğini işaretleyin. Artık Windows 95 açılış logosu görünmeyecek ve ilgili sürücüler yüklendikten sonra doğrudan Windows 95 arabirimi karşınıza gelecek.
Word ve Excel Dosyalarımı Diskete Nasıl Kopyalarım?: Bilgisayarınızda Word, Excel yada daha değişik diğer programlarda oluşturduğumuz dosyalarımızı, diskete kopyalamanın birden fazla yolu vardır. Dosyanız hangi dizinde ise o dizini windows gezgininden yada Bilgisayarım simgesi içinden C'yi tıklayarak o dizini açın. Disketinizi disket sürücüsüne yerleştirin ve dosyanızı sağ tuşla tıklayınız. Açılan pencereden gönder seçeneğinin üzerine gelin ve sağ tarafa açılan pencereden "31/2 DISKET A" seçeneğini tıklayın. Böylece dosyanız diskete kopyalanacak. Yada dosyanızı sağ tuşla tıkladıktanaçılan pencereden kopyala seçeneğini işaretleyin. Daha sonra 31/2 Disket A'yı sağ tuşla tıklayıp açılan pencereden yapıştır seçeneğini tıklayın. Diğer bir yolda Windows gezgininde dosyayı sürükleyip 31/2 Disket A'nın üzerine bırakmakla da dosyanızı diskete kopyalamış olursunuz.
Word: Gerçekten yılın en dikkat çeken yazılımların başında gelen Word 6.0, kullanım kolaylığı ve profesyonel kullanıcılara sunduğu işlevsel özellikleriyle de oldukça beğeni kazandı. Bununla birlikte kısa zamanda çok sayıda kullanıcıya ulaştı. Günümüzde yerini Word 7.0'ye bırakmıştır.
Yan Yana Olmayan Dosyaları Seçme: Bir klasörün içindeki birden fazla dosyayı seçmek istiyorsunuz. Ancak bu dosyalar yan yana değil. Yani klasörün içinde değişik yerlerdeler. Bu durumda yapmanız gereken Ctrl tuşu basılı iken seçmek istediğiniz dosyaların üzerine birer kez tıklamaktır. Eğer dosyalar yan yana ise işiniz daha kolay. Bir tanesini seçtikten sonra Shift tuşunu basılı tutarak klavyenin okları yardımıyla istediğiniz sayıda dosyayı seçebilirsiniz.
Yazıcıya Kısa Yoldan Döküman Göndermek İçin: Herhangi bir programda hazırladığımız dokümanlarımızı kağıda dökmek için hepimizin bildiği klasik yol kullanır. Nedir bu? Öncelikle ilgili programı açıp program içerisinden dokümanı seçerek program içerisine yükleriz. Daha sonra programın Dosya (File), mönüsünden Yazdır (Print) komutuyla dokümanımızı yazdırmak için printere göndeririz. Oysa bu işlemi daha kolay yoldan yapmak mümkün: 1-Başlat mönüsünden Ayarlar'a geçin ve Yazıcılar seçeneğine gelerek farenizle tıklayın. 2-Karşınıza gelen yazıcılar bölümünden kullandığınız yazıcıyı seçip masa üzerine sürükleyip bırakın. 3-Kısa yol oluşturayım mı? sorusuna evet dediğiniz zaman masa üstünde kısa yol yazıcı simgesi oluşacaktır. Artık yazıcıya veya kurulu faksınıza bir doküman göndermek istediğinizde yapmanız gereken sadece ilgili doküman simgesini masa üstünüzdeki yazıcı simgesinin üzerine sürükleyip bırakmak.
ZIP–RAR–ACE Sıkıştırma Formatlarının Karşılaştırması: Yazının başlarında da belirttiğimiz gibi, Internet üzerinde dosya transfer ederken veya dosyalarımızı başkalarıyla paylaşacağımız zaman, karşı taraf sorun yaşamaması için, ZIP sıkıştırma formatını seçeriz. Diğer formatları açabilen programlar pek de yaygın değil. Ama yine de diğer formatları kullanmada ısrar ederseniz, oluşacak dosya boyutundan birazcık fedakarlık ederek, kendiliğinden açılma özelliğine sahip sıkıştırılmış dosyalar elde edebilmeniz de mümkün. Ama kendi arşivlerinizi yedeklemek istediğinizde, sizler için en uygun olan programı seçmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Ne de olsa, oluşturacağınız sıkıştırılmış dosyaları tanıyacak programlar sizin elinizin altında bulunacaktır. Şimdi, sizlere esas göstermek istediğimiz, bu üç