Erkan Kiraz's Memoires

Pazartesi, Ağustos 01, 2005

Derinceli Yörükler

Harika bir kahvaltı masası hazırlamış Hanife. Kaşar, Beyaz Peynir, Çilek Reçeli, Patates Kızartması ve Omlet. Yanına kızartılmış ekmek. Çayı fincanıma koymuş ve gelip beni uyandırmış. Uyanıp saat baktım. Saat 10:30’u gösteriyordu. Hızla kalkıp elimi yüzümü yıkadım. Günlük gazeteler var mı diye sordum! Bu kadarı da olmaz denir yani! Ama gazete okumadan yemeğin tadı çıkar mı? Ne yapalım gazete alacak kişi yok. Gazeteleri daha sonra alırız dedim. Hanife, Bakkal Ekrem’e gidip gereksinimi olan bazı şeyler alacaktı. Gittiğinde gazeteleri de alırısın diye rica ettim.

Kahvaltının ortasında Aybüke Beren uyanıp yanımıza geldi. Uyuşuk durumdaydı. Elini yüzünü yıkayıp gel. Bana da mis gibi kokan kızını öpsün dedim. Geldiğinde mis gibi elma konuyordu kızım. Abla Bengisu öğleye doğru geldi karşı komşudan. Kahvaltıdan sonra gazetelere göz atmaya başladım. Özgür Kocaeli Gazetesi’nin ekinde Atilla Orak İzmit Kirazı’nı konu etmişti. Eski zamanlarda 1936’larda özellikle Yarımca’da yetişen kirazın öyküsüydü. Birkaç eski resim ve kaybolup giden ünlü Yarımca Kirazı’nın geçmiş öyküsü.

Bugün yapılacak olan Derince Yörük Şenliği’ne dair bir ayrıntı yoktu. Hürriyet Gazetesi eklerinde ve gazetenin kendisinde ilgimi çeken yeniliklere [haberlere] göz attım. Özgür Kocaeli Gazetesi’nde Ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylar, yaşananlar, bireyler ve yerler. Uyuşturucu operasyonunda bir polis memuru tutuklanmış. Altınova’da dev bir yatırım başlatılacakmış. Paralı bir haber kokan “Süper Evlere müthiş ilgi” başlığı. Yeniköy’e Alman Hipermarketi gelecekmiş. Dernek haberleri, dükkan açılışları, geceler, mezuniyetler ve benzeri yerel haberleri. Hürriyet İnsan Kaynakları [İK] ekinde bilançoda görünmeyen maliyetlerden işyeri hayaletleri başlığında; belirsiz görev tanımları, tek adama sevdasındaki yöneticiler, performans ve ücret dengesizliği, İşyerindeki zorbalık [mobbing], aşırı iş yükü ve bürokrasi, sağlıksız çalışma koşulları, yetkin olmayan yöneticiler, sağlıksız ve gereksiz bilgi akışı, köyü yapı yönetimi gibi konulardan söz ediliyordu.

Tim Bright adlı İngiliz yönetici ise kafayı yemiş olmalıydı. Türkiye’de otobüse binen yönetici görmedim diye şaşkın şakın bir şeyler söylemiş. Türkiye’de yöneticilerin yüzyılda dünyaya nadir gelen değerler olduğunu anlayamamış adam! Türkiye’de bir kez yönetici oldun mu yaşam sana bedavadır konusunu atlamış olmalı. Şirketi ister kötü ister iyi yönet. Kazancın garantilidir. İşler kötüye giderse kesinlikle ve nasılsa çalışanlara çıkartılacaktır fatura. Asla kabul göremeyecek konulardan söz etmiş adam. Neymiş Türkiye’de yabancı danışman hastalığı varmış. Bizim hastalıklarımız sıralanmaya başlansa sayfalar yetmez.

Orhan Gençoğlu ve Turhan Gençoğlu babalarından gizli kurdukları şirket Penguin’le ihracat şampiyonu olmuşlar. İlkin sunta, çocuk bezi ve kibrit fabrikası kurma girişimlerinde bulunmuşlar. Babaları hep engellemiş kendilerini.

AB-Türkiye Karma Parlamento eşbaşkanı Joost Lagendijk KKTC’ye verdiğimiz sözü tutmalıyız demiş. Herkes bir şey diyor da bir şey olmuyor. RTE ile Deniz Baykal fotoğraf savaşına başlamışlar. Vicdani retçi için Orduevi’nde protesto yapılmış. Lanetli Otzi yerine gömülsün isteniyormuş. Konya’da deprem olmuş. LPG tüpü bir aileyi zehirlemiş. Aileden 4 kişi yaşamını yitirmiş. Kemal Unakıtan oğlunun vergisinin mahrem olduğunu bunun neden yazıldığını sormuş gazetecilere! Balıkesir’in vergi rekortmeni “Altın Adam” A.Sırrı Yırcalı vefat etmiş. Fransa’da bugün yapılacak Avrupa Anayasası Referandumu’nda “Hayırcılar” önde gidiyormuş.%20 kararsız varmış. Kars Sarıkamış yakınlarında bir otobüs Aras Nehri’ne uçmuş. İçinde 49 Azeri vatandaşı varmış.

AKP Balıkesir milletvekili Turhan Çömez, 9 Haziran 2005 günü Ermenistan’a 3 günlük gayri resmi bir ziyaret yapacakmış [!]. AKP Hükümeti kime diyet borcu karşılığı Anayasasında Türkiye’den toprak talebi olan ve Azerbaycan’ın 7 bölgesinde işgal askeri bulunduran Ermenistan’a yaklaşmaya çalışıyor olabilir [!].

Gazetelere göz attıktan sonra bilgisayarın başına geçip dünden kalan yazılarımı tamamlamaya başladım. Yazılara dalıp gittim. Saatler geçti. Saat oldu 14:00 filan. Ablam Heyecan Kiraz’a telefon edip Derince Yörükler Mahallesi’nde [Fatih Sultan Mahallesi] her yıl geleneksel hale gelen Yörük Şenlikleri’ne gidecektim. Şenliklere yurdun çeşitleri yerlerinden ve kentlerinden Yörükler geliyormuş. Yörük giysileri içinde danslar, oyunlar ve gösteriler yapılıyormuş. Kurulan Kıl Çadırlar’da ziyafetler veriliyormuş.

Derince’nin şimdiki Fatih Sultan Mahallesi içinde kalan ve Derince Belediyesi Çenesuyu Tesisleri’nin hemen doğu sırtlarında yer alan sokağın iki yakasında Derince’nin ilk ve sonradan yerleşik biçime dönen Yörükleri yaşamaktadır. Bu kesimde hala birkaç tanesi ayakta olan Kerpiçten tek katlı konutlar Derinceli Yörükler’in yerleşik düzene geçtikleri zamanlarda yapılmıştır. Çocukluğumda rahmetli babam Mehmet Kiraz’la gittiğimiz Fizan’da bir köşeydi bu mahalle. Oralara dek gittiğimizde babam kendinden birileriyle olmaktan zevk duyardı. Kendisini Bilecikli Yörükler’den sayar ve atalarının anılarını yaşatmak için her yıl Bilecik Söğüt’te yapılan Yörük Şenlikleri’nden söz ederdi. Bir gün seninle birlikte gideceğiz o şenliklere derdi.

Çalan cep telefonumu Bengisu açtı. Birisi arıyordu. Telefonu getirip bana verdi. Arayan Sedat Keskin’di. Derinceli Lazlar’dan Sedat Keskin. İlkin tanıyamadım. Foto Palet Hilmi Keskin’in kardeşi Sedat Keskin deyince anladım. Şimdi yanıma Metin Sandalcı geldi. O geldiğinde Derince Gazetesi’ndeki yazını okuyordum. Çok duygulanmıştım. Seni arayalım dedik. Geçen haftaki yazında Derince’deki fotoğrafçılardan söz ediyordun ama ağabeyim Hilmi Keskin’in Stüdyo Palet’inden söz etmemişsin. Derinceli sen ben yaşlardaki her kişinin resminin altında Stüdyo Palet yazar diyordu. Haklıydı. Yazıda Hilmi Keskin’e çok yer ayırmıştım ama bir terslik olmalıydı. Baskıya girince kesilmiş olabilir dedim.

Şimdi siz neredesiniz? Geleyim yanınıza. Hem değişiklik olur dedim. Derince Yeni Limanyolu’ndaki Petrol Ofisi [1] yapısında yedek parça işi yapan dükkanları vardı. Oradaymışlar. Ablam Heyecan Kiraz’a telefon edip adresi verdim. Orada buluşalım dedim. Oradan da Yörük Mahallesi’ne gideriz. Şansımız varsa Derinceli Yörüklerin Şenliği’ne gideriz dedim. Hanife geç kalma. Akşama Kentsa Sitesi’ndeki evimize gideceğiz. Usta bodrum katının alçı sıva işini ne yaptı ona bakmamız gerek. üst kat komşumuzla görüşüp WC’lerindeki su sızıntısının giderilmesi için hangi gün ayırabileceklerini görüşmemiz lazım dedi. Tamam geç olmadan geri döneceğim dedim. Fotoğraf makinesini alıp evden çıktım. İsmetpaşa Stadyumu’nda SP’sinin gövde gösterisine dönüşen Anadolu Gençlik’in düzenlediği Fetih Şenlikleri’nin ikinci günüydü. Her yer otobüs, araç. Tesettürlü kalabalık. Farklı giysilerde bir sürü insan. İktidarda AKP. SP’li “Hocalar””ın “Öğrencileri”.

Çenesuyu trafik ışıklarından D-100’e çıktım. Şimdi Derince’nin güney tarafına geçeceğim. Yeni Limanyolu’nda yan yana üç benzin istasyonu var. Ben en batıda yer alan Petrol Ofisi dağıtıcısına gideceğim. Derince Güney tarafa üç geçiş var. Yeni Limanyolu, Eski Limanyolu ve Pirireis İlköğretim Okulu hizalarından. Eski ve Yeni Limanyolu ışıkları Derince’nin kuzey tarafına geçiş vermiyor. Bu ne demek Derince’nin Güney tarafının tümden ölmesi. Zaten D-100’ün ikilenmesi sonrası Güney Derince’de yaşam yavaş yavaş öldü.

D-100’ün yan taraflarında kendisine koşut yan yollar yok. Var olanlar da sonradan bir biçimde yapılan kargacık burgacık yollar. Türkiye’de yıllardır belediyeler var. Peki belediyeler ne işe yarar? Toplumun ilerlemesi, çağdaş yaşam düzeyini yakalaması için ne yapmışlardır? Gerçekten hep sorarım “Belediyeler ne işe yarar!” Işıklardan güney tarafa geçtim. İlk benzin istasyonundan diğerine ondan en baştakine geçtim. D-100 kıyısına yan yana TIR’lar park etmiş. Geçilecek yolları kamyonlar kapatmış. Ben de bir arıza var. Sivrilik var. Cennet vatanımın bu tür dolambaçlı işleri herkese mutluluk verip kimseleri rahatsız etmezken, bana ne oluyor anlamıyorum! Sana ne be evladım. Geç git. Yanlışmış, doğruymuş, varmış yokmuş. Ne takarsın ki kafana! Herkesin istediğini yapabildiği bu cennet vatanda kim ne istiyor ki daha başka!

Arabamı uygun bir yere park edip oto aksesuarı satan dükkanına girdim. Dükkan oldukça büyük bir dükkan. Sedat Keskin [2] oğullarıyla birlikte yürütüyor işi. Kendisi ise dur durak bilmiyor. Dükkana girdim ama ortalıkta Ne Metin Sandalcı ne de Sedat Keskin var. Dükkanın önünde bir araçla uğraşıyorlardı. İçeri girdik. Yuvarlak masa. Muhabbetimize daha sonra belediyeden emekli merhum Sedat Keskin’in oğulları Murat Keskin [34] [3] ve Ahmet Keskin [35] [4] ile ablam Heyecan Keskin de katılacaktı bir süre sonra.

Derince Express Gazetesi’nde geçen hafta “Derince’de Fotoğrafçılar”, bu hafta ise “İçimizden Birisi Muzaffer Sandalcı” yazıları yayınlanmış. Gelecek hafta da “Derince’de Sağlık Hizmetleri” yazım yayınlanır sanırım. Konuşmalar hep Derince’nin eskilerine aitti. Sedat Keskin ile bir iki kez denemiştik ama olmamıştı. Bir araya gelebilirsek Derince Kaşkaldere ile Deniz Mahallesi Karakol çevresinin geçmişini konuşacaktık. Ayrıntılara girip yer, zaman ve birey bilgilerini kaydedecektim.

İlerleyen zamanlarda Derinceli Tatarları, Lazları, Gürcüleri, Çankırılıları, Manavları, Abaza & Çerkezleri, Yörükleri, Romanya Türkmen Göçmenlerini, Romanya Göçmenlerini, Bulgaristan Göçmenlerini ve en son Doğudan gelenleri anlatacaktım. Bunlardan bir kısmına ait verileri ve bilgileri derlemiştim ama biraz daha ayrıntı gerekiyordu. Metin Sandalcı’ya Lazlar ile ilgili bilgileri de senden alırım dedim. Sandalcı’lar Rize’liydiler, keskinler ise Giresun’lu. Ama büyük dedeleri gelmişti neredeyse Karadeniz’den İzmit çevresine. Konu konuyu açtı. Zaman ilerledi. Yörük Şenliği’ni yakalama şansımız yitmek üzereydi. Kalkmak için izin istedik. Yörük Şenliği’nin nerede düzenlendiğini de bilmiyorduk. Gözü kapalı, ezbere Eski Yörük Mahallesi’ne gidecek orada arayıp soracaktık.

Güney Derince’den Kuzey Yaka’ya geçmek olanaksız. Benzin istasyonundan İzmit yönüne gidip ışıklardan güneye dönmem gerekiyor. Burada yer alan ara sokakla Makasbaşı denilen kesimden Mektep Sokak’a, oradan da Eski Çarşı’ya. Eski Çarşı’dan ara sokaklarla Eski Limanyolu’na gitmeliyim. Allahım bu ne güzel bir hizmet. Sen iş bilir, ufku geniş belediye yöneticilerinden bizi mahrum etme. Bize böylesine güzel labirent usulü nice yerleşim yerleri yapma fedakarlıklarını gösterecek, yüzyılda bir dünyaya ancak gelen uzak görüşlü nice belediye yöneticileri, mühendisleri ve plancıları nasip eyle! Şimdi Eski Limanyolu D-100 ışıklarına eriştim. Buradan İstanbul yönüne döndüm ve Pirireis İlköğretim Okulu ışıklarını geçtikten sonra ara yolla 44 Evler karşısındaki yan yola gireceğim.

Buradan Çavdar Caddesi, Sopalı Çiftliği’ni dümdüz geçip otoyol üsütnden geçen köprüyle Yenikent’e erişeceğim. Kuzeye doğru ilerleyen yolun sağında yani doğusunda kalan vadi Çenedere Vadisi. Otoyolun kuzey kesimi ta Derince Belediyesi Çenesuyu Dolum Tesisleri önlerine dek yeşil alan olarak ayrıldı. Vadi içi çamlarla ağaçlandırıldı. Kuzey yamaçları park ve piknik alanı olarak düzenlendi. Yenikent’in doğu tepeleri Fatih Sultan Mahallesi. Çocukluğumda Kaynak tabir edilen bölgenin daha kuzey tarafında Lazlar Mahallesi vardı. En kuzey uçta ise yarı yerleşik Yörüklerin mahallesi.

Derince belediye olunca yeni alanlara, mahallelere, sokak ve caddelere hep Osmanlı sultanlarının ve önemli kişilerin adları verildi (!). Bakış açısı. Geçmişini yad etme! Hürmet duygusu! Kimilerine yerinde ve uygun bir karar gelebilir bu. Ama ben ve benim gibi düşünenlere göre “Yaşanan geçmişi silme kararlılığı” bu. Derince’ye ruh, kimlik ve biçim verenlerin geçmişini havuç söker gibi alıp bir köşeye atma kararlılığı yapılan. Geri döndürülemez bir uygulama! Sopalı Çiftliği’nin otoyol üstüne Yenikent dediler. Herkes bilir ki bu kesim tümden Sopalı Çiftliği’ydi. Kaynak, Lazlar Mahallesi ve Yörükler Mahallesi. Önemsenmedi. Yerine Fatih Sultan Mahallesi denildi! Buraya ruh veren Fatih Sultan değildi ki! Buraya ilk biçim verenler Lazlar ve Yörükler. Bu şuna benziyor; bazı işgüzarlar Çenesuyu’nun adını değiştirip Atasuyu yapmalar. Durumu öğrenen Mustafa Kemal, “Siz ne yaptığınızın ayrımında mısınız!” diye çıkışır. Çocukluk ve gençliğimin geçtiği şimdilerde Yavuz Sultan Selim Mahallesi denilen yerin adları vardı; İlki Topçular. İkincisi Tarla ve tüm Derinceliler’in bildiği Yanıklı Çöplük. Geçmişle şimdinin bir bağı var mı!

Vadideki çamlık alan araçlar ve insanlarla dolu. Dere boğazı yollarla bezenmemiş. Var olan yollar patikaydı. Toprak yol. Ama insanlar daha gerilere gitmek için kullanmışlar yolları. Her ağacın altından dumanlar çıkıyordu. Çenedere vadisi içinden geçen bağlantı yolu ile Fatih Sultan Mahallesi’ne tırmanan iki yolun sağında park ettim. Vadiyi, Çenesuyu Dolum Tesislerini ve Yörükler Mahallesi’nin en güney ucunda kalan bir iki Kerpiç Yörük Konutu’nun görüntüledim. Yenikent’ten gelen yol vadi içinde ikiye ayrılıyor. Birisi tesise giderken diğeri biraz daha doğudan küçük bir vadiye doğru kayboluyor. Yolun kıyısında büyük Çınar Ağaçları var.

Derinceli Yörüklerin yerleştiği sokağa giriyoruz. Eskilerde sokağın daha çok batı yakasında Kerpiç Evler vardı. Daha sonraları ise doğu tarafına da yapılmıştı konutlar. Babamla çocukluğumda bu ev kümelerinin bulunduğu tepeye gittiğimiz günlerde bazı hanelerin hala Kıl Çadırlar’da yaşadıklarını anımsamaktayım. Silik biçimde. Bölük pörçük. O zamanlar hayvancılık yaparlardı. Kendilerine özgü kıyafetleri vardı. Aklımda kalan Yörük Kadınları’nın renkli giysileri ve kafalarına fes benzeri bir şapka olduğuydu. Yörük yüzleri bana elma gibi kırmızı ve tombul gelirdi. Mahalleyi görüntülemek için bir kaç kez gittim. Yaşlı ve genç Yörüklerle konuştum. Kerpiç evlerden geriye kalanlarla kerpiçten ekmek fırınlarını görüntüledim. Mahallenin doğu tarafında, orta kesimde bir yerde cami yapılmıştı. Caminin altında yer alan dükkanın önünde Yörük Derneği’nin tabelası vardı.