sıkıştırma formatının dosya sıkıştırma da ne kadar başarılı olduğu. Her sıkıştırma formatının ne kadar başarılı olduğunu görmek amacıyla, WAV, JPEG ve DOC gibi, günlük hayatımızda en çok kullanılan dosya tiplerini kullandık. ZIP formatında dosya sıkıştırmak için Winzip www.winzip.com , RAR formatında dosya sıkıştırmak için WinRAR www.winrar.com , ACE formatında dosya sıkıştırmak için ise WinACE www.winace.com programlarını kullandık. Bu programlar, belli bir kullanım periyodundan sonra satın alınmalı. ZIP, RAR ve ACE formatını tanıyan beleş yazılımlar tabii ki bulunuyor ama bunları her yerde bulmak çok çok zor. Bu formatları tanıyan programların “Win” versiyonlarının kullanımı çok çok rahat ve DOS altında olduğu gibi komut yazmak zorunda değilsiniz. Toplam 506 MB WAV Dosyası: Format: ZIP, Sıkıştırılmış Dosya Boyutu: 452 MB, Format: RAR, Sıkıştırılmış Dosya Boyutu: 450 MB – Normal, Format: RAR, Sıkıştırılmış Dosya Boyutu: 308 MB - Multimedia On, Format: ACE, Sıkıştırılmış Dosya Boyutu: 305 MB MB. Toplam 18 WAV dosyasında oluşan ve toplam boyutları 506 MB olan bu dosyaları sıkıştırdığımızda, ACE sıkıştırma formatının daha önce bahsettiğimiz gibi daha başarılı olduğunu görüyoruz. WinRAR programı ile RAR formatında sıkıştırma yaparken, değişik özellikler var. Mesela, Multimedia özelliğini açarak sıkıştırma yaparsanız, normal modda sıkıştırılmış RAR dosyasından çok daha az yer kaplıyor. Toplam 6.53 MB JPEG Formatında Resim: Format: ZIP, Sıkıştırılmış Dosyanın Boyutu: 6.48 MB, Format: RAR, Sıkıştırılmış Dosyanın Boyutu: 6.49 MB, Format: ACE, Sıkıştırılmış Dosyanın Boyutu: 6.40 MB. JPEG dosyalar ile sıkıştırma olayını denemek aslında biraz mantıksız. Zira, JPEG formatı zaten sıkıştırılmış bir format. Dolayısı ile, JPEG resimlerde bir sıkıştırma yapacağınızda, elde edeceğiniz yer kazancı o kadar da fazla değil. Mesela, bu dediklerimiz MP3 dosyaları için de geçerli olur. Zaten, MP3 formatı, 1/20 oranında bir sıkıştırma oranına sahip. Toplam 1.15 MB DOC Dosyaları: Format: ZIP, Sıkıştırılmış Dosya Boyutu: 276 KB, Format: RAR, Sıkıştırılmış Dosya Boyutu: 267 KB, Format: ACE, Sıkıştırılmış Dosya Boyutu: 206 KB. Yaklaşık 25 Word dokümanından oluşan dosyalar ile yaptığımız sıkıştırma denemelerinde, ACE formatı yine bir adım önde gözüküyor. Sonuçlar: ACE sıkıştırma formatı, Zıp ve RAR sıkıştırma formatına nazaran bir adım önde gözüküyor. Fakat ACE formatının bu kadar iyi sonuçlar verebilmesine rağmen, Zıp sıkıştırma formatının halen daha yaygın olduğu gerçeğini de bilmek lazım. ACE ve RAR sıkıştırma formatlarını kullanan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, ACE ve RAR sıkıştırma formatlarını kendi sisteminiz içinde kullanmanız daha mantıklı. Dosya alışverişinde bulunmak istiyorsanız bile Zıp sıkıştırma formatını kullanmanız şart. WinACE ve WinRAR programları, yarattıkları dosyaları kendiliğinden açılabilir hale getirebiliyor. Bu sayede, örneğin, ACE formatında sıkıştırmış olduğunuz dosyaya kendiliğinden açılabilme özelliğini kazandırarak, dosyayı gönderdiğiniz kişi bu dosyayı açmak için hiçbir ek programa ihtiyaç duymayacaktır. Bunların yanı sıra, WinACE programı sadece ACE formatında dosya sıkıştırıp açmıyor. ZIP, RAR, LHA, CAB, TAR, Gzip gibi diğer sıkıştırma formatına sahip dosyaları tanıyabiliyor ve bu formatlarda dosyalara oluşturabiliyor. Yani, all-in-one bir çözüm. Sözün özü, WinACE programını çekip bir kullanın. Hoşlanacaksınız. WinZIP: http://www.winzip.com, WinRAR: http://www.winrar.com, WinACE: http://www.winace.com.