Bölgede Yörük adı sadece arsasını bağışladıkları mezarlıkta var. Neden mahallelerinin adına sahip çıkmadıklarını sorumuştum. Tutanımız, destek çıkanımız olmamış. Sesimize kulak verenimiz yok demişlerdi. Yapabildiğimiz sadece dernekleşmek ve şölenlerimizi burada yapmaya başlamak diyorlardı. Bu da en azından hiç yoktan iyi değil mi diye onayımı bekliyorlardı. Kimliklerimizi ve geleneklerimizi yitirmek üzereydik dediler. Bir de her alt gurup ve millette olduğu gibi Yörükler’de de bölünmeler, siyaset ve ideolojik hareketlerin tepe yaptığı zamanlarda yaşanılan uzaklaşmalar yaşanmıştı.

Derinceli Yörükler’e ait kısa ve özlü bilgileri “Yörük” Enver Derin’le [X] yaptığım muhabbette kaydetmiştim. Kısaca Derinceli Yörükler zaman içinde evliliklerle diğer milletlere karışmışlar ve özgünlüklerini yitirmişlerdi. Ancak kültürel olarak kimliklerine bağlılıklarını sürdürüyorlardı. Şimdi Derinceli Yörükler’in öyküsüne “Yörük” Enver Derin’in sağladığı bilgilerden bir göz atalım;

Derinceli Yörükler 14 hane olarak ilkin Sığırlık ve Alfaklar Bölgesi denilen yere gelip yerleşirler. Bu bölgelerin nerede kaldığını belirleyemedim. Ama mutlaka bir bilen vardır. Geldikleri zamanlar olasılıkla 1940’lar olmalı. Enver Derin’in ağabeyi Zeki Derin, Derince’de doğmuş. Derinceli Yömrükler’in Nüfus Cüzdanları’nda kayıtlı oldukları yer olarak bazılarında Kabaoğlu Köyü ve Arslanbey görünmekteymiş. Kabaoğlu Köyü bugünkü Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampusu’nun hemen güney tarafında yer alır.

Kanımca Kabaoğlu Köyü çevresi Derinceli Yörükler’in geldikleri ikinci bölge olmalı. Arslanbey ise Kullar’ın daha güneyinde, Keltepe eteklerine yakın bir yerleşim yeridir. Kullar çevresi ise gelip konakladıkları ve uzun süre kaldıkları ilk yer olmalı. Yörükler konakladıkları yerlerde hayvancılıkla uğraşıyor ve sütten elde ettikleri ürünleri; yoğurt, peynir ve tereyağını İzmit’te satıyorlar. Karşılığında da gündelik gereksinimlerini, sözgelimi yemeklik yağ, tuz ve benzeri şeyleri alıyorlarmış. İzmit’e süt ürünlerini sattıkları kişi olarak İshak Uygun’un adını verdi Enver Derin. Kullar beldesi ve Kabaoğlu Köyü çevrelerinde konaklamalarının ardından, en son geldikleri yer, uzun yıllar Yörükler Mahallesi olarak anılacak olan günümüzdeki Fatih Sultan Mahallesi içinde kalan Öğretmenler Sokak’ın en kuzey tepeleri olur.

Derinceli Yörüklerin yerleştiği bölgeye eskilerde Ahmetpaşa Çiftliği denilmekteymiş. Yörükleri anımsatan iki ad kalmış günümüze. Birisi “Yörükler Mezarlığı”. Diğer ise “Yörükler Camisi”. Enver Derin’e 14 hane olarak gelen Yörükleri ad soyad olarak sayabilir misin diye sorduğumda, bunu daha iyi büyüklerimiz bilir ama ben yine de belleğimi zorlayayım dedi. Aklına gelenleri saymaya başladı; 01) Ahmet Küçükaslan, 02) Ali Derin, 03) Halil Karakoç, 05) “Sarı” Hasan Derin, 06) İsa Karakaş (Nedim), 07) Mehmet Karakoç, 08) Mustafa Çetin, 09) Mustafa Kale, 10) Mustafa Karakuş, 11) Osman Şahin, 12) Veli Şahin ve 13) Yusuf Akyol. Bir hane eksik kalmıştı. Belki de atladığı amcası 14) Ahmet Derin’di bu hanenin sahibi.

Mahalleye girip bir süre yukarı doğru ilerledim. Cadde savaştan çıkmış gibi. Neredeyse koca araba düşecek çukurlara. Belediye el değiştirdi ya. Her şey, her yer kıyı bucak aniden cennet köşesine dönüşmüş. İnsanlar neden bir başka partiden adaylara oy verir! Beklentileri karşılansın diye. Nelerin karşılanıp nelerin yapılmadığını sorgulayanımız var mı! Bir şölen havası yoktu ortalıkta. Tepelere tırmanın toprak yolda tektük gidip gelen araçlar vardı ama bu piknikçiler gibi geldi bize. Mahalleden geri dönüp Çenesuyu Tesisileri yanındaki diğer yola gittik. Döne dolaşa Çenedere Vadisi’nin kuzey tarafına ilerliyordu. Çukurlardan arabayı atlatıp ilerlemek pek yetenek gerektirmiyordu ama yine de dikkatli sürüyordum aracımı. Çıktığımız yer Çenesuyu Tesisleri’nin hemen arka taraflarıydı. Yol dere yatağına doğru ilerliyordu. Yolun dereye yatağıyla birleşeceği kesime geldiğimizde, dere kıyısı çınar ağaçları ve çam ağaçları bir birine dolanmıştı. Bölgenin doğu yamaçları ise dımdızlaktı. Ne ağaç, ne ekili alan ne de çayırlık. Ama dikkatimizi çeken bir şey vardı. Derme çatma barakalar!

Gidişte hiç konduramadık. Barakalar daha çok Üçtepler Yolu Çamlıbel-Eşekmeyda’nından Akçaova’ya uzanan ormanlık yol üzerinde rastladığımız Göçer Çingeneler’in barakalarını andırıyordu. Benzer durumla geçen senelerde Seyrek-Kerpe toprak sahil yolunun ormanlık kesiminde karşılaşmıştım. Bunlar daha çok Orman Bakanlığı adına kesim işinde çalışan “Mevsimlik Göçer İşçi Aileleri”ni andırıyordu. Sanki Göçer Çingeneler’di işi yapanlar. Görüntü böyleydi. Durup konuşmadım. Bilgi almadım. Şimdi keşke durup muhabbet etseydim diyorum. Yolumuza devam edince kendimizi daralan bir vadi girişinde buluverdik. Burasını uzun zamandır Orman Bakanlığı çam ağaçlarıyla ağaçlandırıyordu. Toprak bir yol biraz ileride biten vadinin ortasına dek ilerlemekteydi.

Toprak yolda her tür araç gidip geliyordu. Piknik Alanları olmalı dedim ablama. Bu kesime çocukluğumdan beri ilk kez geliyordum. Hiç bu vadi gerilerine dek girmemiştim. Geçen senelerde Yörük Mahallesi içinden geçip tepelere tırmanan ve oradan Çenedağ’ın kuzey tarafalrından Eski İstanbul Yolu’na bağlanan toprak yolla, eski Yörük Köyü, Toylar’a gitmiştim. Şimdilerde Van’ın Çaldıran’ına bağlı çevre köylerinden 1980’lerde gelip terk edilmiş Yörük Köyü Toylar’a yerleşen Kürtler’le muhabbet etmiştim. Toylar Köyü’nde tek bir Yörük kalmış. O da bekardı. Evlenmek istiyormuş ama kendisine gelin veren yokmuş! Kürtçe konuştukları halde “Biz Azeriyiz..” demekteydiler köyün yeni yerleşikleri!

Vadinin ortası Y harfi biçiminde sonlanıyordu. Doğu-kuzey taraflardan akıp gelen dere suyu, birleşme noktasına dökülen bir beton bentle boğulup metal bir boruya hapsedilmişti. Çenedere Vadisi’nden azalarak akan dere, boğazın bittiği yerde üç aşamalı bentlerle büyük bir havuza aktarılıyordu. Şimdi ise işlevselliğini yitirmiş bir yatırım. Beton havuz boş. Dere yatağında siyah renkli, sadece kuyruk ve kafadan oluşan kurbağa yavrularının sığınabileceği, ufak balık kümelerinin ve yaşam savaşı veren kurbağaların kendilerine melce ettiği cılız bir akak vardı. Yer yer de küçük havuzcuklar oluşmuştu ağaçların gölge ettiği kısımlarda. Kuzey-batı yamaçlarına doğru orman yangını engelleme yolu açılmıştı yenilerde. Bu tepeye doğru tırmandık. Yukarılardan daha egemen görüntüler elde edebilecektik.

Vadinin doğu yakasında aralarında mesafe olan bir kaç meyve bağı vardı. Birisinde olukça yaşlı ağaçlar dikiliydi. Ceviz, Kavak, Ihlamur, Kestane, Nar ve çeşit çeşit Kiraz ağaçları. Kirazlar yeşil yaprakların aralarından kırmızı renklerini gösteriyordu. Baharda bu tepeleri sarmalayan mis kokulu, safran sarısı renkli Katırtırnakları’ndan [Katırkuyruğu] eser yoktu. Yamaçlarda dikkat edilirse bir kaç tane vardı. Tepeden indik. Arabamıza binip geri döndük.

Boy boy Çınar Ağaçları’nın sarmaladığı dere yatağına indik. Dikkatlice geçip güney tarafa ilerleyen yola girdik. Tepe doğru yükselen yolun dere yatağı tarafına ve tepe eteklerinde kurulu tuhaf ve ilginç barakaların arasından geçerken tepe tarafındaki barakalar önünde dikilen adam bize el edip barakaya davet etti. Yanında kınalı saçları olan yaşlı bir teyze ve birkaç çocuk vardı. Arabamızı tozlu topraklı yolun kenarına park ettim. Arabadan inip ablam Heyecan Kiraz’a adama doğru tırmanmaya başladık keçiyolu benzeri patikalardan.

Adamla el sıkışıyoruz. Meraklı çocukların sayısı artıyor. Adam sormadan kısa yaşam öyküsünü anlatmaya hevesli. Her şeyi anlatacak. Nereden geldiklerini, Orman Bakanlığı’na nasıl çalıştıklarını, gündelik geçimlerini, düğünlerini, doğumlarını, nüfusa kayıtlarını, okul olaylarını, sürücü belgesi almalarını..her şeyi.. yeter ki sorayım. İlgi duyayım. Merak edeyim. En önemlisi ciddi bir kulakla dinlediğimizi anlasın.. Saçlarını kınalamış yaşlı teyzenin de anlatacağı çok şey olmalı. Beli kambur yakınımızdaki bir kerevete oturuyor bastonuna dayanarak. Yokuşun çorak toprağına salınmış katırlar var. Barakaların çevresinde dolaşan köpekler ve civcivleri peşlerinde koşturan gurk tavuklar.

Adana ve Mersin yöresinden gelen Göçer Yörükler’denmişler. Yurdun her yöresinde mevsimlik işçi olarak çalışıyorlarmış. Mahallede yapılan Yörük Şenliği’nden haberdarlar. Bize kısa bilgiler de veriyor adam. Antalya’nın Elmalı’sından nasıl Kaş’a gittiğimizi söylüyorum önceki senelerde. Biz o dağlarda bir zamanlar özgürce dolaşırdık diyor adam. Ama son zamanlarda göçerlik zorlaştı diyor. Hem devlet izin vermiyor hem de yöredeki yerleşik köylüler.

Her şey o denli zor ki! Nasıl su bulursun, nasıl yemek pişirirsin, nasıl çocukları okula gönderirsin, nasıl barakaları ısırtırsın? Sorular o denli fazla ki barakalara ve onların arasında yaşamlarını sıkıştırmış insanlara bakınca! Ama insanlar sıcak, yakın. Sevimli ve sevecen. Adam ve kadın illa bir şeyler ikram etmek istiyorlar. Olmaz diyoruz. Vaktimiz yok. Bahanelere inanmıyor görünüyorlar. Kabul etmiyorlar. Odun ateşinde bize çay pişirip ikram edecekler. Biz ise yormak ve zahmet vermek istemiyoruz. Ellerinde avuçlarında olmayan insanlara maliyet yüklemek istemiyoruz. Adam meraklı çocukları öyle laflar ederek uzaklaştırmak istiyor ki yüreğim acıyor. Bırak diyorum. Bakıp dinlesinler. Resimlerini çekiyorum. Poz veriyorlar. Canlı. Sevecen ve içten. Çektiğim sayısal görüntüleri gösteriyorum. Beğeniyorlar. Ama yabancısı değişiler sanki sayısal resimlerin. Merak eden gözler ve bakışlar yok onlarda..

İzin rica ediyoruz Yörük Şenliği’nden arta kalanları görmek ve belgelemek için. Yine bekleriz. Biz buradayız diyor adam. Yola devam edip ara yolla Yörük Mahallesi’ne giriyoruz. Burnumuzu kuzeye doğru tırmanan yola vuruyoruz. Aşağıya doğru inen bazı kadın ve genç kız gurupları var. Aralarda erkekler. Genç kızların üzerlerinde geleneksel Yörük kıyafetleri. Şenlik dağılmış olmalı.

Yol daralıyor. Bu yol Toylar Yörük Köyü’nden Eski İstanbul Yolu’na uzanan yolun başlangıcıydı. Sonraları Çınarlı Mahallesi’nin kuzey tarafına inen başka bir yol açıldı. O yol daha geniş. Henüz her tür yapım işi bitirilmemiş ama bittiğinde ikili bir yol olacak. Yukarı çıkıp ikili yol ağzına gelince biz kuzeye doğru devam ettik. Sağa dönüp ara yola sapsaymışız şenliğin kutlandığı düzlüğe gelecekmişiz. Tepeye vardıktan sonra doğuya doğru tırmanan yolun uygun yerinde arabayı durdurup aşağıları izlemeye ve görüntüleme başladık. Dağılan şenlik alanında geriye kalan üç dört kıl çadır ve çevresinde bir kaç araç ve insan vardı. Çadırlar siyah renkliydi. Aralarda özel kıyafetleriyle dolaşan kızlar ve erkekler vardı. Buralara gelmiş ve yükseklere çıkmışken dedik, bari Derince’nin en kuzey-batı uçlarından genel görüntüler alalım. Harmantarla, Yörük Mahallesi, Öğretmenler Mahallesi, Çenedere Vadisi, Cımbızdere Vadisi filan.

Hele İzmit Körfezi ve körfezin güney tarafları ve dağlar o denli güzel ve görkemli görünüyor ki! İç burkucu olan çepeçevre betonlaşmış ve düzensiz kentleşmiş olan Derince görüntüleriydi. En düzenli ve yaşanır görünen yer otoyol kuzeyinde kalan yenikent çevresiydi. Gerisinde yeşillik alan olarak birkaç yer görünüyordu. Çenedere Vadisi, Makine Sınıf Okulu alanı, Eski Derince Mezarlığı, Yörük Mezarlığı ve Eski Derince’nin merkezi alanı..

Yoldan geriye döndük. Farklı yoldan ineceğiz. Çıktığımız yolun bir doğusunda kalan caddedeyiz. Yollar çukurlarla dolu. D-100 kenarlarını süslemek marifet değil. Halkın yaşadığı alanları bok götürüyor. Her şey kaderiyle baş başa. Belediye hizmetlerini buralarda süslü püslü biçimde görmek olanaksız. Zaten yerleşiklerin ısrarlı ve etkili istemleri olmadığı için de belediye yetkililerinin umurunda da olduğunu zannetmiyorum. Sokaktan caddeye birleştikten sonra ablam Heyecan Kiraz’ı 44 Evler’in karşısındaki evine bırakmak için onu farklı alanlardan geçirerek götürmek istiyorum.

Amacım çocukluğumun Çenedağ Mahallesi yolu ile aşağılara gitmek. Buraalrda o zamanlar sadece Lazlar oturmaktaydılar. Çenedere Vadisi içinde ise Taşköprü Manavları’nın üzüm ve kiraz bağlıkları vardı. Eski Çenedağ Mahallesi yolunu arayarak dolana kaybola daracık bir yola indik. Eskilerin Lazlar Mahallesi Camisi’nin yanından güneye dek ilerledik. Mesut Karakaş’ların baba evini geçip Çenedere kavşağına geldik. Buradan Turan Sokak’ın kuzey tarafına geçtik dere üstüne yapılmış son zaman beton köprülerinden. Buradan Serdar Sokak’ın gerilerinde Emrullah Dizbay amcaların tepedeki evinin kuzey gerilerindeki vadi benzeri yerden geçen sokakla 44 Evler’in kuzey-doğu taraflarına geldik. Burası Denizciler Caddesi ile karşılaştırıldığında tepelik ve yüksek bir kesimdir. Konutların tamamı tapusuz ve belediye izni olmadan kurulmuştur. Arsaları da vakti zamanında birileri Muhtar Tapuları ile isteklilere satmıştır.

Bir ara sokaktan aşağılara sürdüm aracımı. Buralar bir zamanlar bizim kuş avladığımız fundalık ve çalılık alanlardı. İç göçün ve arsa rantçılığı sonucu. Sözde tüm arsa ve alanlar devlete ait. Ama aşırı iç göçle devlete ait arsa ve alanlar bir biçimde sessiz sedasız elk değiştirip bireysel mülk oluyor. Bir zamanların 44 Evler’in bakkallarından olan Samsunlu Kamil Yağmurkaya’nın yeni dükkanının önünden Hastane Yolu’na iniyoruz. Ablamı köşede indireceğim. Çocukluğumuzda çelik-çomak, misket ve çakı oyunları oynadığımız alanın batı köşesinde durduğum yol. Köşedeki ev Yunus Kubanç’ların evi. Şimdi tek katlı felaketzede evinin yerinde çok katlı bir apartman yükseliyor.

Apartmanın altındaki dükkanlardan birisinin önünde Hasan Kubanç oturuyor. Sağ camı açıp sesleniyorum. “Ne haber Hasan?” diye. Uzun sakalı ve “dini kıyafetler”i ile sandalyesinden doğruluyor Hasan Kubanç tereddütlü.. Yüzümü görünce tanıyor beni. Ağabeyi ve sınıf arkadaşım Mustafa Kubanç’ı soruyorum. Geldiğinde görüştüklerini söylüyor. Bana cep telefonunu veriyor aramam için. Bir kağıda yazıyorum ama arama şansım ne olacak bilmiyorum.

Ablam Heyecan Kiraz bugünkü tatlı beraberlik ve dolanmalarımız için teşekkür edip iniyor arabadan. Dikkatli geç yolun karşısına diyorum. Yol artık ikili yol ve iki taraf arasında geçişi sağlayacak ne bir alt geçit var ne üst geçit. İnsanlar çılgıncasına yolun karşı tarafına atma hüner ve becerileri sergiliyorlar, hızla akan iki yönlü araç trafiği arasından. Yolu ikili biçime dönüştüren sayın ve pek değerli yöneticiler yolun her iki tarafında oturanları yok saymışlar. Yada onlara göre yol Berlin Duvarı. Ama zorunlu ayrım değil bu. Yolun ikili olması ile insanlar artık Kuzeyli ve Güneyli oldular kendiliklerinden. Gönüllü. İstemli. Güneyliler ve Kuzeyliler bir diğerinin bölgesine geçmiyorlar. Pek bilgileri ve deneyimli yöneticiler böyle düşünüyor olmalılar. Onlar sıradan halkın arasında dolaşmadıkları için sürücüleri olan araçlar onları istedikleri yerlere sorunsuz ve dertsiz biçimde ulaştırıveriyorlar. Ne var ne yok, nasılsınız diye sorduklarında sıradan halka, sıradan buluşmalarında, boyunları bükük halkın yanıtı da genelde “iyiyiz, Allah sizleri başımızdan eksik etmesin!” biçiminde oluyor.