[Bu bir geçici deneme ve derleme çalışmasıdır. Amaç Dünyada ve Türkiye’de Bilgisayar ve İnterrnet’i ilgilendiren Donanım, Yazılım, İşletim Sistemleri [OSs], Ofis Programları [Office Programs], Programlar, Uygulama Programları [Aps], Programalrda Gedikler ve Giderme Yolları [Holes & Patching], Programları Bireyselleştirme [Customizing], Kötü Kodlamalar [Malicious Codings], Virüsler [Viruses], Uzaktan Denetim Programları [RADs], Anti Virüs Programları [AVPs], Ateş Duvarları [Fire-Walls], Ağlar [Nets], Yerel Ağlar [Local Nets], Çevirmeli Bağlantılar [Dial-Up Connections], DNSL’ler, Web Sayfaları [Web Pages], Bireysel Web Sayfaları [Free Web Pages], Web Sayfası Yazan Programlar [Web Pages Programs], Oyun Programları [Games], Eşzamanlı İletişim Programları [Instant Messaging Programs], Grafik ve Resim İşleme Programları [Graphics & Picture Processing Programs], Porno ve Benzeri Zararlı Yayınlar [Pornograpihcs & Other Similiar Web Pages], Porno Siteler’den Korunma Yolları [Babay-Sitter Progs], Email Sunucuları [Email Servers], Email Hesapları [Email Accounts] ve Sanay Yaşam’da gelişen ve gelişmekte olan olaylara ait her tür bilgilerin az yada çok bir arada toplanmasını ve kısa bilgiler elde edilmesini sağlamaktır. Çalışma sürekli güncellenmeketedir. Bu ilk çalışma zaman zaman güncellenmiş biçimle yer değiştirecektir.].