Açıklamalar & Dipnotlar
[1]. Petrol Ofisi Bayii: Yeni Limanyolu, D-100 güney taraf. Derince-İzmit
[2]. Korçam: A’dan Z’ye Oto Aksesuarları. Sedat Keskin. Deniz Mah. E-5 Karayolu No: 321, Tel: 0262-229 06 90, Fax: 0262-229 39 07, Derince-İzmit.
[3]. Murat Keskin; Tel: 0262-229 24 01, Derince-İzmit.
[4]. Ahmet Keskin: GSM: 0537-248 70 94, Derince-İzmit.
[5]. [Söyleşi; Enver Derin, 12.12.04, Pazar],
[6]. €/YTL Paritesi: 1.7166.
() Yazım hataları, yanlışlıklar ve her tür bilgi eksiklikleri müstesnadır. .

Erkan Kiraz, 29.05.2005 Pazar, Şirintepe-İzmit, erkankiraz@yahoo.com,

http://www.gezinotlari.net/ky_asp
http://community.webshots.com/user/erkankiraz
den başlayıp ardışık alarak devam edip
http://community.webshots.com/user/erkankiraz30
‘e kadar
http://www.mydalyan.com/erkankiraz
http://www.virtualtourist.com/erkankiraz
http://groups.yahoo.com/group/bilgisayarveinternetguvenlik
http://www.trainweb.org/demiryolu/
site: Jean-Patrick Charrey, contributions & translation into Turkish by Erkan Kiraz

© Copyright Hakkı Erkan Kiraz’a Aittir. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu yazı ancak kaleme alanın izni alınarak tekrar yayınlanabilir yada dağıtılabilir.
© Copyrighted to Erkan Kiraz. All Rights Reserved.
This study may be re-copied or re-distributed only with prior consent of its Author.
Written & Edited By Erkan Kiraz erkankiraz@yahoo.com on 29.05.05.

64 Comments:

At 9:18 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Excuse, it is removed

 
At 12:46 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

It has been on the market for years and was originally formulated as an anticonvulsant and is still used as such. [url=http://www.kentwoodsoccer.com/]topiramate migraine[/url] Topamax can also be used in an off label capacity for the treatment of alcoholism as well obesity. It is also used to reduce the incidence of binge eating in those that suffer from it. Off label uses are many and include such uses include smoking cessation, obsessive compulsive disorder, cocaine dependence, essential tremors, bulimia nervosa, idiopathic intracranial hypertension, as well as neuropathic pain.

 
At 4:53 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

It's going to be end of mine day, except before ending I am reading this great post to improve my knowledge.
My homepage ... Nesty Nice

 
At 11:12 ÖS, Anonymous Adsız said...

during the Alltech National Horse Show in Lexington, Kentucky.. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] "This is part of the debate that we're going to be having in this election campaign about how do we create an economy where everybody from top to bottom, folks on Wall Street and folks on main street, have a shot at success.". [url=http://www.d2now.com]canada goose jacket store[/url] Czgvbtxsk
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]canada goose women's expedition parka[/url] Cvehhvlnd [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet[/url] ocoqjdnwq [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose jacket[/url]

 
At 1:14 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Jaded buyers rush by, hell bent on seeing the people on "their list", while the newcomers seem a little bewildered by it all. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose outlet[/url] Not all swine flu cases are catastrophic, just like not all Type A flu cases are horrible. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]longchamp[/url] Cpyptanpi
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]canada goose outlets[/url] Whonbtojw [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet online[/url] obmqrcjoq [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose jackets[/url]

 
At 3:05 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Each page is packed full of detail, but. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] The C to D process now makes you the investor C seller and your end buyer purchasing the property from you becomes D. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]longchamps Pas Cher[/url] Pbffcpoxz
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]2012 winter canada goose coats[/url] Ouzsrpczn [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin sale[/url] mvvqjocqs [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose[/url]

 
At 2:14 ÖS, Anonymous Adsız said...

The superstitions of black Africans in the novel are, for the most part, disease and death related. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] Assisting with the actual application process is yet another benefit of using mortgage brokers. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]longchamp le pliage[/url] Kjomonmus
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]review canada goose chateau[/url] Dsxslsiox [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin shoe sale[/url] sccnuriyo [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose jacket[/url]

 
At 4:11 ÖS, Anonymous Adsız said...

Eight sites in I'On have been reserved for civic buildings, such as small churches or other community buildings. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] Tire roar on textured roads was modest but not negligible.. [url=http://www.d2now.com]canadian goose toronto factory[/url] Dwegdprne
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]chilliwack canada goose[/url] Grtvtxiyr [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin shoes[/url] wujwvcaav [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose jackets[/url]

 
At 6:04 ÖS, Anonymous Adsız said...

How about "closing" a sale - or as I prefer to say, asking for acommitment to do business together? When you sense the time is right (gee, thatsounds eerily like an overplayed TV commercial I know!), are you bold enough toask for what you want? And do you then ask for it - directly? Or do you dancearound it and serve up some wishy-washy kinda, sorta request to maybe dobusiness some day? Or worse - do you fail to ask at all? [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] Watch it very carefully if you do that. [url=http://www.d2now.com]canada goose factory outlet toronto[/url] Xepsfzpia
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]calgary stores with canada goose jackets[/url] Oplenosly [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet online[/url] dnpbnllcu [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose jackets[/url]

 
At 1:17 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Define Functions Obligations - We sometimes acquire thus active ensuring that our High top good excellent System is up to date that it's easy to forget about identifying the tasks and also responsibilities that every particular man or woman will play during a great audit. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jackets[/url] If one is going to laugh about it down the road, why not laugh about it now? It must not be all that catastrophic if there is a hint of humor in it. [url=http://www.d2now.com]canadian goose coats[/url] Kmhibgiyb
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]womens down vest[/url] Uodyzxwga [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet[/url] uswyswlpe [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose jackets[/url]

 
At 3:04 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

This means visitors to your home can enjoy the wonderful feeling on stepping on a soft rug.. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] The primary need behind developing such flats was the improving way of life along with which improves need of worldwide traditional living. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]sac longchamps pliage[/url] Kblnlytbe
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]does canada goose have a coat outlet store[/url] Ftomazjfm [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet uk[/url] ebvnjtsnv [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]where to buy canada goose[/url]

 
At 8:27 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Lets face it, as Americans we love our cars. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jackets[/url] The sellers may send your offer back with your price marked out and suggest a higher price. [url=http://www.d2now.com]canada goose expedition parka women[/url] Rlergonjm
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]canada goose expedition parka jacket - red[/url] Mylktbigu [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin sale[/url] gorlesrvv [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]where to buy canada goose[/url]

 
At 10:20 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Anyways, McElhinney faced 29 shots, saving 27 of them, including saving 2 of 3 power play shots, making his record 4-0-0 when playing with the Ducks.. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] People diagnosed with diabetes are often charged with managing their disease through healthy dietary choices, exercise and medication. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]longchamp[/url] Kconxboug
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]canada goose trillium or victoria[/url] Qorbsejto http://www.louboutinstoreuk.co.uk irbaibkgo [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose vest[/url]

 
At 11:36 ÖS, Anonymous Adsız said...

This has led to a sudden increase in their demand. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jacket[/url] This is especially true for those who have a large family or a large group of friends who regularly exchange Christmas gifts. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]le sac longchamp[/url] Tdnhplkjw
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]white canada goose jacket for sale women[/url] Fhgsjgctk [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin sale[/url] erqolbnoy [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose jackets[/url]

 
At 1:25 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

With the Raiders defense yielding an average of 149 rushing yards per game this season, I wouldn't be surprised at all if Rice tallies 150-200 total yards and 1-2 touchdowns in this must win game for the Ravens.. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose outlet[/url] But, throwing them in group work that overwhelms their social and academic skills can make them weary and erase self confidence. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]sac longchamp solde[/url] Kxxpsbtok
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]canada goose jacket review[/url] Szpqdwvyw [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet[/url] jvdasakbm [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose chilliwack bomber[/url]

 
At 7:22 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

If accepted you can avoid interest and penalties on your tax debt altogether.. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jacket[/url] Taking care of the future of the earth and its environment is the duty of each one of us. [url=http://www.d2now.com]canada goose youth chilliwack bomber price[/url] Zwszoxkhc
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]canada goose expedition parka sale[/url] Tqvhoazhw [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet online[/url] czrtphliq [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose jacket[/url]

 
At 9:30 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

It is very hard to explain in words, and this article might be a little hard to understand.. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] Nellie was replaced by Jeff van Gundy.. [url=http://www.d2now.com]where to buy canada goose jackets in toronto[/url] Wsfworpak
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]canada goose ladies outlet[/url] Vgzxcthce http://www.louboutinstoreuk.co.uk qexshlalx http://www.cheapcanadagooseparkas.ca

 
At 11:41 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

But you can't sync your inbox and sent folders. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] But where does the name Hoosier come from? That is less easy to answer. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]le sac longchamp[/url] Gwwwjbnhv
[url=http://www.jacketstorontoonsale.com]where do i buy canadian goose jackets outle[/url] Xfgbqwgun [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet uk[/url] bpypheken [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose outlet[/url]

 
At 12:52 ÖS, Anonymous Adsız said...

This could truly be the time to re-evaluate your current home and move to a more desirable area that seemed out of reach before. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose outlet[/url] Its facebook event page described the play as a mash-up of the late Yasmin Ahmad's swan-song Talentime and national laureate Abdullah Hussain's controversial book Interlok. [url=http://www.canadagoosejacketca.ca]mens coats toronto[/url] Szdjyzxmq
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]review canada goose chateau[/url] Bucslcjma [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin shoes[/url] mrwbkngdv [url=http://www.cheapcanadagooseparkas.ca]canada goose vest[/url]

 
At 11:49 ÖS, Anonymous Adsız said...

My mom had 2 of these, one under each eye about 20 years ago. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jackets[/url] Into Miyagi's well-ordered and narrow world comes Kasuga, a chef temporarily assigned to Tachibana from its sister restaurant, Kagetsutei. [url=http://www.canadagoosejacketca.ca]canada goose youth price[/url] Xotmgfvay
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]cheapest canada goose expedition parka[/url] Eeeqeeqoq [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin uk[/url] vmfrwnrqe [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose jackets[/url]

 
At 1:35 ÖS, Anonymous Adsız said...

Speier pointed to the contentious town hall meetings in 2009 over the health care overhaul bill before Congress, in which angry rhetoric and near-violence captured national attention. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] Look at all angles to convert disappointments into opportunities. [url=http://www.canadagoosejacketca.ca]women's winter coats[/url] Qucwakrgc
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]youth chilliwack bomber canada goose price[/url] Kiehufala [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin shoes[/url] bewqvmgyp [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose chilliwack bomber[/url]

 
At 3:44 ÖS, Anonymous Adsız said...

It can also stress an anxious dog out more, so monitor your bud's reaction closely when introducing a crate.. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jacket[/url] The stated goal of the Byki team is to have a course for every language in the world - perhaps a little ambitious but they certainly cover very many. [url=http://www.canadagoosejacketca.ca]mens jackets & coats for canadian winter[/url] Wicksycrl
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]toronto canada goose retailers 2012[/url] Iqaxtsxea [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet online[/url] seuzlspuf [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]where to buy canada goose[/url]

 
At 6:32 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Safety is another important factor to be considered. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jacket[/url] Exhibition occurs after project close-out when licensing actually begins. [url=http://www.canadagoosejacketca.ca]canada goose factory outlet toronto[/url] Mwditrwwi
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]winter coats on sale canada[/url] Djvldmqny [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin shoes[/url] quoabvdck [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose jackets[/url]

 
At 8:33 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

If you're an affiliate or niche marketing expert, use a large image of you looking acceptable to your business. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] Since bids are not free, things frequently sell for huge discounts.. [url=http://www.canadagoosejacketca.ca]cheap canada goose store[/url] Kldsubbbi
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]canada goose women vest + on sale[/url] Ngljcrrit [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet online[/url] tipbtufnz [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose vest[/url]

 
At 10:32 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Bijuju has a loyalty program that allows customers to earn points which they can accumulate through time and can be used to get discounts on their future purchases. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] Artificial plants is one great alternative for those who do not have time to take care of their plants but who would want to use these artificial plants as outdoor and indoor plant ornaments. [url=http://www.canadagoosejacketca.ca]canada goose jackets on sale toronto[/url] Zcllensoc
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]purple montebello canada goose[/url] Uakysezto [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet uk[/url] iwpumbmbx [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose[/url]

 
At 12:33 ÖS, Anonymous Adsız said...

The button configuration is a little on the clunky side, and the stylus control felt a little sluggish.. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] It is estimated that about 25 percent of mild heart attacks go undetected. [url=http://www.canadagoosejacketca.ca]mens fur jackets for sale toronto[/url] Ikketedjm
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]buy canada goose now[/url] Hvmfsxlsv [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet uk[/url] ayqrumsch [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose[/url]

 
At 2:35 ÖS, Anonymous Adsız said...

The tiny bronze sculpture of the boy is not the new, which was inclined to thievery and other naughtiness in the past. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jackets[/url] Robert James Waller's novel, and the film of the very same name, popularized these bridges to millions worldwide, and also supplied proof that covered bridges in North America are by no indicates restricted towards the Northeast region. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]longchamp le pliage[/url] Yrghnhaxa
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]where did i buy canada goose jackets in toronto[/url] Rgbibdirq http://www.louboutinstoreuk.co.uk jssqcuaol [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose jackets[/url]

 
At 4:38 ÖS, Anonymous Adsız said...

If you feel that you are spending more time than before - get to the root of the cause. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose outlet[/url] This volume doesn't have any real credits per se but the eye-catches with the logo and "first season" piece exhibit the issue. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]Maroquinerie Longchamp[/url] Onrukrxzb
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]winter parka outlet[/url] Kkspwijob [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin uk[/url] myzaxjcke [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose vest[/url]

 
At 6:39 ÖS, Anonymous Adsız said...

this was how he got his money to eat. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jackets[/url] Many companies will spend significant amounts of money on four-color, glossy, marketing materials and magazine article reprints for their sales kits, but then pay little or no attention to the cover letter that goes out with that sales kit. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]Maroquinerie Longchamp[/url] Uhevhucdp
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]canada goose jacket outlet[/url] Qocejvjqq [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet[/url] kvdfocdbe [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose parka[/url]

 
At 8:42 ÖS, Anonymous Adsız said...

Let see if you can follow me.. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose outlet[/url] Many folks have always lived in large, crowded cities or towns, and there are some children and even adults who have not even seen a cow up close, or seen how cheese, or maple syrup products are made, or just experienced the beautiful atmosphere of a country farm setting. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]sac longchamp solde[/url] Ptxcmfmae
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]canada goose montebello parka price 2012[/url] Jujyaniyc [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet uk[/url] ixnisusis [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]where to buy canada goose[/url]

 
At 10:47 ÖS, Anonymous Adsız said...

A "light" flu-type pandemic wouldn't cost an HMO much at all, since they don't pay anything for individual patient visits to your primary care physician. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose[/url] When I tried to tell her that I try and take advantage of my day off she told me that she "couldn't guaranteethose days off" followed by suggesting that I could change my availability but she had 6 months to "honor" it so I felt like I had no choice but to do as she asked. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]le sac longchamp[/url] Qnftpmywl
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]winter parkas outlet[/url] Phqyqwwoy [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin sale[/url] yaejlntel [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]where to buy canada goose[/url]

 
At 1:02 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Although a particular intention is implied in the name, historians argue that the makers of early examples, in the late 17th and the 18th centuries, were tailoring to sit women with large dresses and an abundance of fabric, rather than a lady and her suitor. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose outlet[/url] When a Type A Wordo falls under the general heading of grammar, it gets to be a Type B Wordo. [url=http://www.canadagoosejacketca.ca]canada goose jackets outlet[/url] Kvokbbhmm
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]canada goose women vest + on sale[/url] Msoriddmp [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin outlet online[/url] xecgayskj [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose canada[/url]

 
At 3:14 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Cut out the printing costs of worksheets, lessen clerical costs of tracking, inventory physical texts, eliminate school lockers, etc. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jacket[/url] To make sense of the question nevertheless, one might ask whether it is possible to use a different ordinal than $\omega$, say, $\omega\cdot2$, to define an infinite path. [url=http://www.saclongchampsparis.fr]longchamp le pliage[/url] Smhsonhee
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]constable parka sale[/url] Bprlmznyy [url=http://www.louboutinstoreuk.co.uk]christian louboutin shoes[/url] qffdytund [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose chilliwack[/url]

 
At 5:31 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Instead of worrying about it, you simply need to be prepared and take time to find a solutions. [url=http://www.fillerobe.com]canada goose jackets[/url] It is because of this reason, make sure that you are not addicted and at the same time monitor the time your kid spends on Facebook. [url=http://www.canadagoosejacketca.ca]canada goose authorized online retailers[/url] Ridqokcab
[url=http://www.canadagoosejacketca.ca]canada goose expedition parka women price[/url] Vdefaaznq http://www.louboutinstoreuk.co.uk wbzxystpu [url=http://www.trilliumparkaoutlet.ca]canada goose jacket[/url]

 
At 4:36 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Herkese selam
Ben 26 yaşında , Mary değilim :)
Ben iyi bir adam arıyorum . O varsa...
Ben aşk spor kulüpler ve... Anlamak Umut

[img]http://loveepicentre.com/uploades/photos/30375.jpg[/img]

www.blogger.com çok ilginç bir forum benim için , bu yüzden biz aynı hobilere sahip düşünüyorum
Yani sohbet etmenize olanak tanır...
Benim e -posta olduğunu marypopovaks@gmail.com, Skype *
Bana foto gönder!

__
daha sonra eklendi:

Bu fotoğraf üzgünüm, bozuk !

Oh, ve burada tüm fotoğrafları :
http://loveepicentre.com/user/Popova

 
At 6:51 ÖS, Anonymous Adsız said...

[url=http://loveepicentre.com/testimonials.php][img]http://loveepicentre.com/uploades/photos/4.jpg[/img][/url]
dating agency uk [url=http://loveepicentre.com/]china dating sites hong kong[/url] wisconsin green bay senior dating
graham bunn dating all my children [url=http://loveepicentre.com]jordan dating[/url] gay chub dating
online personals dating [url=http://loveepicentre.com/]cruise dating[/url] cheri dating

 
At 11:34 ÖS, Anonymous Adsız said...