© Copyright Hakkı Erkan Kiraz’a Aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Aktarılan özgün yazıların CopyRight hakları yazarlarına aittir. Bu derleme çalışması ancak kaleme alanın izni alınarak tekrar yayınlanabilir yada dağıtılabilir. © Copyrighted to Erkan Kiraz. All Rights Reserved. CopyRights & all other Rights of fully or partly genuine articles inserted in this essay, are completely and untegratedly belong to their authers’ permission. This essay may be re-copied or re-distributed only with prior consent of its Author. Edited By Erkan Kiraz erkankiraz@yahoo.com on 13.04.05.

27 Comments:

At 7:03 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

you will like [URL=http://www.spyder--jackets--outlet.com/]spyder jackets on sale[/URL] for gift FsCapeDR [URL=http://www.spyder--jackets--outlet.com/ ] http://www.spyder--jackets--outlet.com/ [/URL]

 
At 11:40 ÖS, Anonymous Adsız said...

kredyt samochodowy dla firm
pożyczki pozabankowe kielce
pożyczka bez bik
kredyty bez zaświadczeń o zarobkach bez bik
szybkie kredyty dla zadłużonych
kredyty chwilówki bez zaświadczeń
kredyty bez zaświadczeń o dochodach

 
At 9:10 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

That translated as eating french fries or some other type of comfort food. Alcohol Detoxification could be the withdrawal stage of stopping alcohol phen375 the women in the apple and pear supplements were found to possess a greater decrease in blood sugar levels as well as greater weight reduction than those supplemented with oat cookies. You may want to lose seven pounds in a very week, however, you'd need to virtually starve yourself to complete this as well as then you definitely probably wouldn't keep the extra weight off. Work On Your Health Friend the sole strategy to help make your face good is to operate on your own health because by doing this you'll have full control of your health and which will keep your face well and clean http://www.phen375factsheet.com we all wish to possess a charming and healthy body; a slim person is all that people all love for. Because with their restrictive nature, most people regain the best way back as soon as they are going off the diet [url=http://www.phen375factsheet.com/]phen375[/url] we can shock our society by winning this weight-loss battle once and then for all.

 
At 5:56 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am going through
troubles with your RSS. I don't understand the reason why I can't join it.
Is there anybody having the same RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond?

Thanx!!

Here is my page :: radio sender

 
At 8:55 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Great post. Ӏ uѕеd tο be checkіng constantly thiѕ blog аnd I аm impгеssed!
Vеrу usеful іnfo particularly the last section :) I dеal ωith such infoгmation much.

I uѕed to bе lοoking foг this ceгtаin
info for a very long tіme. Тhank you аnd beѕt of
luck.

Also visit my web-ѕite; videos von youtube downloaden

 
At 10:15 ÖS, Anonymous Adsız said...

A person necessarily lend a hand to make critically
posts I'd state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the analysis you made to make this particular publish incredible. Great job!

Have a look at my site ... internetradio

 
At 1:20 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

5. B) SEO basics - Image 2: Select-'English' and 'All Countries and Territories'.

Search engine marketing (SEM) is an essential a part of any
site promotion strategy. This can be a great tool when selling products online, as
a website can be designed to offer either luxury or
bargain-oriented goods, based on traffic analysis. Organic SEO uses valid and safe techniques to rank your
site for its keyword. Enough said. The tips are as follows:-.
The thing that needs to be emphasized is to create text of your website in such a
way that the algorithms find them easily. Online research is required
to determine the packages and SEO Company. This helps auto dealership websites rank higher in
the search engines results and get more traffic to the website.
The final way that you can use your Deviant - ART profile for SEO purposes is by being an active
member of the community ' watch the work of others (especially if they are related to your business), encourage others to watch your work, comment on work, list other users as your friends. He has also mentioned each and every seo service. The SEO agencies must take care of the fact that the traffic is getting converted to potential customers. An SEO strategy should combine a number of elements that work together to get results for you. Know how to get better rank. A well-formed internal linking structure and good sitemap can ensure all pages of a website being indexed by a search engine. The World Wide Web is an incredible source of customers and potential revenue for all types of businesses and companies in all niches. Keep in mind that Google doesn’t really like page rank manipulation, even if it’s internally on your site or externally by backlink spamming. What is the magic formula. November 2012.

Also visit my web site - Straightforward Systems In seo In The USA - stud.fh-wedel.de

 
At 1:21 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

5. If the executives promise high traffic then understand you are talking with a non-SEO person.
You can then take a hard look at the companies that come up for that particular keyword.
SEO (search engine optimization) and keyword density are terms
that scare many a writer who want to write for the internet.
Thus, in minimum cost, you get an opportunity to increase your site ranking on Search Engine Result Page (SERP).
Search engines are getting smarter at detecting sites that are spamming keywords or
made solely for the purpose of advertising. Identify
your niche audience and be an active member on the forums and
blogs. There are many tools online to help you research relevant keywords,
such as the Google Adwords Keyword Tool. The title is supposed to explain the
article, and the title is what your readers see
when they search for content. What are the advantages of article submission.
Thus, if your charges are overly cheap, this might cause doubts and worries
from their mines regarding the quality of the service they get.
), watching movie trailers or other people's funny animal videos. Effective SEO techniques for Bloggers aren't any different.
Regardless of whether you like it, love it, or hate it, social
media has become a major player in the SEO world, and it is a costly mistake to ignore it.
This is where your innovative SEO marketing techniques
can achieve a high search ranking for your budget motel whenever a user is specifically searching for a motel at your location.
It has been designed especially for business purposes and
it holds biggest importance for your B2B
online marketing strategy. The World Wide Web is an incredible source of customers
and potential revenue for all types of businesses and companies in all niches.
However with passing time the complexity in this
field has increased and performing an SEO task is
not a simple thing to do. The website serves as a way for customers to find the business and be able to see what
services are offered. com is one of the premier portals on the World Wide Web which has been
formulated with the intention of providing SEO Hosting options for webmasters around the world who
seek a way to ensure that their websites reach the top ranks of all major search engines.


Also visit my blog - click through the following post

 
At 4:28 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

I visited many web pages however the audio quality for audio songs present at this web site is genuinely excellent.


Look at my web blog visit the following webpage

 
At 7:46 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Pretty element of cоntent. I simplу stumblеd uρon youг blοg and in accеssiοn capitаl to aѕsert that I get actuаllу loved aсcount уour weblog poѕts.
Anуway I'll be subscribing in your augment or even I fulfillment you get entry to persistently rapidly.

my blog :: just click the up coming site
Also see my site :: click the next website

 
At 10:09 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Welcher Sinn von Arcade-Spielen erscheint, Geld einzunehmen.
If they throw a big pre-flop raise and look at this
way, is quite clear, in the last hour flop
continuation bet (cbets) 3 then. If one was among the
persons who have been bitten newly with the Bingo Club, one will require to be informed about the following facts regarding the ideal features of Bingo online sites.


My website; www.garyreckard.com

 
At 7:41 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

But the the main thing is a lot of your personal data is out there whether it's health information, bank card details or even as the Albuquerque mishap shows courtroom files. So even at young ages and relatively low levels of the sport, goalies will have their helmets designed with various colors, prints and patterns, shapes or designs, and more. ' The Rooneys are
a great family who turned a football franchise into a traveling nation
full of fans across the United States. Fun the first time, but just not enjoyable after numerous journeys.

Of course, the layout of the apps is completely customisable,
so you can place your most commonly used apps and widgets
within easy reach, so they can be instantly accessed after unlocking the screen.
IMPORTANT NOTE: When shopping for a sound card, make sure you do not accidentally purcahse one
that is "Low Profile. We relate to it like it's the truth. In an effort to counter the lack of support from Microsoft, an SVG plug-in for Internet Explorer was developed and supported by Adobe. The players have to buy the weapons to use from the available shops and weapon stores. There is a rarely discussed addiction that can be as enslaving as drugs and as devastating to self-respect, self-confidence and healthy functioning as alcoholism.

Also visit my page ... keys kaufen

 
At 1:32 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Eхcellеnt article! Wе аrе
lіnking to this grеat article оn our website.

Keеp up thе good writіng.

Feel free tο visit my ρage; russisches Radio

 
At 7:33 ÖS, Anonymous Adsız said...

Spot on with this write-up, I seriously believe that this amazing site needs a great deal more attention.
I'll probably be back again to read more, thanks for the info!

Feel free to visit my web site: http://waldpirogur.posterous.com/man-doesnt-have-to-go-to-africa-to-find-peopl

 
At 2:29 ÖS, Anonymous Adsız said...

Excellent, what a web site it is! This webpage provides helpful facts to us, keep it up.


Stop by my web-site - pożyczka pod zastaw nieruchomości
My webpage: kredyty pod zastaw domu

 
At 3:17 ÖS, Anonymous Adsız said...

аlwaуs і used to гeaԁ smaller articlеs or reviеws that alsο cleаr theіr motive,
аnԁ that is also haρpenіng with thіѕ pаragraрh
which Ι am гeadіng now.

Here is my wеb page :: symulacja pożyczki ing
My site > pożyczki chwilówki turek

 
At 9:31 ÖS, Anonymous Adsız said...

For some people, renting those games was another
option, which yet again burns a hole in their pocket.
Each program will have a box with a checkmark, find the programs you'd like to uninstall and uncheck that box. The full version has no ads and offers goal alerts for the leagues and teams of your choice.