[url=http://loveepicentre.com/][img]http://loveepicentre.com/uploades/photos/12.jpg[/img][/url]
sal litrico dating [url=http://loveepicentre.com/]dating scammers london[/url] tulsa dating service for wealthy men
dating site for plus size women [url=http://loveepicentre.com/taketour.php]dating a woman getting divorced[/url] ask jo dating
online dating memphis tennessee [url=http://loveepicentre.com/advice.php]latin dating women[/url] teenage age differance in dating

 
At 11:03 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying
your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips for newbie blog writers? I'd genuinely appreciate
it.
Here is my site ... how to get rid of acne fast wikihow

 
At 7:11 ÖS, Anonymous Adsız said...

handicap dating online http://loveepicentre.com/ dating senerios on video

 
At 7:54 ÖS, Anonymous Adsız said...

drupal 5 themes ebook http://audiobookscollection.co.uk/it/The-art-of-computer-programming-II/p100117/ ebook modifikasi mobil [url=http://audiobookscollection.co.uk/it/Gordon-Mccomb/m44833/]more attention less deficit ebook[/url] god rules 29.00 ebook biz

 
At 12:39 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

These are truly fantastic ideas in on the topic of blogging.
You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.Here is my page :: 공지사항 - sydney morning herald international food festival

 
At 11:05 ÖS, Anonymous Adsız said...

Hey I know this is off topic but I was wondering if you
knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

Also visit my blog - privaten krankenversicherung
Also see my web page - von privater krankenversicherung in gesetzliche wechseln

 
At 9:56 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

just stopping by to say hi

 
At 5:53 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

woodworker software http://buyoemsoftware.co.uk/product-37333/Ultra-PSP-Movie-Converter-4-3 what is software package [url=http://buyoemsoftware.co.uk/product-36282/OO-Defrag-Professional-15-0-x32]computer programer and software designer[/url] simple file upload software
[url=http://buyoemsoftware.co.uk/product-37379/Bluefox-iPod-Video-Converter-2-1]Bluefox iPod Video Converter 2.1 - Software Store[/url] palm music software
[url=http://buyoemsoftware.co.uk/de/product-24835/Virtuoza-Software-InControl-2-5][img]http://buyoem.co.uk/image/6.gif[/img][/url]

 
At 10:16 ÖS, Anonymous Adsız said...

Hey! This is my first comment here so I just wanted
to give a quick shout out and say I truly
enjoy reading your articles. Can you recommend any
other blogs/websites/forums that cover the same topics?

Many thanks!

My blog post ... find a home loan with bad Credit

 
At 2:33 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

[url=http://onlinemedistore.com/products/fml-forte.htm][img]http://onlinemedistore.com/3.jpg[/img][/url]
university of colorado school of pharmacy http://onlinemedistore.com/products/zetia.htm pharmacy drugs [url=http://onlinemedistore.com/testimonials.htm]canadian pharmacy direct[/url]
kaiser permanente pharmacy tech drug quiz interview http://onlinemedistore.com/catalogue/s.htm universal claim form pharmacy [url=http://onlinemedistore.com/products/lithium-carbonate.htm]lithium carbonate[/url]
freds express pharmacy corporate offices http://onlinemedistore.com/products/prevacid.htm streus pharmacy [url=http://onlinemedistore.com/products/sinemet.htm]fit pharmacy[/url]
iowa state board of pharmacy http://onlinemedistore.com/products/lasuna.htm xenical online pharmacy phentermine meridia [url=http://onlinemedistore.com/products/eurax.htm]eurax[/url]

 
At 11:28 ÖS, Anonymous Adsız said...

[url=http://onlinemedistore.com/products/medrol.htm][img]http://onlinemedistore.com/8.jpg[/img][/url]
savon pharmacy 30th hilyard fax http://onlinemedistore.com/products/arimidex.htm first community pharmacy agreement [url=http://onlinemedistore.com/products/viagra-soft-tabs.htm]cialis canadian pharmacy[/url]
district of columbia board of pharmacy http://onlinemedistore.com/products/hytrin.htm glastonbury ct pharmacy [url=http://onlinemedistore.com/products/zyban.htm]zyban[/url]
nebutol pharmacy http://onlinemedistore.com/products/cytotec.htm cvs pharmacy buffalo grove il [url=http://onlinemedistore.com/products/evista.htm]top online pharmacy[/url]
ida pharmacy salmon arm http://onlinemedistore.com/products/tricor.htm pain pills no rx direct pharmacy [url=http://onlinemedistore.com/products/viagra-jelly.htm]viagra jelly[/url]

 
At 1:37 ÖS, Anonymous Adsız said...

[url=http://redbrickstore.co.uk/products/topamax.htm][img]http://onlinemedistore.com/8.jpg[/img][/url]
united pharmacy http://redbrickstore.co.uk/products/copegus.htm pennsylvania board of pharmacy [url=http://redbrickstore.co.uk/products/uroxatral.htm]scriptx pharmacy[/url]
adderol online pharmacy http://redbrickstore.co.uk/products/paroxetine.htm pharmacy labels [url=http://redbrickstore.co.uk/products/lanoxin.htm]lanoxin[/url]
target pharmacy coupon new http://redbrickstore.co.uk/products/calan.htm joe cestari pharmacy [url=http://redbrickstore.co.uk/products/levitra-professional.htm]care center pharmacy[/url]
pharmacy phoenix http://redbrickstore.co.uk/products/coreg.htm pharmacy tech becoming a pharmacist [url=http://redbrickstore.co.uk/products/cleocin-gel.htm]cleocin gel[/url]

 
At 6:12 ÖS, Anonymous Adsız said...

[url=http://redbrickstore.co.uk/products/inderal.htm][img]http://onlinemedistore.com/10.jpg[/img][/url]
perimenopausal progesterone salt lake pharmacy http://redbrickstore.co.uk/categories/cholesterol.htm pharmacy practice guidelines neonatal icu [url=http://redbrickstore.co.uk/products/tretinoin-cream-0-025-.htm]pharmacy technician in tampa salary[/url]
rosemont pharmacy rosemont pa http://redbrickstore.co.uk/products/adalat.htm fairfax family clinic pharmacy [url=http://redbrickstore.co.uk/products/hard-on.htm]hard on[/url]
shopko pharmacy belvidere il http://redbrickstore.co.uk/products/tulasi.htm reads pharmacy tucson [url=http://redbrickstore.co.uk/products/minocin.htm]pharmacy technician week[/url]
pharmacy drug search http://redbrickstore.co.uk/products/levothroid.htm feinsteins pharmacy [url=http://redbrickstore.co.uk/products/rhinocort.htm]rhinocort[/url]

 
At 10:10 ÖS, Anonymous Adsız said...

[url=http://certifiedpharmacy.co.uk/categories/female-enhancement.htm][img]http://onlinemedistore.com/8.jpg[/img][/url]
pharmacy resume objective http://certifiedpharmacy.co.uk/products/tetracycline.htm vicodin mexico pharmacy no prescription [url=http://certifiedpharmacy.co.uk/products/frozen--energy-and-libido-enhancer-.htm]faculty of pharmacy sofia university in bulgaria[/url]
dutchtown pharmacy http://certifiedpharmacy.co.uk/products/lamictal.htm pharmacy selling zolpidem [url=http://certifiedpharmacy.co.uk/products/reminyl.htm]reminyl[/url]
what does cvs stand for in cvs pharmacy http://certifiedpharmacy.co.uk/products/keftab.htm pharmacy chains [url=http://certifiedpharmacy.co.uk/products/differin.htm]mexican pharmacy overnight shipping adderall[/url]
fairview hiawatha pharmacy http://certifiedpharmacy.co.uk/categories/gastrointestinal.htm dod pharmacy [url=http://certifiedpharmacy.co.uk/products/grifulvin-v.htm]grifulvin v[/url]

 
At 2:19 ÖS, Anonymous Adsız said...

[url=http://certifiedpharmacy.co.uk/products/allopurinol.htm][img]http://onlinemedistore.com/9.jpg[/img][/url]
drug pharmacy canada order online prices friend canadian savings http://certifiedpharmacy.co.uk/products/epivir.htm isp pharmacy [url=http://certifiedpharmacy.co.uk/products/horny-goat-weed.htm]pharmacy director dashboard job career hospital[/url]
walmart pharmacy police stings http://certifiedpharmacy.co.uk/products/actos.htm chippewa valley ltc pharmacy chippewa falls 7490 [url=http://certifiedpharmacy.co.uk/products/vigora.htm]vigora[/url]
educational requirements for pharmacy tech in texas http://certifiedpharmacy.co.uk/products/lamisil.htm pci nuclear pharmacy [url=http://certifiedpharmacy.co.uk/products/maxalt.htm]pharmacy guild victoria[/url]
saratoga family pharmacy http://certifiedpharmacy.co.uk/products/periactin.htm discount krogers pharmacy [url=http://certifiedpharmacy.co.uk/products/tricor.htm]tricor[/url]

 
At 4:08 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

[url=http://englandpharmacy.co.uk/products/nimotop.htm][img]http://onlinemedistore.com/12.jpg[/img][/url]
osco pharmacy http://englandpharmacy.co.uk/products/kamasutra-superthin-condoms.htm mexican pharmacy panalog [url=http://englandpharmacy.co.uk/products/medrol.htm]unc pharmacy[/url]
pharmacy school rancho cordova california http://englandpharmacy.co.uk/products/emsam.htm online pharmacy international shipping [url=http://englandpharmacy.co.uk/categories/men-s-health.htm]men s health[/url]
school of pharmacy indore http://englandpharmacy.co.uk/products/lukol.htm pharmacy practice act infusion suite [url=http://englandpharmacy.co.uk/products/viagra-jelly.htm]giant pharmacy vienna va[/url]
community pharmacy residencies in arkansas http://englandpharmacy.co.uk/products/kamagra-oral-jelly.htm pharmacy technician medication errors [url=http://englandpharmacy.co.uk/products/rhinocort.htm]rhinocort[/url]

 
At 4:01 ÖS, Anonymous Adsız said...

And there is no guidelines, the loan sums, fees in addition to rates of interest are certainly not capped [url=http://www.jhgfpaydayloans.co.uk/]payday loans[/url] payday loans Case in point: Through various career enhancements programs, I actually learned to make use of graphic design gear http://www.ukbunnyloans.co.uk/

 
At 2:44 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Thanks for some other informative website. Where else may just I get that type
of info written in such an ideal approach? I've a undertaking that I am just now working on, and I've
been on the glance out for such info.

Also visit my web page :: xerox 8560 ram error

 
At 12:06 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Really nice, want to try it today.

Here is my web blog - xerox phaser 8560dn

 
At 6:36 ÖS, Anonymous Adsız said...

I have actually put in Samsung Universal driver first. And
now my ml-1210 doesn't operate and win 8 restricting me from changing its vehicle driver to ml-2250, pointing out that current (not working) driver is the much better one. How did you dealt with this?

My web blog: xerox phaser 8560 color printer

 
At 4:54 ÖS, Anonymous Adsız said...


Posted by Ben Kercheval on May 21, 2013, 11:23 AM EDT
APWith 100 days left before the start of the college football season, the watch lists are already underway. Yesterday, the preseason Rimington Trophy watch list was released. There are 44 eligible linemen on this year s [url=http://www.agoshow.net/Braves-16-McCann-2010-All-Star-navy-Jerseys-36/]Braves 16 McCann 2010 All Star navy Jerseys[/url] list with 17 players returning from last year s watch list.

Of the 44, nine players are from the SEC,?while the PAC-12 and Mountain West Conference each have five candidates listed. Last year s winner was Barrett Jones from Alabama (pictured).

David Andrews, Jr., Georgia
Russell Bodine, Jr., North Carolina
Evan Boehm, So., Missouri
Jake Brendel, So., UCLA
Betim Bujari, Jr., Rutgers
Ben Clarke, So., Hawaii
Sean Conway, Sr., Western Kentucky
Dillon Day, Jr., Mississippi State
Reese Dismukes, Jr., Auburn
Dominic Espinosa, Jr., Texas
Dillon Farrell, Sr., New Mexico
Jay Finch, [url=http://www.agoshow.net/Cubs-24-Byrd-Navy-2010-All-Star-Jerseys-28/]Cubs 24 Byrd Navy 2010 All Star Jerseys[/url] Sr., Georgia Tech
B.J. Finney, Jr., Kansas State
Matt Galas, Jr., ?Nevada
Bryce Giddens, So., Arkansas State
Hroniss Grasu, Jr., Oregon
Gus Handler, Sr., Colorado
Jonotthan Harrison, Jr., Florida
Andre Huval, Sr., Louisiana-Lafayette
Gabe Ikard, Sr., Oklahoma
Travis Jackson, [url=http://www.agoshow.net/Braves-10-Jones-Black-2011-All-Star-Jerseys-104/]Braves 10 Jones Black 2011 All Star Jerseys[/url] Jr., Michigan State
David Kekuewa, Jr., Bowling Green
Ryan Kelly, So., Alabama
Zac Kerin, Sr., Toledo
Kody Koebensky, Sr., Arizona State
Tyler Larsen, Sr., Utah State
Taylor Lasecki, So., SMU
Corey Linsley, Jr., Ohio State
Macky MacPherson, Sr., Syracuse
Mike [url=http://www.agoshow.net/Red-Sox-31-Jon-Lester-Home-Cool-Base-White-2010-All-Star-Jerseys-82/]Red Sox 31 Jon Lester Home Cool [url=http://www.agoshow.net/2010-MLB-All-Star-25/]2010 MLB All Star[/url] Base White 2010 All Star Jerseys[/url] Marboe, Jr., Idaho
Shane McDermott, Jr., Miami
Cole Pensick, Sr., Nebraska
Ryan Powis, Jr., Army
Bryce Redman, Jr., Houston
Austin Reiter, Jr., USF
Weston Richburg, Jr., Colorado State
Isaac Seumalo, Sr., Oregon State
James Stone, Sr., Tennessee
Bryan Stork, Sr., Florida State
Travis Swanson, Sr., Arkansas
Evan Swindall, Sr., Mississippi
Valerian Ume-Ezeoke, Jr., New Mexico State
Brandon Vitabile, Jr., Northwestern
Robert Waterman, Jr., UNLV

Share this:


[url=http://www.flyanglersonline.com/bb/member.php?110661-tammylleanne]more[/url]

 
At 11:52 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

free adult hentai dating games http://loveepicentre.com/faq/ interracial dating and
older dating in the us [url=http://loveepicentre.com/faq/]dating services columbia dc[/url] how to christian dating
teen dating violence mecklenburg co [url=http://loveepicentre.com/]huntingdon valley dating[/url] hib dating [url=http://loveepicentre.com/user/rolanddavid57/]rolanddavid57[/url] dan dating

 
At 2:25 ÖS, Anonymous Adsız said...

The articleice Machines introduces:This article about How To Buy Commercial Ice Machines For Restaurant,With the introduction of cutting edge and innovative technologies, a commercial ice machine is no longer a bulky device producing insanitation, consuming a lot ...

If you need more ice Machines infomation about How To Buy Commercial Ice Machines For Restaurant, Click here to find.

With the introduction of cutting ice Machines edge and innovative technologies, a commercial ice machine is no longer a bulky device producing insanitation, consuming a lot of energy, making noise, and taking a lot of time to make the needed supply of ice. As a result of high end technologies, commercial ice machines are able to achieve “being green” the highest levels of energy and water conservation. Now a commercial ice machine can easily produce from 65 pounds to 2,000 pounds of ice cubes in a day. You can find varied shapes of ice cubes such as dice, half dice, octagon, crushed, nugget, and flake.

Commercial ice machines are the standalone units,ice Machines designed to produce large quantities of ice for various commercial purposes. Once installed, these commercial ice makers are pretty automatic and do not need much attention from you or your staff. These factory-made machines consist of a condensing unit and ice-making section that operates as an integrated unit to make ice, an ice bin or a storage unit to store the created ice and a dispensing unit to dispense the ice out of the machine. Many automatic ice machines use moving water to create an improved quality of ice cubes. They work on the principle of “faster the water moves the better the ice quality becomes”. In this process, the air and un-dissolved solids get washed away. This results in pure and clear ice production.

Large amounts of ice are demanded for various purposes in many ice Machines commercial entities such as Restaurants, Bars, Ice Cream Parlors, Bakeries, Country Clubs and Golf Courses. A commercial ice machine is the perfect choice for such places as the large quantity of ice also needs to be a certain quality as well. Automatic commercial ice machines will make plenty of ice of equal size in a short span of time. All you need to do is just start the machine and set the required functions, and leave the rest up to the machine. You will get good quantity of quality ice in a short amount of time. In addition, many commercial ice machines come with a self cleaning function. This will help maintain the quality and quantity if the produced ice while decreasing the time that you and or your staff must spend with the machine.

Keep in mind that there are two varieties of ice machines: air cooled and waterice Machines cooled. Air cooled ice machines use air to disperse the heat, whereas water cooled ice machine uses water to do the same function. Air cooled ice machines use more energy and also are much noisier than water cooled ice machines. However, they are more affordable than water cooled ice machines.

An assorted collection of wonderful, fast and energy efficient commercial ice makers are readilyice Machines available in the market. Various renowned and reliable manufacturers have come up with their unique range of these amazing machines. Numerous models that create different types and sizes of ice are available in the local and online market. A competitive urge of creating more efficient and cost effective ice machines, has left the customers and consumers with a distinctive variety of these units in which to choose.

 
At 2:05 ÖS, Anonymous Adsız said...

Aw, thіs ωas a геally nice post.
Finding the tіme and aсtual еffort tο pгoduсe a great article… but
ωhat cаn I say… I heѕіtate a lot anԁ neveг manage to get
neаrly anything donе.

Herе is mу blog: shinobinosekai.Za.Pl

 
At 10:44 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

young girls dating sites http://loveepicentre.com/map/ dating coworker
dating western knives [url=http://loveepicentre.com/articles/]bodybuilding dating[/url] best and worst dating sites
dating myths about interacial dating [url=http://loveepicentre.com]toronto phone dating lines[/url] interatial dating atlanta [url=http://loveepicentre.com/user/emlyk/]emlyk[/url] lds dating personals

 
At 11:54 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

I'm not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.

Here is my web blog - LG 42LS5600

 
At 3:50 ÖS, Anonymous Adsız said...

dating 46536 http://loveepicentre.com/articles/ legal dating age in washington state
dating sites in chicago [url=http://loveepicentre.com/faq/]us asian girls sex dating[/url] downloads dating rpg
dating love 2008 [url=http://loveepicentre.com/advice/]dating while brown blog[/url] spanking dating sites [url=http://loveepicentre.com/user/frankcare/]frankcare[/url] zac efron and miley cyrus dating

 
At 1:32 ÖÖ, Blogger Mrs Sharon Sim said...

Hello Everybody,
My name is Mrs Sharon Sim. I live in singapore and i am a happy woman today? and i told my self that any lender that rescue my family from our poor situation, i will refer any person that is looking for loan to him, he gave me happiness to me and my family, i was in need of a loan of S$250,000.00 to start my life all over as i am a single mother with 3 kids I met this honest and GOD fearing man loan lender that help me with a loan of S$250,000.00 SG. Dollar, he is a GOD fearing man, if you are in need of loan and you will pay back the loan please contact him tell him that is Mrs Sharon, that refer you to him. contact Dr Purva Pius,via email:(urgentloan22@gmail.com) +918376918351 Thank you.

 

Yorum Gönder

<< Home