Feel free to surf to my page - myvideo downloader
my webpage - youtube converter

 
At 3:47 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Each listing includes the skills taught and the suggested age for the activity.
You will eventually run into the Download Location menu with two options:
Wii System Menu and SD Card. The reason for this rather strange feature
is that, as described above, apps in the Android Market are listed as they are
submitted, without any testing.

my web site; youtube downloader online
Also see my website - intexonline.org

 
At 8:59 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

I realize that there is not a ton of variety in this list,
since Rogue and i - Net - Hack are essentially the same and
Sorcerer #1 and #2 are more overtly the same. You will eventually run into the Download Location menu with two
options: Wii System Menu and SD Card. A Twitter app for Zune has been created and is now available for download
through Microsoft's Marketplace.

Here is my weblog; youtube videos downloaden

 
At 12:41 ÖS, Anonymous Adsız said...

We hit it off from the very beginning and have
been together ever since, with no signs of our love and passion for video games ever fading.
Does he have certain appointed times when he is expected to be on-line with the team.
Games such as Bugsby the Reading System, The Tag Reader, Hot Dots Reading Comprehension Kits and 20Q are a few
of the many games available that serve this purpose.


Feel free to surf to my weblog; kostenlos spielen

 
At 11:42 ÖS, Anonymous Adsız said...

Τhe fаct that Toуota сhοsе to upgraԁе the exterior stylіng, inteгіor qualіty and interior roomineѕs of thе rеԁesignеԁ 2012 Υаriѕ hatсhbаck rather than upgrading thе
poweгtraіn says a lоt аbout hoω Toyota ѵiewѕ the nееdѕ of small car buуeгs.

Αnοthеr thing yοu'll need is some strength to endure, because there's a
gοod сhаnсe уou'll be your own producer for the show or perhaps the best producer the show has. This not only allows listeners to listen to their favorite MP3 files along with their SIRIUS radio; it also lets them digitally record their favorite radio songs for instant playback.

my homepage: myvideo downloader
Also see my web site :: internet radio

 
At 3:03 ÖS, Anonymous Adsız said...

Therefore, the characters must sell animal skins in order to get money for buying the weapons.

There is an opportunity for parents to offset the teacher:
pupil ratio through practice at home. Official
Picture of President Reagan by the Executive Office of the Presidency used under Public
Domain. With an average annual fee of 10,000 pounds, representing between 25% - 36% of professional incomes
this has risen assiduously by 41% in the last five years. Do you really want to see the hard-earned money of you and your spouse end up in the bank account of a lawyer who doesn't even know you. IMPORTANT NOTE: When shopping for a sound card, make sure you do not accidentally purcahse one that is "Low Profile. Talcahuano. In an effort to counter the lack of support from Microsoft, an SVG plug-in for Internet Explorer was developed and supported by Adobe. Vision for Space Exploration Cover by NASA used under Public Domain. We have witnessed this first hand in this business.

Take a look at my website: School Library System - TST BOCES: Personal profile: Delores Canady

 
At 4:39 ÖS, Anonymous Adsız said...

get cheap tBcKhQEJ [URL=http://www.hermes-birkinprice.weebly.com/]hermes birkin price[/URL] at my estore LEOMcqcH [URL=http://www.hermes-birkinprice.weebly.com/ ] http://www.hermes-birkinprice.weebly.com/ [/URL]

 
At 1:49 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

A huge solar flare caused a loss of nearly 10,
000 mw which accounted for almost half of the load being carried by Hydo-Quebec.
Thus, these are NOT all-time "global warming" records, just ones in an historical weather context.

Geomagnetic storms are caused by a solar wind shock
that impacts the magnetic field.

my weblog reputation kaufen

 
At 2:56 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Aside from being hypoallergenic, this oil has the ability to stimulate the skin and repair damage.
Sometimes, items come premixed but still have less packaging.
It is because sponges have tough exteriors that taste bad with a
network of indigestible and irritating spicules which are made up of silica or calcium.


My website ... www.portalrockpress.com.br

 
At 6:50 ÖS, Anonymous Adsız said...

Υοur report οffers confirmed necessаry tо uѕ.
Ӏt’s rеally helpful and уou're simply certainly quite experienced of this type. You have got opened our eyes to numerous thoughts about this particular topic using interesting and solid content.

Here is my website viagra

 
At 7:35 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going
to convey her.

Also visit my webpage; kredyty hipoteczne bez bik forum

 

Yorum Gönder

<< Home